Büyüleyici konuşabilmenin 5 altın kuralı

Herkes sizi dinlesin ve dinlerken büyülensin mi istiyorsunuz?

Sizi dinleyenler, konuşmanız bittiğinde kalpleri umut dolu ve harekete geçmeye hazır bir motivasyonla oradan ayrılsalar harika olmaz mı?

İçinizde güçlü bir potansiyel olduğunu biliyor ama bir şeyler akmıyor gibi mi hissediyorsunuz? Ya da ortaya çıkan size yetmiyor ve içinizde bundan daha fazlası olduğuna mı inanıyorsunuz?

Sadece bu satırları okumak bile sizi yerinizde oturamayacak kadar heyecanlandırdı mı?

Sizi çok iyi anlıyorum çünkü ben de sizden biriydim.

Yıllarca içimde güzel ve etkili konuşmalar yapmakla ilgili müthiş bir güç hissettim. Gözümü kapattığımda hep büyük büyük kitlelere akıcı konuşmalar yaptığımı görürdüm ama ne zaman aklımdakileri paylaşmak istesem ya çok iyi anlattığımı düşündüğüm halde anlaşılmıyor ya da istediğim etkiyi yaratmıyordu.

Apple’ın kurucu ortaklarından Steve Jobs konuşma yaparken

İletişim sektöründe çalıştığım için etkin konuşamamak beni iş hayatımda da zor bir durumda bırakıyordu. “Etkin sunum yapmanın 7 kuralı”, “Steve Jobs gibi sunumlar yapmak” gibi başlıkları olan bir sürü yazı okuyup video da izlemiştim. Kurallar basitti ve hep aynıydı. Sunumu yapılacak konuya hakimiyet, tek mesaj ve bol görselden oluşan bir sunum formatı, söylediklerinizle uyumlu enerjik ve rahat bir beden dili ve izleyiciyi sunum boyunca uyanık tutmak için aralara serpiştirilmiş bir kaç espri olarak özetlenebilir.

Bu kurallara göre yıllar içinde sunum tekniklerimi geliştirdim. Söyleyeceklerimi önceden düşünüp çalıştığım sunumlar başarılı geçiyordu. Yani, ben istediğimde iyi bir sunumcu olabiliyordum ama bu beni iyi bir konuşmacı yapmadı.

Kendimi tanımadan var olmaya çalıştığım ve kalıpları sebebiyle beni her gün kendimden daha fazla uzaklaştıran kurumsal hayattan ayrılıp kendi özgür yolculuğuma çıktıktan bir süre sonra neden çok istememe rağmen iyi bir konuşmacı olamadığımı anladım.

Çünkü iyi bir konuşmacı olmak kendini ifade etmekti. Kendini ifade etmek için öncelikle kendini tanımalıydın.

İyi bir konuşmacıya dönüşmek için illa kurumsal hayattan ayrılmanıza gerek yok tabi ama bulduğunuz her fırsatı kendinizi tanımak için değerlendirin.

Merak edin.

Merak ettiğiniz konuları bulun. Büyüleyici olmanın yolu tutkunuzu ateşleyen konuları bulmaktır. Ancak, tutku hissederseniz tutku yansıtabilirsiniz. Aklınıza hiçbir konu gelmiyorsa boş vaktinizde en çok neyle uğraştığınızı düşünün. En çok kıskandığınız insanların uğraşıları da sizin yeteneklerinizin gizli olduğu alanlar olabilir. O konuyla uğraşırken zamanı unutuyorsanız onu buldunuz demektir. Bu da yetmediyse kendinize şu soruyu sorun: Hiçbir şeyden korkmasaydım ve tüm kaynaklarım sınırsız olsaydı neyle uğraşırdım?

Daha çok merak edin ve daha çok araştırın.
Eski Amerikan Başkanı Barack Obama’nın konuşmasından bir kare

Bir kaşife dönüşene kadar merak etmeye, araştırmaya devam edin ve seçtiğiniz konularda derinleşin. Araştırdığınız şey sizin mesleğinizin çok dışında bir konu olabilir. Önemli olan merak duygunuzu aktive etmesidir. Yabancı dil biliyorsanız mutlaka yaşadığınız ülke sınırlarını sıklıkla aşın. İnternet sayesinde oturduğunuz yerden tüm dünyadaki bilgiye erişmek mümkün. Bunu kullanın.

Seçici dinleyin.

Dinlemek bir keşiftir. Bunu anladığınızda dinlediğiniz herkes sizi zenginleştirir. Ancak, bunun bir keşif tadı vermesi için dinleyeceğiniz kişileri siz seçmelisiniz. Anlattıkları sizi heyecanlandırmayan insanları uzun süre dinlemeyin. Herkesin konuştuğu ve bazı insanların bilinçsizce sadece konuştuğu bir dünyada yaşadığımızı kabul edin. Vaktiniz ömrünüzün bir parçası. Vakit ayıracağınız kişilerde seçici olacak kadar kendinizi sevin.

Meditasyon yapın.

Meditasyon korkularınızdan kurtulmanın ve gün içinde kaybettiğiniz enerjiyi yerine koymanın harika bir yoludur. Vücudunuz için duş neyse, beyniniz için de meditasyon odur. Meditasyon yapmak için illa bir köşeye bağdaş kurup oturmanıza mumlar yakmanıza gerek yok. Tüm varlığınızla orada olabildiğiniz her aktivite meditasyon etkisi yaratır; koşmak, yüzmek, ıslık çalmak, su içmek, köpeğinizle oynamak… zamanı unuttuğunuz her şey bir meditasyondur.

Hareket edin ve bunu alışkanlık haline getirin.
Müzisyen ve yazar Amanda Palmer’ın etkileyici Ted konuşmasından bir kare

Etkileyici bir konuşmacı bedeni içinde kendini rahat hisseden kişidir. Ben ayrıca yaşadığımız travmaları bedenimizde sakladığımız fikrine de inanıyorum. Düzenli yoga yaptığımdan beri yaratıcılığım ve kendimi ifademin çok daha hızlı geliştiğini söyleyebilirim. İlla yoga yapmak zorunda da değilsiniz, düzenli yaptığınız her hareket sizi çok rahatlatacak zihninizi açacaktır. Yürüyün, koşun, dans edin… yeter ki hareket olsun.

Büyüleyici bir konuşmacı olmak tamamen sizinle ilgilidir. Merak ettiklerinizin peşinden gittikçe kendinizi daha yakından tanırsınız. Kendinizi daha iyi tanımak sizi tutkulu, enerjik ve insanların dinlemekten zevk aldığı bir konuşmacıya dönüştürür. Yaptığınız sadece kendiniz olmaktır ve insanlar sizinle vakit geçirmekten keyif alır.

İlgili yazı: Bilinen en iyi yolla insanları etkilemek: Topluluk önünde konuşmanın incelikleri

Diğdem Girici Yoga Eğitmeni
İnanıyorum ki doğru bilgiye ulaşabilen ve bu bilgiyi hayatında doğru şekilde kullanmayı öğrenen her insan hayal ettiği yaşamı yaratabilir. İşte bu yüzden yazıyorum, yaşamımı ... Devam