Noel ruhu evlerde: Minik dokunuşlar için ilham verici dekorasyon trendleri

Mağaza vitrinlerine ve sokaklara Noel havası geldiğine göre artık evlerde de ufak ufak süslemelere başlayabilir ve yılın bu büyülü zamanının tadını evimizde de çıkartabiliriz. Ailecek bir pazar günü ‘kendin yap’ etkinliği düzenleyebilir ve farklı dekorasyon trendlerinden ilham alarak hem evinize Noel ruhunu taşıyabilir hem de  bunu son derece keyifli bir aktivite haline getirebilirsiniz. Sizler için birkaç öneri hazırladık.

Evinizde huzurlu ve keyifli bir atmosfer yaratmak için dekorasyon fikirleri
Yılbaşı ağacı

Yılbaşı ve Noel denince akla ilk olarak ağaç süslemek geliyor tabii ki. Hangi amaçla olursa olsun evin ruhunu değiştiren ve soğuk kış havasına oldukça uyum sağlayan ışıklarla süslenmiş bir Noel ağacı için ilk önce son trendlere bir bakmanızı tavsiye ederiz çünkü artık canlı veya plastik ağaç ile süsleme yapmak oldukça demode. Ormandan toplayacağınız kalın sopaları, kitaplarınız, dergilerinizi, hatta eski merdiveninizi güzel ışıklarla süsleyerek, sizi yansıtan ağacınızı meydana getirebilirsiniz.

Evinizde yılbaşı ağacına yer vermek için illa ki gerçek çam ağacı kullanmanıza gerek yok.
Mumlar

Mumlar soğuk kış gecelerinin vazgeçilmezi ve Noel dekorasyonlarının da önemli bir tamamlayıcısı oluyor. Mumlarınızı büyük cam vazolar içine yerleştirip etrafına size Noel’i anımsatan objelerle zenginleştirebilirsiniz. Çam kozalakları, çam dalları, suni kar, minik geyik bibloları bunlara birkaç örnek…

Küçük detaylarda mum kullanarak evinizin havasını değiştirebilirsiniz.
Noel çiçekleri

Yılbaşı denince akla ilk gelen kokineleri kullanarak masanızın üzerini güzelleştirebilirsiniz. Ya da doğada bulduğunuz kuru bir dalı vazonuza koyarak minimal bir kış ambiyansı yakalayabilirsiniz.

Farklı kış bitkileriyle evinizde canlı renklere yer verebilirsiniz.
Kapı süsü

Son yıllarda oldukça popüler olan kapı süslerini evinizde kendiniz yapmanız oldukça kolay. Öncelikle eğrilebilir birkaç dalı yuvarlak haline getirip minik iplerle bağlayın. Bunu yapacak uygun dal bulamıyorsanız (bazı dallar fazlaca kuru olup eğrilmeye müsait olmayabilir) o zaman metal telleri halat iplerle sararak da kapı süsü altlığınızı oluşturabilirsiniz. Halkanızı elde ettikten sonrası tamamen size kalmış. Doğada yere düşen yaprakları, çam kozalaklarını veya meşe palamutlarını çelenginizin üzerine yapıştırabilir veya dağınık bir şekilde dalların arasına yerleştirebilirsiniz. İlham verici birkaç örneği aşağıda inceleyebilirsiniz.

Kapı süsünüzü topladığınız bitkilerden de yapabilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Şık, fonksiyonel ve keyifli bir dekorasyon için mutfak tezgahı seçiminin önemi

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam