2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 10- Yaratıcı kaslarınızı güçlendirin

Hepimiz hayal ettiğimiz hayatı yaratmak istiyoruz, ama birçoğumuz aynı temel noktalarda takılıyoruz. Engellerimizin büyük kısmı yaratımın doğasıyla ilgili eksik veya yanlış bilgilerimizden kaynaklanıyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında, yaratım konusundaki kafa karışıklıklarımızı temizlemek için bir Yaratım Atölyesi tasarladım. Birbirinden renkli katılımcılarla 2020’ye harika bir kapanış yaptık. İki günlük bu atölye boyunca neden yaratamadığımızı konuştuk ve yaratımın altın formülünü deşifre ettik. Kaçırdıysanız üzülmeyin bu sene yaratım üzerine bir dizi atölye planladım. Aralık ayında yaptığımız çalışmanın tekrarı ise Şubatta olacak. Detaylar için yazının sonundaki iletişim adresimden bana ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda yaratıcılıkla ilgili birkaç temel ve önemli fikir paylaşmak istiyorum sizinle.

2020 daha yaratıcı bir hayat için temeller kurduğumuz bir sene oldu. Yaşam, daha özden olabilmemiz için bizi şartlanmalarımızdan arınmaya zorladı. Eğer değişime direnmek yerine ona kucak açanlardansanız bu sene yaratıcılığınızı doyasıya yaşayacağınız bir yıl olacak.

Her insan yaratıcıdır.

Eğer birçok insan gibi yaratıcılığın sadece sanatçılara özgü olduğunu ve sadece sanatsal bir uğraşla ilgili olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Nefes almaktan, yemek yemeye, bir arkadaşla sohbetten, kendinizi ifade ediş şeklinize kadar her şey yaratıcı bir aktiviteye dönüşebilir ve evet her insan yaratıcıdır.

Yaratıcı olanı seçmeyi öğrenin.

En basit tarifiyle sizin için hafif ve neşeli olanı seçtiğiniz her an yaratıcısınızdır. Kendinizi ağır hissettiğiniz ve zorunluluklar içinde hapsolmuş bulduğunuz anlarda ise yaratıcı değilsiniz. İşte bu kadar basit… Dikkat edin, resim yaparken yaratıcı, matematik hesabı yaparken yaratıcı değilsiniz demedim… Eğer siz yaratıcı olmak için resim veya dans kursuna gitmeniz gerektiğini düşünüyorsanız ve bir türlü bunun için zaman ayıramamaktan yakınıyorsanız yaptığınız tek şey şikayet ederek kıymetli enerjinizi boşa harcamak ve yaşamı ertelemektir.

Hemen şimdi, şu anda yaratıcı olabilirsiniz. İsterseniz bir ofis odasında olun isterseniz bir yatakta uzanıyor olun nerede olduğunuzun hiçbir önemi yok. Tam şu anda hafif ve neşeli bir seçim yapın. Bu, masanızdan kalkıp bir bardak türk kahvesi yapmak, aklınıza gelen komik bir anıyı paylaşmak için bir arkadaşınızı aramak veya derin bir nefes almak ve bedeninizi gevşetmek olabilir… İhtiyacınız olan ilk etapta sadece hafif ve neşeli bir deneyime adım atmak. Hayatınızda yaratıcı anların sayısı arttıkça güçlenecek ve sizin için zorlu olan deneyimlerin içinde dahi hafiflik bulabilmeye başlayacaksınız. Kolay anlarla başlayın ve mümkün olduğunca her fırsatta sizin için daha hafif ve neşeli olanı seçerek güçlenin.

Yaratıcılık da tıpkı bedenimizdeki kaslar gibi pratik ettikçe güçlenen bir beceridir. Beyninize yaratıcı olanı görüp seçmeyi öğretmelisiniz.

İhtiyacınız olan tek şey donmuş kaslarınızı canlandırmaktır.

Her insan yaratıcıdır ama herkes yaratıcı bir hayat yaşamaz çünkü sadece bazı insanlar yaratıcı kaslarını geliştirmiştir. Kullanılmayan bir makinenin çalışırken zorlanacağı gibi siz de yaratıcı kaslarınızı ilk defa kullanmak istediğinizde biraz zorlanabilirsiniz. Lütfen vazgeçmeyin çünkü pratik ettikçe her şey çok daha kolaylaşacak ve yaşam siz yaratıcı oldukça önünüze muhteşem fırsatlar çıkaracak.

Bunun için her anı bir fırsat olarak görün. Bir arkadaşınızla sohbetiniz akmıyorsa, oradan uzaklaşmak yerine sohbeti akıcı hale getirmeyi deneyin. Evde yemeklerinizi kendiniz pişirin. Aynı yemekleri yemekten sıkıldıysanız farklı mutfakların kolay ve ilginç tariflerini deneyin. Bedeninizi hareket ettirin, internette onlarca ücretsiz egzersiz videosundan hoşlandığınız bir kaçını deneyebilir ya da bir müzik açıp sadece bedeninizi müziğin ritmine bırakabilirsiniz. En çok şikayet ettiğiniz şeyleri düşünün ve bu konularda sizi memnun edecek değişimin ortaya çıkabilmesi için sizin neler yapabileceğinizi bulun. Sürekli şikayet ettikleriniz sizin en büyük ilgi alanlarınız ve muhtemelen en büyük yeteneklerinizin gizlendiği yerlerdir. Bu hazinelerinizin açığa çıkabilmesi için şikayet etmeyi bırakarak sorumluluk almaya ihtiyacınız var.

Yaratıcı kaslarınızı güçlendirmek konusunda kendinizi disipline etmek isterseniz sabah sayfaları pratiğine başlamanızı öneririm. Oldukça basit ve etkili bir uygulamadır. Her sabah uyanır uyanmaz ilk iş 3 sayfa beyaz kağıda aklınızda o anda ne varsa yazın. Bunlar mantıklı cümleler olmayacak, birbiri ile bağlantısız ve hatta tutarsız cümleler olabilir. Bırakın zihninizde ne varsa ellerinizden kağıda dökülsün. Amacımız anlamlı bir yazı yazmak değil zihnimizi boşaltmak. Ben buna zihnimin tuvalete çıkması diyorum ve bu pratiği yaptığım her sabah güne tazecik bir zihinle başlıyorum.

Yaratıcılığınızı geliştirmek konusunda daha sıkı bir pratik isterseniz Sanatçının Yolu isimli kitabı öneririm. Türkçe çevirisinin çok iyi olmadığını duymuştum, mümkünse orijinal dili olan İngilizce versiyonundan okuyun.

Beni daha yakından tanımak, atölye ve derslerime katılmak için www.digdemgirici.com websitemi ziyaret edebilir veya beni @digdemgirici Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Ücretsiz haftalık ilham e-mail grubuma katılarak benden her hafta 1 kez ilham dolu bir e-posta almak isterseniz lütfen [email protected] adresime mesaj atın.

İlginizi çekebilir: 2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 9- Değişimle nasıl uyumlanırsınız?

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam