Sevdiklerinizi bir araya toplayacak yeni yıl sofralarınız için en iyi dekorasyon fikirleri

Yeni yıl gelip çatmak üzere… 2018’e evlerinde sevdikleriyle bir arada ‘merhaba’ demeye hazırlananlar için son anda hayat kurtaracak yeni yıl temalı masa düzeni fikirlerini sizler için bir araya topladık. Oldukça masrafsız ve doğal yöntemlerle mükemmel ve farklı bir yeni yıl masası hazırlayabilir ve misafirlerinizi mutlu edebilirsiniz. Çam kozalakları, tarçın çubukları, biberiye dalları, çam yaprakları kullanabileceğiniz malzemelerden sadece birkaçı… Henüz son hazırlıklarını tamamlayamamış olanlara ilham vermesi dileğiyle!

Peçete çözümleri

Misafirlerinize kendilerini özel hissettirmek için masa düzeninizi oluştururken herkesin yerini önceden belirleyip peçeteliklerin üzerine sürprizli isimlikler hazırlayarak masanıza eğlenceli bir dokunuş katmanız mümkün. Kırmızı, beyaz ve yeşil tonlar masanızın havasını anında yeni yıl ruhuna büründürecek. Yukarıda ismi geçen malzemeleri elinize alın ve kendinizi hayal gücünüze teslim edin.

Beyaz peçetelerinizi bağlamak için halat ipler, tarçın çubuklarından faydalanabilirsiniz. İsimlikleri kendi el yazınızla yazabilir veya baskı olarak alabilirsiniz.

Peçetelerinizi sarmak için biberiye dallarından da faydalanabilirsiniz. 

Biberiye dallarını isimlik yapmak için de kullanabilirsiniz!

Kozalakların arasına da isimleri yerleştirmek oldukça eğlenceli bir malzeme olacaktır.

Peçeteliklerin üzerine ev yapımı tarçınlı kurabiyelerinizden de yerleştirdiğinizde misafirlerini daha ilk dakikadan etkilemiş olacaksınız.

Mumlar

Masada mum ve şamdan kullanımı sadece yeni yılda değil her zaman şık bir görüntü elde etmemizi sağlar. Yeni yıl temasını vurgulamak adına yine çam kozalaklarından, Noel ışıklarından ve beyaz kar etkisi yaratan her türlü malzemeden faydalanabilirsiniz. Masanızın stratejik olarak belirlenmiş bir iki noktasına yerleştirilen ışık kaynakları ile samimi ve sıcak bir etki yaratmış olacaksınız. 

Evinizde şamdan yoksa, şarap kadehlerinizi ters çevirip içlerine yeni yıl temalı biblolar veya ortama uygun malzemeler koyarak üstlerine mumlarınızı yerleştirebilirsiniz.

Vazolarınızın içine çam kozalaklarını ve noel ışıklarını yerleştirerek oldukça romantik bir görüntü elde etmeniz mümkün.

Kullanmadığınız boş kavanozlarınızı dekore ederek onları eğlenceli birer mumluk haline dönüştürebilirsiniz.

Mumlarınız size çok sıradan geliyorsa, etrafına tarçın kabukları yerleştirip kırmızı-beyaz bir kurdele ile sararak daha sempatik görüntüler elde etmek mümkün. Daha fazla kişiselleştirmek ise sizin elinizde.

Çiçekler

Mum ışıklarını sevimli kış çiçekleriyle beslemek önemli. Tüm çiçekçilerde ve sokak satıcılarında kolaylıkla bulabileceğiniz her türlü kırmızı çiçekli bitkiler kabulümüzdür. Onları evin birkaç noktasına yerleştirerek noel ruhunu evinize ve masanıza taşımanız son derece kolay olacaktır.

Pasta standınızı mumlarınız sergilemek için kullanabilir, etrafına da biberiye,  çam yaprakları ya da kokinalar yerleştirebilirsiniz. Çiçek kullanımını peynir tabağınıza hatta pastanıza da taşıyabilirsiniz.

Ufak vazolara veya kavanozlara su doldurup içlerinde çiçek yüzdürmek hatta bu kompozisyona bir de ufak mumlar eklemek oldukça basit ve eğlenceli.

Kişiye özel sürprizler

Yeni yılı karşılamanın en güzel yanı elbette sevdiklerimizi mutlu edecek ufak süpriz hediyeler vermektir. Güzel bir yeni yıl ajandası, yeni çıkan bir kitap, eğlenceli bir çorap ya da güzel bir kalem ile sevdiklerinizin  yeni yılda her an size hatırlamalarını sağlayabilirsiniz.

Hediye almanın en güzel yanı elbette paket açmak olacaktır ancak muhteşem kraft kağıtlarına sarılmış ve halat iplerle bağlanarak minik dallarla süslenmiş bu paketleri açmak biraz zor olabilir.

Minik bez keseler hazırlayıp, içlerine mis gibi taze çekirdek kahve veya lavanta tohumları koyabilir ve onları yine yeni yıl temalı süsler ile renklendirebilirsiniz.

Minik dostunuzu unutmayın

Evinizin en sevimli üyesini Noel ruhuyla sarmalamayı unutmayın. Bu en sevimli halleriyle fotoğraflarını çekmeyi de ihmal etmeyin.

Herkes için umut dolu ve huzurlu bir yıl olması dileğiyle… Mutlu seneler! 

İlginizi çekebilir: Noel ruhu evlerde: Minik dokunuşlar için ilham verici dekorasyon önerileri

 

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam