Sevdiğiniz bir kişinin anksiyete sorunu varsa bilmeniz gereken 7 şey

Anksiyete, günümüzde birçok kişide görülebiliyor. Anksiyeteyle mücadele edebilmek için psikolojik ve fiziksel pek çok öneri var. Peki ya anksiyete sahibi olan kişilerin yakınları? Aslında belki onların da en az anksiyete sahibi olan kişiler kadar desteğe ve önerilere ihtiyaçları var. İşte anksiyete sahibi olan kişilerin yakınlarının bilmesi gereken 7 şey:

1. Sorun sizinle ilgili olmak zorunda değil

Anksiyete sahibi olan kişi bir şeyleri yanlış yaptığını, halihazırda bir yanlışın içinde olduğunu veya her an yanlış bir şey yapacağını düşünebilir. Oturup ağlamak isteyebilir. Sevdiklerinin yaptıklarıyla ilgilenmeyebilir. Artık sevilmediklerini düşünüp depresifleşebilir. Ancak tüm bunlar sizinle ilgili olmak zorunda değil. Sizin hatanız olmak zorunda değil. Anksiyete sahibi olan yakınınızı sevdiğinizi, sadece o anda onun beynini veya beyninden geçenleri sevmediğinizi düşünebilirsiniz.

Sevdiğiniz bir kişinin anksiyete sorunu varsa bilmeniz gereken 7 şey

2. Duygularını yok saymayın

Anksiyete sahibi bir yakınınız korku veya üzüntü gibi duygularını rahatlatmak iyi bir fikir olabilir. Ancak bunu yaparken rahatlatmak ile duyguları yok saymak arasında ince bir çizgi var. Anksiyete sahibi olan yakınınıza asla bu korkuların gerçekte var olmadığını veya o şekilde düşünmeyi bıraktığında korkularından kurtulacağını söylemeyin. Tüm bunlar karşınızdakini anlamadığınız, duygularını yok saydığınız izlenimi yaratacak ve onu daha çok üzecektir.

3. Anskiyete sahibi bir yanıyla korkularının gerçek dışı olduğunu bilir ama diğer yanını buna inandıramaz

Anksiyete sahibi olan bir kişi, söylemekten utandığı şeylerin aslında gerçekten de utanılacak şeyler olmadığını, üstelik bu davranışlarıyla başkalarının onlar hakkındaki düşüncelerinin değişmediğini bilir. Bu tür düşüncelerin saçma olduğunu fark eder. Ancak bir de öteki yanları vardır ki orada anksiyetenin kendisi yaşar. İşte o yanına korkularının gerçek dışı olduğunu anlatmakta güçlük çeker.

4. Onlar da kıymet bilir

Anksiyete sahibi insanlar bazen iflah olmaz pesimistler, umutsuz vakalar olarak görülebilir. Üstelik bu da anlaşılabilir bir düşünce. Ancak onların her zaman böyle olduğunu söylemek biraz haksızlık. Anksiyete sahibi olan insanlar da hayatı sevebilir, sahip olduklarından ötürü şükredebilir. Onların her zaman negatife odaklandığını düşünmemelisiniz.

5. Olaylara her zaman onların açısından bakamayabilirsiniz

Anksiyete duygusu yaşamayan bir kişi bazen bu durumu gerçekten anlayamayabilir. Özellikle de bazen anksiyete yüzünden en çılgın düşünceleri taşıdıklarında bu iyice zorlaşabilir. Her zaman bu duyguyu anlamak zorunda değilsiniz. Ancak buna rağmen karşınızdaki kişinin yanında olduğunuzu, ona destek olduğunuzu söyleyebilirsiniz.

Sevdiğiniz bir kişinin anksiyete sorunu varsa bilmeniz gereken 7 şey

6. Onlar da bundan kurtulmak istiyor

Bazen tam tersi gibi görünse de aslında anksiyete sahibi olan kişiler de bu duygudan kurtulmak istiyor. Onlar da her zaman negatif, ortamın modunu düşüren insan olmak istemiyor. Bazen bunun tam tersi gibi görünse de onların da anksiyete duygusundan kurtulmak istediklerini unutmayın.

7. Anksiyete onu tanımlamıyor

Sevdiğiniz kişinin anksiyete sorunu olabilir ancak bu onu tümden ifade eden şey değil. Onun da tutkuları, eğlenceli yanları, kişiliğinin farklı farklı özellikleri var. Anksiyete bunlardan sadece biri. Karşınızdaki kişinin sadece anksiyeteden ibaret olduğunu düşünmeyin.

 

Kaynaklar:
Hellogiggles
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!