2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 9- Değişimle nasıl uyumlanırsınız?

Dr. Spencer Johnson’un “Peynirimi Kim Kaptı?” isimli kitabını okumuş muydunuz? Kitabın kapağında bir parça peynir görselinin yanında “İşinizde ve özel yaşamınızda değişime uyum sağlamanın etkili bir yolu” yazıyor. Bu kitabı ne zaman almıştım hatırlamıyorum, ama açıkça söyleyebilirim ki değişim üzerine yazılmış en etkili kitaplardan biri. İncecik ve içinde bir kez okuduktan sonra bir daha unutmayacağınız güçlü bir hikaye var.

2020 başlı başına müthiş bir değişim ve dönüşüm deneyimiydi. Hepimizi değişime uyum sağlamak üzerine öyle yetiştirdi ki 2021’e bambaşka bir içsel güç ile giriş yaptık. Bu yazımda “Peynirimi Kim Kaptı?” kitabından ilhamla değişimle ilgili mutlaka bilmeniz gerekenleri paylaşıyorum.

Değişimi anlayıp ona hızlı adapte olmayı öğrenenler her dönemde kazançlı çıkarlar. İyi haber şu ki bu bir beceri ve öğrenilebilir!

Değişim her an gerçekleşiyor. Farkında olun!

Yaşamı uyanık bir şekilde dikkatle izlemeye başlarsanız bütün büyük değişimlerin, her gün gerçekleşen küçük küçük değişimlerden oluştuğunu görebilirsiniz. Bunu iş hayatından bir örnekle açıklamak istiyorum. 2020’de yaşadığımız büyük dijital devrim aslında uzun yıllardır bağıra bağıra geliyordu. Sistemlerini zamanında çağa uyumlu hale getiren şirketler 2020’de büyük bir ivme ile yol aldı. Konfor alanından çıkmak istemeyenler ve zamanın gerekliliklerini sürekli öteleyenler ise ya çöktü ya da yıllar önce kurmaları gereken dijital sistemleri birkaç ay gibi kısa bir sürede kurmak zorunda kaldıkları için büyük zorluklar yaşadı.

Tam şu anda da değişim gerçekleşmeye devam ediyor ve bundan bir iki sene sonra açığa çıkacak büyük yenilikler var. Eğer, bugün dikkatinizi bu küçük değişimlere verirseniz gelmekte olanı öngörebilir ve geleceğe hazırlıklı olabilirsiniz.

Bu sadece iş dünyasında değil elbet yaşamın her alanı için geçerli. Mesela uzun zamandır iletişim konusunda sorunlar yaşadığınızı biliyorsunuz ancak bir türlü bu konu üzerinde çalışmaya başlamıyorsunuz. Bir gün karşınıza hayatınızın aşkı çıkıyor ve siz iletişim sorunlarınızı aşamadığınız için ilişkiniz birkaç hafta içinde sona eriyor. Aşk, sizin hayal ettiğiniz bir deneyim değil miydi? O halde onun geleceği güne hazırlık yapıyor olmalısınız. Hayal ettiğiniz deneyimle aynı frekansta mısınız? Eğer değilseniz o deneyimin içinde uzun süre kalabilmeniz mümkün olmaz. Onunla değişebilmelisiniz. Aradığınız gerçekten kalpten bir sevgiyse bugün size sunulan sevgiyi alabilmelisiniz, sevgi verebilmelisiniz. Aradığınız buysa bugün yapabildiğiniz her şekilde sevgi ile deneyiminizi geliştirin. Sevgiyi almayı ve vermeyi öğrenin.

Değişimin sürekli gerçekleşmekte olduğu farkındalığı ile yaşar ve tıpkı yaşamın yaptığı gibi her gün küçük küçük gerekli değişimleri gerçekleştirirseniz yaşamın karşınıza çıkardığı fırsatları yakalayabilirsiniz. Şunu anlamanız çok önemli: her dakika ve saniye karşımıza muazzam fırsatlar çıkıyor, ancak bu fırsat gelmeden çok önce yapmamız gereken değişimleri yapmadığımız için bu değerli anları kaçırıyoruz. Yaşama hazır olanlar için değişimler muhteşem deneyimlere gebedir.

Eskiyi ne kadar çabuk unutursan, yeninin tadını o kadar kolay çıkarırsın.

Tanıştığım bir çok insanın geçmişte yaşadığını görüyorum. Şimdiyi geçmişle doldurmak geleceğe hiç adım atmamak gibidir. Geçmiş sadece ders almak ve daha iyi kavramak için ara sıra ziyaret edilmesi gereken bir zaman parçasıdır. Yaratıcı olabildiğimiz tek zaman şimdidir çünkü nefesimiz ve bedenimiz şimdide yaşar. Yaratımı, bedenimizle gerçekleştiririz. Onun olmadığı yerde yaratım olamaz. Gelecek ise bir vizyonlar bütünüdür ve sonsuz olasılıklardan oluşur. Şimdi şu anda yaptığımız seçimlerle gelecekteki sonsuz olasılıkları gerçekleştirmeye başlarız. Evet, seçmemek de bir seçim ve farklı bir olasılık seçmediğimizde şu anda yaşamakta olduğunuz yönde akmaya devam eder hayat.

Şu an yaşadığınız hayat sizi huzurla doldurmuyorsa ve zamanınızın büyük bir kısmında geçmişte yaşıyorsanız farklı ve yeni olasılıkların kapısını açmak için her gün sorun: “Bundan daha iyi nasıl olur? Başka neler mümkün?” Kendinize sorun ve cevap için acele etmeyin. Cevap bir enerjidir ve bir çok farklı formda yaşamınıza girer. Güvenin ve şu anda gerçekleşmekte olan değişimleri fark etmek için gözlerinizi açık tutun. Eskiyi ne kadar çabuk unutursanız yeninin tadını o kadar kolay çıkartırsınız.
Ya şikayet edenlerden olacaksınız ya da değişime adapte olup yaşamla uyum içinde akanlardan. Birincisi sıkıcı ve tekrarlarla dolu bir hayat, diğeri ise mucizelerle… Seçim sizin ve aslında her zaman bu böyle oldu.

Sevgiler ve bu yeni yılda şansı kucaklamanızı dilerim. Beni daha yakından tanımak, atölye ve derslerime katılmak için www.digdemgirici.com websitemi ziyaret edebilir veya beni @digdemgirici Instagram hesabımdan takip edebilirsiniz. Ücretsiz haftalık ilham e-mail grubuma katılarak benden her hafta 1 kez ilham dolu bir e-posta almak isterseniz lütfen [email protected] adresime mesaj atın.

İlginizi çekebilir: 2021’e hazırlanırken 10 altın bilgi: 8- Verimli bir yaşam için dinlenmeyi öğrenin

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam