Selülitten kurtulmak için beslenmemizde nelere dikkat etmeliyiz?

Yaş ve kilodan bağımsız olarak selülit çoğu kadının kabusudur. Çoğu zaman kilolu kişilerde büyük bir problem olduğu düşünülse de zayıf kadınların da kurtulmakta zorlandığı bir sorundur. Selüliti azaltmak ya da mümkün olduğunca ortadan kaldırmak için beslenmede ve yapmamız gereken bazı önemli noktalar var.

Her gün en az 10 bardak su için!

Hatta bu kadar zaten içiyorsanız bu miktarı 15 bardağa çıkarmayı deneyebilirsiniz. Su vücudun dolaşımını destekleyen en önemli yaşam kaynağımızdır. Selülitten kurtulmak için en önemli nokta da dolaşımı arttırmaktır. Düzenli yeterli miktar su tüketimi toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Toksin atımı selülitlerden kurtulmak için önemlidir.

Bol lifli beslenin!

Lifli besinleri sindirmek vücudun daha fazla enerji harcamasını sağlar. Bu sırada da vücudunuzda dolaşımı arttırmış olursunuz. Bu da selülitten kurtulmanıza yardımcı olur. Lifli besinler yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, tam tahıllı ürünler… Ve bu besinlerle beslenmenizin bir diğer iyi yanı sizi tok tutup gereksiz atıştırmalardan korumalarıdır.

Potasyumdan zengin besinlere yer açın!

Vücudumuz fazla çay, kahve içme yetersiz sebze içeren bir beslenme içindeyken fazlaca mineral eksikliği ya da kaybı yaşayabilir. Bu minerallerin eksikliği de dolaşımı yavaşlattığından selülit görüntüsü oluşturabilir. Selülitten kurtulmak için ihmal ettiğimiz besinler varsa günlük beslenmede yer açmak gerekir. İlk aklınıza gelen kayısı ve muz dışında ıspanak, avokado, pancar, karpuz da potasyumdan zengin sağlıklı kaynaklarımızdır.

C vitaminini ihmal etmeyin!

Selülitteki o portakal görüntüsü belki bize bir mesaj vermek istiyordur. Portakal içinde olsun dışında değil! Portakal, kivi, yeşil biber, limon… C vitamini çok güçlü bir antioksidandır. Ciltte yenilenme ve kolajen sentezi için çok önemlidir. Selülitten kurtulmak için ona iyi gelen besinlere beslenmemizde yer açmak gerekir.

Proteinden zengin beslenin!

Protein metabolizmayı çalıştıran bir yakıt gibidir. Yeterli protein almazsanız metabolizma çalışmaz ve tok da kalamayacağınız için yanlış beslenme ortaya çıkar. Protein olarak da daha çok beyaz et, balık grubuna ağırlık vermek içeriğindeki sağlıklı yağlar ile damarların genişlemesine ve dolaşıma katkıda bulunur. Haftada 2-4 gün balık tüketmeye çalışmakta selülitten kurtulmak için yarar var.

Abur cubur gıdalardan uzak durun!

Çoğu zaman çok yağlı çok şekerli besinler bu gruba girer. Hazır ve işlenmiş yiyecekler…Selülit aynı zamanda fazlaca atılamayan toksinin habercisiyse selülitten kurtulmak için fazlaca toksin içeren besinleri beslenmemizden çıkarmamız gerekir. Bu gıdalar vücudunuzun yağ depolamasını arttırdığından selülit oluşumunu arttırır. Ayrıca yüksek miktarda toksin içerdiklerinden dolaşımı engellerler. Selülitten kurtulmak için neredeyse hiç abur cubur tüketilmemelidir.

Alkol ve sigara hep zararlı!

Alkol yağdan daha zor atılan bir gruptadır. Nedeni de dolaşımı yavaşlatmasından kaynaklanır. Bu yüzden vücudun vitaminlerden faydalanması da emilimi azaltması yoluyla zorlaşır. Aynı etkiyi sigara da gösterir. Sigara ile fazlaca toksin alınır ve bu toksinlerin vücuttan atılması da çok zordur. Vitamin emiliminin bozulmasıyla da dolaşım hızlanamaz ve selülit oluşumu gerçekleşir. Selülitten kurtulmak için gerçekten temiz bir hayat yaşamalıyız.

Bacakları çalıştıran egzersizler yapın!

Hatta mümkünse daha kardiyo tarzı egzersizler olsun, bu sayede o bölgedeki yağ yakımını destekleyip dolaşımı artırıp selülitlerden kurtulabilirsiniz. Haftada 1 gün hiçbir zaman yetmez, biraz emek vermelisiniz en az 4 gün 40 dakika egzersiziniz olmalı. Ayrıca çalışırken de her saat başı oturduğunuz yerden kalkmalısınız. Selülit hareketi sevmez, siz sevin…

Şok diyetlerden uzak durun!

Şok diyetler ile vücudunuz fazlaca su kaybına uğrar. Su kaybı yağların daha fazla görünür olmasını sağlar. Ayrıca şok diyetler ile hızla kilo kaybedildiğinden cildin bütünlüğü de bozulur. Vücut yetersiz beslenmenin getirisi olarak dolaşımı yavaşlattığından selülit oluşumuna da neden olur. Selülitlerden kurtulmak için bir diyetisyen tarafından hazırlanmış dengeli bir program takip etmelisiniz.

Tuza dikkat edin!

Çoğu zaman normal düzenimize tuzlu beslenme yerleşmişse önemli olmadığı düşünülür. Şekerden daha iyi diye düşünülür. Halbuki tuz da aynı şeker gibi vücutta su tutumunu ve dolaşımı yavaşlatır. Gereğinden fazla alınması ödeme sebep olacağından cildin yenilenmesini ve kolajen sentezini olumsuz etkiler. Selülitten kurtulmak için de tuz tüketimimizi sınırlamamız gerekmektedir.

Günde maksimum 1 kahve!

Selülit problemi yaşayan biriyseniz tüketmeniz gereken kahve miktarını ne kadar azaltırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Bu gruba siyah çay da dahil, ölçünüzü küçük bir miktarda tutmaya çalışın… Kahve ve çay vücuttan fazlaca su atılmasına sebep olur. Su atıldıkça dolaşım azalacağından selülit oluşumu artar. Selülitten kurtulmak için ilk iş çay ve kahveyi çok azaltmak olmalıdır.

Masaj ya da kuru fırçalama yapın!

Dolaşımı fiziksel olarak kendiniz arttırmaya çalışın. Bölgesel kuru fırçalama ve masaj fiziksel olarak uyarmayla dolaşımı arttırır. Daha hızlı selülitten kurtulmak için beslenme egzersize ek olarak her gün sabah akşam 5 dakika fırçalamayı deneyin…

İlginizi çekebilir: Evde kaldığımız bu dönem diyet yapmak için uygun mu?

Dyt. Buket Koçoğlu Diyetisyen
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden şeref öğrencisi olarak mezun oldum. O günden bu güne sofralara olabildiğince dokunmaya çalışıyorum. Beslenmede herkes için aynı doğruların ... Devam