Potasyum eksikliğinin olumsuz etkilerini gidermeye yardımcı besinler

Potasyum vücudumuzun işleyişi açısından son derece önemli bir mineral. Sağlık konusunda dünyanın en büyük internet kütüphanesi olan MedlinePlus’ın açıklamasına göre potasyum kasların gelişmesinden, karbonhidratların parçalanmasına kadar her bir süreçte etkili oluyor. Yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürüyor ve inme riskini en aza indiriyor. Aynı zamanda kalp sağlığımızı da korumaya yardımcı oluyor.

Vücudumuzdaki potasyum miktarını en doğru seviyeye ulaştırmanın yolu, beslenme şeklimizden geçiyor. Tüketeceğimiz besinlerin çeşitliliği ve doğruluğu, potasyum eksikliğinin yaratacağı olumsuz etkileri minimum düzeye indirmeyi sağlıyor. Vücudunuzda potasyum eksikliği olup olmadığını birkaç detaya bakarak anlayabilirsiniz.

Potasyum eksikliğine işaret eden 6 önemli detay:

1. Sürekli yorgun hissetmek

Zaman zaman hepimiz kendimizi yorgun hissederiz. Fakat yorgunluğunuz kronik bir hal aldıysa sebebi potasyum eksikliği olabilir.

2. Yüksek tansiyon

Potasyum tüketimi kan basıncını kontrol altında tutmaya yarıyor. Böylece hipertansiyon riskini azaltıyor. Gün içerisinde tüketeceğiniz besinleri doğru seçerek tansiyonunuzu sağlıklı seviyede tutmanız mümkün.

3. Halsizlik ve baş dönmesi

Eğer sık sık baş dönmesi yaşıyor, kendinizi sersemlemiş hissediyorsanız potasyum seviyesi yüksek gıdaları beslenme planınıza dahil etmeyi deneyebilirsiniz.

4. Kas ağrısı

Potasyum kas inşasına yardımcı olan bir mineral. Eğer bacağınıza sık sık kramp giriyorsa ve adale ağrısı yaşıyorsanız, çok büyük ihtimalle yeterince potasyum tüketmiyorsunuz demektir.

5. Uyuşukluk ve karıncalanma

Kollarınızda, ellerinizde, parmaklarınızda, bacaklarınızda ve ayaklarınızda uyuşukluk ve karıncalanma hissediyorsanız vücudunuzdaki potasyum miktarı yeterli olmayabilir.

6. Kalp çarpıntısı

Zaman zaman kalp atışınızda teklemeler veya hızlanmalar hissediyorsanız daha fazla potasyum içeren besinler tüketmeyi denemelisiniz. Elbette doktorunuza danışarak kalp sağlığınız hakkında en doğru bilgiyi edinmenizde fayda var.

Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Merkezi, (The Food and Nutrition Center of the Institute of Medicine) 19 yaş ve üstü bireylerin gün içerisinde 4,700 miligram potasyum alması gerektiğini söylüyor.

Beslenme programınızda yapacağınız ufak ama önemli değişikliklerle vücudunuz için gerekli olan potasyumu almanız mümkün.

potasyum kaynağı besinler

Listenize ekleyebileceğiniz potasyum kaynağı 10 besin:

1. Muz

Muhtemelen potasyum denince akla ilk gelen besin muzdur. İçerisinde 400 mg’dan fazla potasyum bulunur. Sporcu meyvesi olarak da bilinen muz, kuvvetli bir enerji kaynağıdır.

2. Patates

Patates potasyum açısından son derece zengin bir besin kaynağı. Kompleks karbonhidratlar olarak bilinen patatesin içerisinde C ve B6 vitaminleri, demir ve lif bulunmaktadır. Patatesin içinde bulunan minerallerden maksimum fayda sağlamak için pişirme tekniğine dikkat etmelisiniz. Kızartmadan kesinlikle uzak durmalı, yağ içeren soslar kullanmamalısınız.

3. Kurutulmuş domates

Taze domatesin yanı sıra domates salçası, domates sosu ve hatta kurutulmuş domates tüketerek vücudunuza bolca potasyum girmesini sağlayabilirsiniz. Kurutulmuş domates, potasyum açısından zengin olmakla beraber içerisinde yüksek oranda lif, protein ve C vitamini barındırıyor.

4. Meksika fasulyesi

New York Times’ın çok satan yazarlar listesinde bulunan Frances Largeman-Roth, meksika fasulyesinin mükemmel bir potasyum kaynağı olduğunu söylüyor. Bu besini hem salatalarınızda hem de ezme olarak kullanabilirsiniz. Fasulyenin diğer türleri de potasyum açısından oldukça zengin; beyaz fasulye, yeşil fasulye, barbunya ve soya fasulyesi.

5. Kurutulmuş meyveler: Kayısı, şeftali, incir

Tatlı isteğinizi de bastırmanıza yardımcı olacak kurutulmuş meyveler, sağlıklı birer atıştırmalık olmanın yanı sıra potasyum açısından zengin besinler arasında yer alıyor.

6. Avokado

Avokadoyu kahvaltı dahil olmak üzere bütün öğünlerinizde kullanabilirsiniz. Taze yiyebileceğiniz gibi lezzetli soslar hazırlayarak da içeriğindeki potasyumdan faydalanılabilinir.

7. Balık

Potasyum zengini balık aynı zamanda omega-3 ve D vitamini kaynağı. Özellikle bazı balık türleri; somon, ton balığı, pisi balığı, dil balığı ve pasifik morinası diğer türlere nazaran daha fazla potasyum içeriyor. Ayrıca kırmızı et, tavuk ve hindi tüketerek de vücudunuzdaki potasyum seviyesini dengeleyebilirsiniz.

8. Kabak

Antioksidan, vitamin ve mineraller açısından zengin bir besin olan kabağın içerisinde yaklaşık olarak 900 mg potasyum bulunuyor.

9. Süt

Bir bardak sütün içerisinde 300 mg’dan fazla potasyum bulunmaktadır. Yağsız sütlerde bu oran 400 mg’a kadar çıkabiliyor. Kahvaltıda içeceğiniz bir bardak süt ile hem kemiklerinizi güçlendirebilirsiz hem de vücudunuza potasyum girişi sağlayabilirsiniz.

10. Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana, pazı gibi sebzeler düşük kalorili olmaları sebebiyle diyetlerde kullanılmaktadır. Bu sebzeleri tüketerek vücudunuza bolca vitamin ve mineral girişi sağlayabilirsiniz. Her gün tükettiğiniz takdirde kendinizi ne kadar iyi ve yenilenmiş hissettiğinizi fark edeceksiniz.

 

Kaynaklar:
simplemost
everydayhealth

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!