Şehirler ve kitaplar: Hikayesini anlatırken şehirleri de yaşatan kitaplar

Bazen kendimizi bulmak bazense her şeyden kaçmak için sarıldığımız ama her seferinde başka alemlere dalmayı başardığımız kitaplarla bu kez uzun soluklu bir şehir gezisine ne dersiniz? Ünlü edebi eserlere konu olmuş, satır aralarına kokuları sinmiş, birçok insanın gönlünde taht kurmayı başarmış sevilen şehirleri okuyarak keşfetmemizi sağlayan başarılı yazarların eserlerini sizler için derledik. Hazırsanız başlıyoruz…

İstanbul

Aret Vartanyan – Bir Nefes İstanbul

Bu kez seninle İstanbul’u ve İstanbul’daki seni, beni yaşıyoruz. Yolculuğumuzun tanıkları var bu defa. İstanbullular ve İstanbul’da yaşayanlar…

Yağmurlu havasına, renkli köprülerine, güneş açmış karşılıklı kalelerine, birbirine selam çakan yedi kulesine aşık olduğumuz; hem kaçmak hem dönmek için can attığımız, dünyada eşi benzeri olmayan güzel İstanbul’u bir de Aret Vartanyan’dan dinlemek ister misiniz? Belki daha önce geçtiğiniz o sokakları hatırlayacak, belki de hiç gitmediğiniz yolların arasında bulacaksınız kendinizi ama sonunda kesin İstanbul’u bir kez daha keşfettim diyeceksiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Londra

Charles Dickens – Oliver Twist

Neredeyse Londra ile ismini ve eserlerini bütünleştirmiş usta yazar Charles Dickens’ın sevilen eseri Oliver Twist ile Londra sokaklarında dolaşmaya hazır mısınız? Hiç ziyaret etmemiş olsanız da Oliver’ın Londra’da kalacak yer ararken, yeraltı dünyasını keşfederken ya da şehrin ücra köşelerinde açlık savaşı verirken geçtiği sokakları onun gözünden keşfedecek, unutulmaz eseri bitirdiğinizde Londra’yı avcunuzun içine aldığınızı hissedeceksiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Paris

Victor Hugo – Notre Dame’ın Kamburu 

Aşıklar Şehri olan Paris’i hangi edebi eserle anımsarız diye sorsalar çoğumuzun cevabı şüphesiz ki Notre Dame’ın Kamburu olurdu. Hristiyanlığın Fransa’daki sembolü olarak görülen ve 2019 yılında çıkan yangınla şehvetini kaybeden katedralin, 19. yüzyıldaki halini keşfetmek ve edebiyat dünyasında çok önemli bir eser olan Notre Dame’ın Kamburu ile tanışmak isterseniz hemen okunacaklar listenize bu romanı eklemelisiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Saint Petersburg

Dostoyevski – Karamazov Kardeşler

Rus Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden Dostoyevski’nin Saint Petersburg’un güzelliklerini ortaya çıkardığı Kramazov Kardeşler romanında kendinizi bir anda şehrin ışıklı sokaklarında bulabilirsiniz. Satırların arasında gezerken orada olduğunuzu hissedecek ve Saint Petersburg’un puslu havasını soluyacaksınız. Dostoyevski’nin bu eserini yazarken kaldığı odasının ve öldükten sonra gömüldüğü ünlü Nevski Manastırı’nın da bu şehirde yer aldığını öğrenince, kitabı bitirdikten sonra şehri ziyaret etme isteğinizin önüne geçemeyeceksiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Venedik

Thomas Mann – Venedik’te Ölüm

Ah Venedik… Herkesin ömründe en az bir kez görmesi gereken bu efsanevi şehri Thomas Mann ile yakından tanıyacaksınız. Eser ile henüz tanışmayanlar için spoiler vermeyi istemiyor olsak da isminden de anlaşıyor olduğu için Venedik‘in ölüm şehri olarak tasvir edildiğini vurgulayabiliriz. Aşk, ölüm ve Venedik… Şehrin görkemli haline tanıklık edeceğiniz bir yana aşk ve ölümün bu kadar iç içe olmasına da şaşıracaksınız. Bazı araştırmalar 2100 yılına kadar bu güzel şehrin tamamen sular altında kalacağını belirttiği için belki de eseri okuduktan hemen sonra bir gezi planlamak isteyebilirsiniz. Öyleyse, elinizi çabuk tutmanızda fayda var.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Roma

Dan Brown – Melekler ve Şeytanlar

Dan Brown‘un unutulmaz romanı Melekler ve Şeytanlar, kitapseverlerin olduğu kadar sinemaya uyarlanmasından sonra film severlerin de favorisi sayılabilecek bir eser. Roma‘yı en çarpıcı şekilde ele alan usta yazarlardan biri olan Dan Brown, Melekler ve Şeytanlar ile Roma’yı dört bir yandan kuşatmayı başarıyor. Meşhur sanat eserlerinden, değerli mimari yapılarına kadar tüm güzelliklerini eserinde betimlemeyi başaran yazarın bu kitabından sonra Roma’ya en yakın uçuşu aramaya başlayabilirsiniz, hazırlıklı olun.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Moskova

Anton Çehov – Öyle Bir Hikaye

Moskova‘nın kasvetli havasını iliklerinize kadar hissedeceğiniz, modern edebiyatın başarılı isimlerinden Anton Çehov‘un 19. yüzyıl Rusya’sını gözler önüne sermeyi başardığı eseri Öyle Bir Hikaye, güçlü betimlemeleri ile kendinizi bir anda Moskova’da bulmanızı sağlayacak. Kasvetli havaya eşlik edecek kasvetli anıları barındıran kitap, Çehov ile hala tanışmadıysanız iyi bir fırsat.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Dublin

James Joyce – Dublinliler

James Joyce‘un eserlerinde sıkça rastladığımız İrlanda insanları, Dublinliler‘de daha baskın ve detaylı bir şekilde ortaya çıkıyor. Şehrin, dinin etkisi altında esen rüzgarını, Dublin insanlarının sıradan yaşantılarının arkasındaki sıkıntıları, ustaca sıraladığı ayrıntılar ile okuyucularını sıkmadan anlatmayı başarıyor. Yağmur kokan bu şehri, bir de Joyce’dan dinleyin; sıradan yaşantıları anlatırken yazarın kendi anılarından da kesitler yaşayabilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kopenhag

Lois Lowry – Yıldızları Saymak

Lois Lowry, Yıldızları Saymak kitabında Nazi işgalindeki Danimarka’yı konu alıyor. Halkın yaşadığı zorlukları, zorluklarla başa çıkmak için neler yaptıklarını, Kopenhag sokaklarındaki direnişi başarılı bir şekilde aktarıyor. Güçlü bir direnişe tanıklık ederken Kopenhag’ın gizli kalmış yerlerini de keşfetme fırsatı bulacaksınız.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Prag

Franz Kafka – Milena’ya Mektuplar

Kasımda aşk başka olabilir ama Prag’da bir başka olduğu da kesin… Prag’da başlayan bir dostluktan satır aralarında gizli kalan bir aşka yolculuğu konu alan; hayal kırıklığı, umut, sevgi, imkansızlık ve en çok da güzel şehir Prag’ı barındıran Milena’ya Mektuplar, Kafka’nın en çok seveceğiniz eserlerinden biri olacak.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Cenevre

Paulo Coelho – On Bir Dakika

“Havaların tekrar soğumaya başlamış olmasına rağmen bir dondurma alıp Cenevre’yi seyre daldı…”

Belki de birçoğumuzun Simyacı ile tanıdığı Paulo Coelho‘nun tozlu raflarda kalmış eseri On Bir Dakika, başarılı Cenevre tasvirleriyle mutlaka bu listede yerini alması gereken bir roman. Coelho, genç bir kızın daha önce hiç ziyaret etmediği İsviçre’ye gelişini ve Cenevre’nin köprülere çıkan yollarında kendini keşfetme macerasını bol şehir betimlemeleriyle aktarmayı başarıyor.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Kahire

Agatha Christie – Nil’de Ölüm

Polisiye severlerin ilk tercihlerine girmeyi başaran Agatha Christie, Nil’de Ölüm isimli eserinde başarılı kurgusu ile akıllara durgunluk veren bir cinayet planını anlatıyor. Tarihin birçok sayfasına tanıklık etmiş Mısır’ın en bilinen yerlerinden biri olan Nil Nehri’ni ve çevresini detaylı betimlemeleriyle okuyucuya sunuyor. Mısır’ın mistik havasını hissedebileceğiniz bu eseri okurken piramitlere doğru bir yolculuğa çıkmak isteyebilirsiniz.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

Lizbon

Pascal Mercier – Lizbon’a Gece Treni

Eğer sizin de aklınızdan sık sık bambaşka ülkelerde macera dolu günler yaşama fikri geçiyorsa, Pascal Mercier‘in Lizbon’a Gece Treni isimli eserini başucu kitabınız olarak düşünebilirsiniz. Portekiz’in en büyük şehri olan Lizbon, Mercier’in eserinde her şeyi geride bırakıp Lizbon’a doğru yola çıkan birinin hikayesine tanıklık ediyor. Lizbon rehberi olarak değerlendirilebilecek bu kitap, içinizdeki seyahat tutkusunu alevlendirecek.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayabilirsiniz.

 İlginizi çekebilir: Yol filmleri: Kemerlerinizi bağlayın, birlikte uzun yola çıkıyoruz!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!