En iyi yol filmleri: Kemerlerinizi bağlayın, birlikte uzun yola çıkıyoruz!

Bu yaz, uzun bir yolculuğa çıkamayacak mısınız? Neyse ki yol filmleri var. Bize özgürlüğün değerini anımsatan Into the Wild’dan 2019 Oscar’ının sahibi Green Book’a kadar şimdiye kadar yapılmış en iyi yol filmleri sayesinde, dünyanın en ünlü oyuncularıyla sanal bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Sonuçta yaz boyunca, ev konforunda bir yolculuğa kim hayır diyebilir ki?

On The Road (IMDb: 6.1)

ON THE ROAD: Official Trailer

The Road, Beat Kuşağı’nın sevilen yazarlarından Jack Kerouac’ın aynı adlı romanından uyarlanan bir film. 2012 yapımı bu macera- dram türündeki filmin hikayesi ise 1940’ların sonlarında Kerouac’ın Amerikalı arkadaşı Neal Cassady ile birlikte seyahat ederek geçirdiği yılları konu alıyor.

En iyi yol filmleri: Easy Rider (IMDb: 7.3)

Easy Rider | Original Trailer [HD] | Coolidge Corner Theatre

Jack Nicholson, 1969 yapımı olan bu filmde onu yıldız yapan rolünde. Hikayede hippi bir grup arkadaşın Los Angeles’tan New Orleans’a yaptıkları destansı motosiklet yolculuğu konu alınıyor. Deri ceketler, otostopçular ve Amerika’nın uçsuz bucaksız yolları. Tüm bu detaylar Easy Rider’ı unutulmaz yol filmlerinden biri yapıyor.

Into the Wild (IMDb: 8.1)

Into the Wild (2007) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

2007 yapımı Into the Wild, şüphesiz yol ile ilgili filmler dendiğinde ilk akla gelenlerden biri. Filmde metropolden doğanın kalbine dönüşün hikayesi anlatılıyor. Mezuniyet sonrası bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını söyleyen Cristopher, tüm mal varlığını bağışlayarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar… Elbette bu ilham veren hikayenin “gerçek” olması filmi daha etkili kılıyor.

Green Book (IMDb: 8.2)

Green Book – Official Trailer [HD]

2018 yapımı Green Book’da ünlü bir piyanist ve turne kapsamında onun şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesi anlatılıyor. Tony bir İtalyan- Amerikan mahallesinde yaşamaktadır. Ünlü Afro- Amerikalı piyanist Dr. Don Shirley ise turnesine hazırlanmaktadır. İkili çıktıkları uzun yolculukta ırkçılıkla, tehlikeyle ve zaman zaman da beklenmedik bir nezaketle karşılaşırlar. Yolculuk her ikisine de farklılıklarını bir kenara bırakmayı öğretecektir…

The Bucket List (IMDb: 7.4)

The Bucket List Official Trailer #1 – (2007) HD

Yol ile ilgili filmler listemizin bir diğer ismi olan The Bucket List 2007 yapımı bir film. Komedi- dram türündeki filmde hastanenin kanser bölümünden kaçan ve ölmeden önce yapılacak bir listeyle yolculuğa çıkan iki ölümcül hasta insanın hikayesi anlatılıyor. Başrolleri ise iki usta oyuncu Jack Nicholson ve Morgan Freeman paylaşıyor.

Mad Max: Fury Road (IMDb: 8.1)

Mad Max: Fury Road – Official Main Trailer [HD]

Aksiyon macera yol filmleri arasında gösterebileceğimiz Mad Max: Fury Road distopik bir gelecekte geçiyor. Filmde Immortan Joe isimli bir lider, insanları yönetmeye çalışırken Mad Max gördüğü işkencelerden kurtuluşu kaçmakta bulur. Tek başına çıktığı kaçış yolculuğunda ise yalnız olmadığını görür.

Nebraska (IMDb: 7.7)

Nebraska Official Trailer #1 (2013) – Alexander Payne Movie HD

2013 yapımı Nebraska unutulmaz yol filmlerinden biri. Filmde yaşlı bir adam kazandığı piyango ödülünü almak için uzun bir yolculuğa çıkmaya hazırlanır. Kimsenin inanmadığı bu adama yolculuğunda 20 yaşındaki oğlu eşlik edecektir…

Seven Years in Tibet (IMDb: 7.1)

Seven Years in Tibet (1997) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers

Yürüyüş filmleri dendiğinde ilk akla gelenlerden olan Tibet’de Yedi Yıl, Çin’in Tibet’i ele geçirmesi sırasında Dalai Lama ile arkadaş olan Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer’in gerçek hikayesini anlatıyor. Heinrich Harrer’ın Himalayalar’a tırmanma hedefi vardır. Ancak 1939’da Almanlarla savaş halindeki İngilizler tarafından rehin alınır. Bir şekilde kaçmayı başarır ve yürüyerek Lhassa kentine ulaşır. Burada karşılaştığı Dalai Lama ve ondan öğrendikleri, dağcının tüm hayatını değiştirecektir…

Everest (IMDb: 7.1)

Everest – Official Trailer (HD)

2015 yapımı Everest’i gerilim yol filmleri kategorisinde değerlendirebiliriz. Filmde 1996’da Everest’e tırmanan 16 kişinin hikayesi anlatılıyor. Filmi izlerken macera ve gerilimi iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Wild (IMDb: 7.1)

Wild Official Trailer #1 (2014) – Reese Witherspoon Movie HD

2014 yapımı filmde, Cheryl Strayed isimli bir kadının kendisine acı veren geçmişini arkasında bırakarak radikal bir karar alması ve yollara düşmesi anlatılıyor. Genç kadın sadece sırt çantasıyla Amerika’nın en uzun ve tehlikeli bölgelerinden olan Pasifik Crest Yolu’nu yürüyecektir…

Out of Africa (IMDb: 7.2)

Out of Africa Official Trailer #1 – Robert Redford, Meryl Streep Movie (1985) HD

Geçmişten bir yol filmiyle karşınızdayız: 1985 yapımı filmde, Afrika’da büyük bir çiftliği olan Karen Blixen’ın hayatı anlatılıyor. Çiftliği yönetme, yerlileri eğitme, savaş gibi olaylarla geçen film, sizi adeta aşk kokan bir yolculuğa çıkaracak.

The Way (IMDb: 7.4)

The Way (Official Trailer)

2010 yapımı filmde aile, dostluk ve sürekli değişen dünyada karşılaştığımız zorluklar ilham verici bir şekilde ele alınıyor. Tom’un yolculuğu, sadece onun üzerinde değil izleyenlerde de oldukça etkileyici ve farklı bir etki bırakacak…

The Motorcycle Diaries (IMDb: 7.8)

The Motorcycle Diaries (2004) Official Teaser Trailer – Gael García Bernal Movie HD

2004 yapımı filmde Ernesto Guevara’nın yolculuğu, yazılı anılarından yola çıkılarak anlatılıyor. Bu devrimci genç adamın gençliğinde çıktığı bir motosiklet yolculuğu, ona hayatının işaretini gösterecek…

Life of Pi (IMDb: 7.9)

Life of Pi Official Trailer #1 (2012) Ang Lee Movie HD

Dikkat çeken Hint filmlerinden biri olan Pi’nin Yaşamı, 2012 yapımı bir film. Denizdeki bir felaketten kurtulan Pi isimli genç adam, bir macera ve keşif yolculuğuna çıkar. Pi, yolda korkunç bir Bengal kaplanıyla karşılaşır ve aralarında beklenmedik bir bağ kurulur.

Tracks (IMDb: 7.2)

Tracks Official Trailer #1 (2013) – Mia Wasikowska, Adam Driver Movie HD

2013 yapımı film, unutulmaz yol filmleri arasında yer alıyor. Aynı adlı Robyn Davidson’un anılarının bir uyarlaması olan filmde, Avustralya çölüne doğru dört deve ve köpeği ile yola çıkan genç bir kadının hikayesi anlatılıyor.

Midnight Run (IMDb: 7.5)

Midnight Run (1988) – Theatrical Trailer (Long Version)

1988 yapımı filmin başrolünde sevilen oyuncu Robert De Niro var. Hikayede Jack Walsh’a Jonathan Mardukas’ı New York’tan Los Angeles’a getirmesi için 100.000 dolar teklif ediliyor. Kendisini Mardukas’a kelepçeleyen Walsh, bu uzun tren yolculuğunun olaysız geçeceğini sanır. Ancak yolculuk planladığından çok daha farklı olaylarla geçecektir…

Thelma & Louise (IMDb: 7.5)

Thelma and Louise – Original Trailer | MGM

Thelma ve Louise, yine unutulmaz yol filmlerinden. Utangaç Thelma ve şımarık Louise, erkek arkadaşlarından bıkıp Arkansas’tan bir hafta sonu yolculuğuna çıkarlar. Filmde ise özgürlüğe açılan kapılar ve yollarda yaşadıkları olaylar anlatılıyor.

Blues Brothers (IMDb: 7.9)

The Blues Brothers Official Trailer #1 – Dan Aykroyd Movie (1980) HD

1980 yapımı filmde yol ve müzik bir arada. John Landis’in yönetmen koltuğunda oturduğu filmde iki kafadar kardeşin yaşadıkları maceralar ele alınıyor.

Little Miss Sunshine (IMDb: 7.8)

Little Miss Sunshine – Official Trailer [HD]

2006 yapımı film, Amerikan Indie sinemasının en başarılı yapımlarından. İzlerken gülümseyeceğiniz bir film arıyorsanız Little Miss Sunshine tam size göre olabilir. Filmde Hoover isimli bir ailenin küçük kızının bir yarışmaya katılması ve yollarda yaşadıkları olaylar anlatılıyor.

Holy Motors (IMDb: 7.1)

Holy Motors Official Trailer #1 (2012) – Denis Lavant, Eva Mendes Movie HD

2012 yapımı filmde, Cesar isimli ana karakter her zamanki gibi limuzinine binip işine gider. Çıktığı yolculukta gün içinde görüşeceği isimler hakkında bilgiler alan adam, her görüşme için farklı bir kılığa bürünür. Unutulmaz yol filmlerinden biri olarak gösterilen filmde maceradan maceraya koşmaya hazır olun.

Rain Man (IMDb: 8.0)

Rain Man Official Trailer #1 – Tom Cruise, Dustin Hoffman Movie (1988) HD

1988 yapımı olan bu filmden önce çoğu insan otizm kavramını bilmiyordu. Hikayede, araba satıcısı olan Charlie, bencil ve fırlama bir şehir çocuğudur. Babasının ölüm haberini alınca cenazeye gider ve ona sadece 49 model bir araba bıraktığını öğrenir. Kalan mirastan da payını almak üzere mücadele verirken varlığından haberdar dahi olmadığı otizmli kardeşi Raymond ile tanışır…

A Good Year (IMDb: 7.0)

A Good Year (2006) Trailer

2006 yapımı Oscar ödüllü filmin başrolünde Russell Crowe yer alıyor. Filmde kalbini Fransız bir güzele kaptıran bir adamın hikayesi anlatılıyor. Unutulmaz yol filmleri arasında gösterilen Ridley Scott imzalı hikaye oldukça dokunaklı ve sevgi dolu.

İlginizi çekebilir: En iyi aksiyon filmleri: Geçmişten bugüne maceraya doymaya hazır olun!

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!