Seks amaçlı birliktelikler: Bağlanmanın ve duygusallığın bulunmadığı yeni nesil ilişki türü

Günümüzde seks yapmanın daha az anlamlı, daha az cezbedici ve seksin yozlaşmış olduğuyla ilgili haberleri mutlaka duyuyor ya da okuyorsunuzdur.  

Bu tarz açıklamalar yapan insanlar için özellikle seks amaçlı ilişki, oldukça yanlış bir konsept olarak gözüküyor. Seks amaçlı ilişki; temelde ilişki içerisinde olmayan, ilişkide olmayı planlamayan ve birbirine bağlılık duymayan kişiler arasındaki cinsel etkileşime deniyor.

seks amaçlı birliktelik
İlişki içerisinde olmak istemeyen ve bağlılık aramayan kişiler, seks amaçlı birlikteliklere yöneliyorlar.

Seks amaçlı ilişkiyi tanımlamak için günümüzde çeşitli terimler kullanılıyor:

  • İlişki kurmak,
  • Tek gecelik ilişki,
  • Friends with Benefist (FBW),

Ve muhtemelen en yaratıcısı Amerikalı yazar Erica Jong’un bulduğu ‘fermuarsuz sevişme’.  Söz konusu seks amaçlı ilişkinin endişelenmemiz gereken bir şey mi, yoksa bağlılık olmayan seks olduğu için faydalanmamız gereken bir şey mi olduğu konusuna gelince, bilim bu noktada imdadımıza yetişiyor.

Güncel bir makale, kadınların seks amaçlı ilişkiden pozitif kazanımlar elde ettiğini dile getiriyor ve beklenildiği üzere, kadınlar adına en büyük kazanım cinsel tatmin oluyor. Bu bulgular, özellikle kadınların cinsel tatmine ulaşmak istemediğini ya da aşk ve bağlılıkla birlikte cinsel tatmine ulaşamayacaklarını düşünen insanları şaşırtıyor. Esas ilginç olan nokta ise, kadınların seks amaçlı ilişkide erkeklere göre daha az orgazma ulaşması. Bazı araştırmalar gösteriyor ki; kadınların, en son girdikleri seks amaçlı ilişkide orgazma ulaşma oranları %10-%30 arasında.

İlgili yazı: Karşılaştırmalı cinsellik: Erkeklerle kadınlar arasındaki orgazm farkı

Peki kadınlar ve erkeklerdeki orgazm uyuşmazlığının nedeni ne?

Bu noktada, seks amaçlı ilişkiyle karşılaşma olgusunun erkek dominasyonluğunda olan bir durum olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Erkek dominasyonluğunda olan seks, her ne kadar sürekli olmasa da, hızlı bir şekilde son buluyor. Örneğin, eğer seks amaçlı ilişki deneyiminde heteroseksüel partnerler arası oral seks oranına bakarsanız, kadın partnerlerin erkek partnerlere göre daha fazla oral seks yaptığını kolaylıkla görebilirsiniz. Her ne kadar birçok kadın cinsel tatmine ulaştığını ve bunun seks amaçlı ilişkinin en büyük faydalarından biri olduğunu söylese de, orgazma ve hazza ulaşma konusunda erkekle kadının eşit olmaları için daha çok yol alınması gerekiyor.

Çalışma; cinsel tatminden sonra kadınların seks amaçlı ilişkide elde ettiği diğer kazanımları, öz saygı ve öz güvende artış olarak nitelendiriliyor. Bu bağlamda seks amaçlı ilişki, pek çok kızın beklentisi deneyimleme ve kendilerini tanımak olduğu için sahip olmak istemedikleri bir şeymiş gibi görünse de, bir partner veya ilişki gereksinimi olmadan duygusal ve ilişkisel hedefleri tamamlamaya yardımcı olur.

Dahası, ilişkiye başlama ya da partner sahibi olma gibi bir derdi olmayan birçok kadın bağlılık içermeyen seksin önemli olduğunu düşünüyorlar. Aslında bu durum belli bir kişiyle olmamasına rağmen, hayatlarında bir ‘bağ’ arayan kadınlar için de ilgi çekici.

Sonuç olarak her ne kadar tüm kadınlar seks amaçlı ilişkiden faydalanmasalar da ve bazı kadınlar bu durumun negatif etkileri olduğunu ya da onlara fayda sağlamadığını dile getirseler de, bu çalışmanın tüm bulguları bunun tersini söylüyor. Çalışma; seks amaçlı ilişkinin yalnızca taraflardan birinin cinselliğine olumlu anlamda katkı sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda her yerde elde edilemeyecek kazanımlar da sağlıyor. Başka bir araştırma ise, kişilik özelliklerinin seks amaçlı ilişkinin genel olarak belirlenmesinde bir önemli faktör olduğunu söylüyor. Sonuç olarak seks amaçlı ilişki kadınlar için oldukça pozitif bir cinsel deneyim olabilir. Bu sebepten, eski inanışlar ve cinsellikte kabul edilen formlar nedeniyle otomatik olarak reddedilmemesi gerekiyor.

Kaynak:

Shepardson, et al., (2016). Benefits of hooking up: Self-reports from first-year college women. International Journal of Sexual Health, pages: 216-220.

Ryan Wise
New York Syracuse Üniversitesi’nde İnsan Gelişimi üzerine doktoramı tamamladıktan hemen sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamak üzere İstanbul’a taşındım. ... Devam