Şehirde sanat var: İstanbul etkinlik takvimi Ekim 2021

Sonbaharın tüm güzelliği ile büyülediği İstanbul’da ekim ayını sanat dolu günlerle geçirmek ister misiniz?

Ekim ayında birbirinden değerli sanatçıları ağırlayan İstanbul, sergilerden konserlere, sinema filmlerinden festivallere çeşitli kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Sanatseverlerin heyecanla beklediği sergilerden, sinemaseverlerin ruhunu doyuracak ödüllü filmlere; kulakların pasını silecek müziklerden, damaklarınızda lezzetli bir anı bırakacak kahve kokulu workshoplara zihninizi, ruhunuzu rahatlatın. İstanbul’un tadı bu sonbahar bir başka olacak. Hemen kağıt-kalemleri alın. Hepsine yetişmek için iyi bir planlama yapmak şart. 🙂 İşte İstanbul Ekim 2021 etkinlikleri:

31. Akbank Caz Festivali

Her yıl heyecanla beklenen Akbank Caz Festivali bu sene 1-10 Ekim tarihleri arasında düzenleniyor. Babylon, Zorlu PSM, Müze Gazhane ve daha birçok farklı mekanda 100’den fazla değerli sanatçıyı ağırlayacak olan etkinlikle kulaklarınızın pasını silmenin tam zamanı. İstanbul’a en çok yakışan mevsimlerden biri olan sonbaharın tadını eşsiz müzikler eşliğinde çıkarmak isterseniz Caz Festivali tam size göre. Etkinlik takvimi hakkında bilgi edinmek ve bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf: milliyet

 212 Photography İstanbul

Fotoğraf severlerin heyecanla beklediği fotoğraf festivali 212 Photography İstanbul, şehrin dört bir yanını birbirinden güzel fotoğraf ile kaplıyor. Bomontiada, Zülrafis Karaköy, Müze Gazhane, Yeldeğirmeni Sanat Merkezi gibi çeşitli mekanlarda gösterimde olacak fotoğraflar, 11 Ekim’e kadar ziyaretçilerini bekliyor. Fotoğrafların yanı sıra söyleşiler, film gösterimleri ve çeşitli atölyelerin de yer alacağı festival hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf: 212photographyistanbul

İstanbul Kahve Festivali

Tüm şehri eşsiz kahve çekirdeklerinden demlenmiş mis gibi kahvelerin kokusu ile kaplayacak lezzet dolu bir etkinliğe hazır mısınız? Sonbaharın serinliğinde içinizi ısıtacak, kahveye bakış açınızı değiştirecek, workshoplar, interaktif atölyeler, konserler, seminer ve sergi etkinlikleri ile keyifli zamanlar geçirmenizi sağlayacak İstanbul Kahve Festivali bu yıl 7-10 Ekim tarihlerinde düzenleniyor. KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek etkinlik ile ilgili daha detaylı bilgi öğrenmek ve bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf: coffeefestival

16. Contemporary İstanbul

Pandemi sürecinin yarattığı kısıtlamalar nedeniyle uzun bir aradan sonra gerçekleşecek ilk uluslararası sanat etkinliği olan 16. Contemporary İstanbul, farklı kuşaklardan sanatçıları bir araya getiriyor. Tersane İstanbul’da kapılarını açan etkinlik, 7-10 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Ahmet Yeşil, Nilüfer Yıldırım, Engin Beyaz, Şükrü Karakuş, Tuba Önder Demircioğlu, Feyzan Alasya ve Yasemin Keltek’in birbirinden değerli eserlerinin yer aldığı sergide, birçok farklı teknik ve farklı formlardaki malzemelerin hayal gücü ile harmanladığı soyut izler taşıyan yapıtlar ve ilgi çekici tasarımlar göz dolduruyor. Detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf: contemporaryistanbul

Filmekimi başladı

Pandemi sebebiyle geçen sene gerçekleştirilemeyen Filmekimi, bu yıl “Ne İzlediğim Önemli” sloganıyla sinemaseverleri karşılıyor. 8-17 Ekim tarihleri arasında izleyicileri ile buluşmaya hazırlanan birbirinden değerli filmler, İstanbul’un çeşitli sinemalarında gösterimde olacak. Doyasıya sinema keyfine varmak, filmlerin seansları hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konserleri

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, sanatseverler ile buluşuyor. 1 Ekim’de açılış konserini orkestra şefi Raoul Grüneis ve solist Veriko Tchumburidze gerçekleştiren İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın konserleri 8-15-22 ve 28 Ekim tarihlerinde de devam edecek. Ayrıca 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı Özel Konseri, orkestra şefi Hasan Niyazi Tura önderliğinde gerçekleşecek. Etkinlik takvimi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Suya Dökülen Renkler Sergisi

Ünlü sanatçı Ayşe Türemiş’in Suya Dökülen Renkler Sergisi, Şule Gazioğlu Art & Design’da sanatseverleri karşılıyor. İstanbul’un eşsiz güzelliklerini, mimari ve kültürel zenginliklerini suluboya tekniği ile yorumluyor. Şehir yaşamının unutulmaya yüz tutmuş önemli detaylarını ışık ve renk oyunlarıyla ziyaretçilerine sunuyor. 16 Ekim’e kadar devam edecek sergi hakkında detaylı bilgi almak isterseniz tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf: sulegazioglu

Bir Ağacın Altında Sergisi

Ünlü sanatçı Selçuk Demirel’in yeni sergisi “Bir Ağacın Altında”, Galeri Nev İstanbul’da ziyaretçilerini bekliyor. 30 Ekim’e kadar gösterimde olacak sergide, sanatçının eşsiz doğa tasvirleri sanatseverleri büyülüyor. Suluboya ve marufle tekniğini* bütünleştirdiği eserlerinde, sanatçı gerçek ve hayal arasında denge kurmayı başarıyor. Sergi hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf: inceeleyen

25. İstanbul Tiyatro Festivali

22 Ekim’de perdelerini açmaya hazırlanan 25. İstanbul Tiyatro Festivali 20 Kasım’a kadar gösterimde olacak. “Bu Zamanda Tiyatro” sloganıyla yola çıkan etkinlik, tiyatro dünyasına yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor. Festivalde yer alacak 25 yerli ve uluslararası yapımdan bazıları çevrimiçi gösterimlere açık olurken, bir bölümü de Atlas 1948 Sineması, Müze Gazhane, Yapı Kredi Bomontiada, Zorlu PSM, Caddebostan Kültür Merkezi gibi çeşitli mekanlarda fiziki olarak sahnelenecek. Etkinlik takvimini incelemek ve bilet satın almak için tıklayabilirsiniz.

Dünya Bebekleri Sergisi

Oyuncak bebeklerin eski çağlardan günümüze olan serüveni, Rahmi Koç Müzesi’nde. Bebeklerin, bir oyuncaktan çok daha fazlası olduğunu, sosyolojik ve kültürel özellikler taşıyan en güzel izleri barındırdığını görebileceğiniz sergide, 2200 eser yer alıyor. Nisan 2022’ye kadar ziyaretçilere açık olması planlanan sergi ile çocukluğunuza doğru nostaljik bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Sergi hakkında detaylı bilgi almak ve ziyaret saatlerini öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf: haber1

*marufle tekniği: Zarar görmüş, eskimiş, yırtılmış resimleri, orjinal resim zarar görmeden tuvale aktarma 

İlginizi çekebilir: İstanbul’da sanat ve müziğin tadını çıkarabileceğiniz açık hava mekanları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!