Sessiz seyahat nedir, nasıl sessiz seyahate çıkılır?

Modern yaşam, pek çok insanın stres seviyesini yükseltip yaratıcılığı azaltıyor. Bu durumun altında da yoğun tempolu hayat stilinin içine işlenmiş olan gürültü yatıyor. Temelde insan ve dijital cihazların seslerinden kaynaklanan bu gürültü, önüne geçilmediği zaman bir kirlilik haline geliyor. Bu gürültü kirliliği yüzünden de birçok insan bıkkınlık içinde yaşamaya başlıyor.

Uzmanlar, depresyon ve çeşitli kalp damar hastalıklarına sebep olabilen gürültü kirliliğiyle mücadele etmek için sessizliğin hakim olduğu zamanların içinde yer alınması gerektiğini vurguluyor. Modern hayatta bu tarz zamanlar yaratmak zor olduğu için de bir seyahat trendi ön plana çıkıyor. Sessiz seyahat olarak bilinen bu trend, huzur verici etkisiyle stresi azaltıyor. Bu yazımızda, gürültünün düşmanı olan sessiz seyahati sizler için kaleme aldık.

Sessiz seyahat nedir?

Sessiz seyahat, bulunduğumuz dönemde popülerleşmeye başlamış olsa da çok eskilere dayanıyor. Budistlerin Vipassana inzivalarından esinlenerek ortaya atılan bu trend, insanların özlerine dönmesine yardımcı oluyor. Vipassana inzivalarında Budistler doğayla ilgilenip çeşitli seslerden kopuyorlar. Sessiz seyahatte de bu inzivalara benzer olarak gürültü kirliliğinin olduğu yerlerden uzaklaşılıyor ve sessiz bir ortam yaratılıyor. Buna ek olarak, bu seyahat esnasında dijital detoksa da giriliyor çünkü teknolojinin altında da büyük bir gürültü yatıyor.

İnsanların kendileriyle bağlantı kurmasını sağlayan sessiz seyahat, bireysel önceliklere karşı bir farkındalık uyandırıyor. Bu farkındalık sayesinde bireyler seyahatleri bittikten sonra hayat tarzlarını iyileştirebiliyorlar. Ayrıca, bu seyahat türü aracılığıyla derin düşünce seansları başlatılıyor ve farkına varılamayan gerçekliklerle yüzleşiliyor. Hafta sonundan 10 güne kadar çıkartılabilen sessiz seyahat, hem içinde bulunulan anı hem de geleceği rahatlatıyor. Bu trend, dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanabildiği için her seyahatseverin farklı deneyimleri sahiplenmesine aracı oluyor.

Sessiz seyahat nasıl yapılır?

Hareketli şehir yaşantısından uzaklaştırıp zihni sakinleştiren sessiz seyahat, çeşitli yollarla yapılabiliyor. Örneğin, gürültüye ve teknolojiye bir süre ara vermek isteyen bir doğaseverseniz yeşil ve mavi tonlarının kesiştiği bir yerde kamp yapabilirsiniz. Bu örneğe ek olarak, şehirden uzak otellerde konaklayarak sadece otelin sunduğu fırsatları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Kamp tatilinden otel tatiline kadar uzanan sessiz seyahat, genellikle meditasyon ve yoga pratikleriyle destekleniyor. Bu pratiklerin baz alındığı retreatlere dahil olarak kendi sessiz seyahatinizi tasarlayabilirsiniz. Bu pratiklerle birlikte, kendinizle ‘sessiz’ bir şekilde iletişim kurmak için duygularınızı ve düşüncelerinizi sanki yazı terapisi uyguluyormuşçasına bir deftere not alabilirsiniz.

Çoğu zaman doğa ve deniz tatilinin birleştiği sessiz seyahat, Türkiye’nin farklı lokasyonlarında gerçekleştirilebiliyor. Çarşaf gibi deniziyle ön plana çıkan Antalya’nın Çıralı mahallesi bu trend için çok uygun. Çıralı’ya ek olarak, Artvin’deki Macahel, Muğla’daki Göcek Koyu, Bodrum’daki Karakaya Köyü ve Kırklareli’ndeki İğneada, bu seyahati zenginleştirecek lokasyonlar arasında bulunuyor. Sıraladığımız bu yerler, yapaylıktan uzak doğasıyla ilgi çekiyor. Ayrıca, bu yerlerde farklı canlıların seslerini duyma ihtimali insan ve teknoloji seslerine rastlama ihtimalinden daha yüksek. Bu noktada, bu lokasyonlara sessiz seyahat için uğramadan önce uygun bir zamanın tercih edilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Örneğin, Temmuz’da Çıralı’ya giderseniz yaz tatiline çıkmış pek çok insanla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle, seyahat edeceğiniz yerlerin en az kalabalık olduğu ayları tespit ederek sessiz seyahatinizi buna göre planlamalısınız.

Zihinsel dinginlik kazanma vaktinizin geldiğini düşünüyorsanız kitap okumaktan, nefes egzersizlerinden, meditasyondan, yogadan ve sakin doğa yürüyüşlerinden oluşan seyahat planınızı yapabilirsiniz. Daha sonra, bu plana bağlı kalabileceğiniz lokasyonları araştırıp yola çıkabilirsiniz. Bu seyahat sayesinde hem iç huzurunuzu yeniden kazanabilirsiniz hem de fiziksel ve psikolojik açıdan yenilenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Yavaş seyahat tutkunlarının tercih edebileceği rotalar

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!