Ses banyosu hakkında bilmeniz gerekenler

Hayatımızın tüm alanlarını teknolojinin tüm nimetleriyle fazla fazla doldururken, hepimiz bir yandan zihnimizi dinlendirmenin ve rahatlamanın yollarını arıyoruz. Bu isteği karşılamak için birçok kişi alternatif yöntemler geliştiriyor. Bu yöntemlerden biri de ses banyosu. Aslında ses ile gelen şifa, çok eskilere dayanıyor. Yunan filozof
Pisagor, ses tedavisini tıbbi bir yöntem olarak kullanıyordu.

Uplifers olarak ses banyosunun sizin için uygun bir rahatlama yöntemi olup olmadığına karar vermenizi sağlayacak unsurları derledik:

1. Ses banyosunun bir eğlence yöntemi olmadığının farkına varın

Ses banyosu yaptıranlar, performans sergileyen kişiler değil. Aksine ses banyosu yaptıran kişiler enstrümanları, kişilerin bilincini değiştirmek için kullanıyorlar. Müziğin içindeki ritm ve aranjman gibi yapısal unsurları çıkarırlar. Ses banyosu tam olarak uygulandığında beyin dalgalarının yavaşlamasını, aktif durumdan daha rahatlamış bir duruma geçilmesini sağlar.

Ses banyosu hakkında bilmeniz gerekenler
Bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz tüm deneyimlerimizden izler taşır ve ses titreşimleri de bu izleri harekete geçirir.

Bu deneyimi, dikkat veya gözlem gerektiren bir konser gibi düşünmeyin. Ses banyosunda müziğin içindeki yoğunlaştırılmış yapısal unsurlar bulunmaz. Ses banyosu bu yapısal unsurlardan herhangi birinin incelenmesi değil, daha derin bir boyuta geçmenizi ve müziğin içindeki hiperaktif gerçekliği yok edip gerçekten neler olup bittiğini anlayacak perspektif kazanmanızı sağlamaktır. Eğer ses banyosu başladığında, kullanılan enstrümanları düşünme eğiliminde olursanız, rahatlama haline geçişiniz de bir o kadar geç olur.

Bu konudaki “Hepimizin ihtiyaç duyduğu orman banyosu nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Ses ve titreşimlere herkesin farklı tepkiler verdiğini unutmayın

Bedenimiz, zihnimiz ve ruhumuz tüm deneyimlerimizden izler taşır ve ses titreşimleri de bu izleri harekete geçirir. Bu nedenle bir anlık bir saadet hissi uyandırır ve insanda bir sonraki aşamaya geçme isteği yaratır. Eğer bu duygular ortaya çıkıyorsa, sadece nefes alın. Dikkatinizi nefesinize yoğunlaştırın.

3. Kendinize uygun ses banyosunu bulmak için zaman tanıyın

Ses banyosu oldukça güçlü olabilir bu yüzden ses banyosunu yaptıracak kişinin bu konuda deneyimli olmasına dikkat edin. Bazen insanlar sırf kendi promosyonlarını yapmak için etkinliklerine “ses banyosu” veya “ses tedavisi” adı verebilir, bunu unutmayın. İyi bir uzman, kendine değil karşısındaki topluluğa hizmet etmeyi öncelikli tutar.

4. Ses banyosundan önce meditasyon tecrübesine sahip olmak zorunda değilsiniz

Herkesin sesle arasında bir ilişki vardır. Ses; aniden ortaya çıkar ve hepimiz üzerinde bir etki yaratma gücüne sahiptir. Ses banyosu için meditasyon disiplinine veya yoga tecrübesine sahip olmanız gerekmez. Hatta ses banyosu bu deneyimlere adım atmanız için yeni bir fırsat olabilir.

Bu konudaki “Günlük rutininizdeki ufak değişiklikler sayesinde yapabileceğiniz meditasyon teknikleri” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ses banyosu hakkında bilmeniz gerekenler
Ses banyosu oldukça güçlü olabilir bu yüzden ses banyosunu yaptıracak kişinin bu konuda deneyimli olmasına dikkat edin.

5. Maksimum etki sağlamak için ses banyosunu düzenli olarak yapın

Zihninizi sakinleştirmek ve aşırı uyarılmaları kontrol altına almak için ses banyosu harika bir yol. Bunu düzenli hale getirmek ise ciddi pozitif etkiler sağlayabilir. Ses banyosuyla iyileşme sizin duygularınızı ve etrafınızda olup bitenlere göre değişiklik gösterebilir ancak her yeni deneyim, kendinizi daha fazla keşfetmenizi sağlar. Bazen görsel bir deneyim yaşayabilir, bazen de duygusal veya algısal bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bunların hepsi, kişisel gelişiminiz için olumlu sonuçlar getirir.

Kaynak:
Mind Body Green

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!