Şık, fonksiyonel ve keyifli bir dekorasyon için mutfak tezgahı seçiminin püf noktaları

Yoğun bir günün sonunda keyifle yemek pişirmek, hafta sonu çocuklarla kek yapmak ya da kız kıza kahve içmek… Küçük veya büyük fark etmez, mutfak genellikle evlerimizde en sevdiğimiz ve en çok vakit geçirdiğimiz alandır. Dolayısıyla bu kadar uzun vakit geçirdiğimiz mutfakların gözümüze hoş gelen, kullanışlı ve ergonomik olması da oldukça önemli.

Mutfak yenilemek masraflı bir iş olduğundan çoğu zaman kaçınılan bir tadilat işidir. Fakat emektar mutfakları atıp yenisiyle tanışmaya karar verdiğinizde ya da taşınmak üzere olduğunuz evinizde yapacağınız değişikliklerde önünüze çıkan en büyük sorunsal genellikle mutfak tezgahı seçimi olur. 

Malzeme, renk ve doku seçimi karar verme aşamasının estetik boyutunu oluştururken; dayanıklılık, sağlamlık ve fiyatlandırma genellikle işin daha çok  gerçeklerle yüzleştiren kısmı olur.  

Bu noktada atılması gereken ilk adım; ihtiyaçları ve öncelikleri belirlemek ve bütçe aralığını oluşturmaktır. Bu ilk eleme sonrasında estetik tercihlerinizi de işin içine katarak sizin için en uygun tezgahı seçebilirsiniz.

Mutfak tezgahınızı seçerken ufak bir kıyaslama ile en doğru kararı alabilmeniz için aşağıda sıraladığımız malzeme çeşitlerine bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Mermer

Doğal taş kategorisinde yer alan mermer tezgahlar her dönemin yıldızı ve elbette sunduğu en büyük avantaj uzun ömürlü ve sağlam olması. Ancak kullanımı konusunda oldukça hassas davranılması gerekiyor. Mermer tezgahınızı yüksek ısıya, limon, sirke gibi asitli yiyeceklerin bıraktığı lekelere karşı her daim korumanız, yılda bir kez mutlaka cilasını yeniletmeniz gerekecektir. Renk ve doku alternatifi olarak sonsuz seçeneğe sahip bir malzeme olsa da fiyat aralığı olarak en yüksek gruba dahil ediliyor.

Leke oluştuğu anda bekletmeden temizlemek mermer tezgahların ömrünü uzatmak için önemli bir kuraldır. Temizliği için kimyasal temizlik ürünleri yerine nemli ve sabunlu bir bez tercih edilmelidir. 

Granit

Yine bir doğal taş olan granit, aynı mermer gibi uzun ömürlü ve oldukça dayanıklı bir seçenektir. Mermer ile kıyaslandığında çizilmelere, aşınmalara ve lekelenmelere daha az hassas tepki verir ve fiyat olarak bir alt sınıfta yer alır. Lekelerin yine bekletilmeden nemli bir bez ile özel temizleyiciler kullanılarak silinmesi daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Kuvars

Piyasada artık kolaylıkla bulunan ve fiyat aralığı doğal taş malzemelere oranla daha alt sınıflarda yer alan kuvars tezgahlar, 400 derecede ısıtılarak elde edilen taş, reçine ve çeşitli pigmentlerin bir araya gelmesiyle oluşur. Gözeneksiz yüzeyi sayesinde çizilmelere, lekelere ve aşınmaya karşı yüksek direnç gösterir ve uzun ömürlüdür.

Oldukça geniş bir renk ve doku seçeneğine sahip kuvars tezgahlarla modern ve şık bir tasarım elde etmeniz mümkün.

Herhangi bir periyodik bakım veya cilalama gerektirmez. Nadiren de olsa çizik veya benzeri hasarlar ufak müdahelelerle kolaylıkla tamir edilebilir.

Akrilik

Akrilik tezgahların bilinen en önemli özelliği derzsiz birleşmelere izin vermesi ve yine akrilik lavabolar ile birlikte bütünsel bir görüntü elde etme imkanı tanımasıdır. Böylece derzlerde biriken kirliliği ortadan kaldırarak hijyenik ve aynı zamanda modern bir mutfak çözümüne kavuşmanızı sağlar.

Her türlü tasarımda kullanılabilir ve kolay montajı sayesinde pratiktir. Ebat, renk ve doku seçenekleri oldukça geniştir. Düzenli olarak bakım istemez ve sert yüzeyi sayesinde çizilmelere ve lekelenmelere karşı dayanıklıdır.

Ahşap

Ahşap tezgahlar özellikle beyaz dolap kapakları ile kombinlendiğinde daha sıcak ve rustik bir ambiyans yaratmak istediğinizde yardımınıza koşacaktır. Sağlamlığı, dayanıklılığı ve kullanışlılığı yanı sıra doğallığı en büyük avantajıdır.

Çok az bakım ister hatta eskise bile doğallığından ödün vermeyeceği için uzun yıllar süren kullanımlara fırsat tanır. Ufak tefek çizikler sizi rahatsız etmeye başladığında nemli bir beze bulaşık deterjanı döküp, sonrasında limon suyu ile silebilirsiniz.

Paslanmaz Çelik

Endüstriyel mutfakların vazgeçilmezi paslanmaz çelik tezgahlar modern evlerde de oldukça sık tercih edilerek şık çözümler sunuyor. Her türlü dolap kapağı ve zemin ile uyum sağlayabilen ve dolayısıyla modern bir görüntü elde edilmesini sağlayan paslanmaz çelik tezgahların en önemli avantajı hiçbir derz boşluğu olmadığından son derece hijyenik olmasıdır.

En büyük dezavantajı ise çizilmelere karşı olan zayıflığı. Ufak ve derin olmayan çizikler için naylon aşındırıcı pedler kullanılabilir ancak derin çizikler için herhangi bir tamir imkanı maalesef yoktur.

 

Gülin Keskin Mimar
1985 yılında İstanbul’da doğdum. 2005 yılına kadar İstanbullu sonrasında hem İstanbul hem Milanolu oldum. İtalyan Lisesi’nden mezun olduktan sonra, pılımı pırtımı toplayıp mimarlık öğrenmek ... Devam