Sarımsak cinsel hayatınızı iyileştirebilir mi?

Sarımsak sağlığa pek çok faydaları olduğu bilinen popüler bir gıda. Bazı çalışmalara göre inflamasyon ile savaşabiliyor, kolesterol düzeylerini düşürüyor ve kronik hastalıklara karşı bir koruma sağlıyor. Onun pek çok tıbbi özelliğine ek olarak cinsel işlevlerde iyileşme ve libidoda artış sağlayıp sağlamadığı da merak ediliyor.

Kan akışını iyileştirebilir

Bazı araştırmalara göre sarımsak kan akışını iyileştirebilir ve bu da erkeklerde iktidarsızlık gibi bazı rahatsızlıkların tedavi edilmesini sağlayarak faydalı olabilir. Hatta çeşitli insan ve hayvan deneylerinde sarımsakta bulunan belli bileşenlerin kan akışını iyileştirdikleri ve damar işlevlerinde iyileşme sağladıkları görülüyor. Bunlara ek olarak 49 yaşlı erkek ile yapılan bir çalışmada, sarımsak ekstresi, ginseng gibi bileşenler içeren ilaçların iktidarsızlık konusunda fayda sağlayabildiği görülmüş.

Sarımsak aynı zamanda nitrik oksit düzeylerinin artmasını sağlıyor ve bu bileşen kan damarlarının genişlemesini sağlayarak kan akışında iyileşme sağlıyor. Bu da iktidarsızlık konusunda iyileşmeler sağlayabilir. Ancak sarımsağın özel olarak iktidarsızlık üzerindeki etkilerinin görülmesi için insanlar ile yapılmış daha fazla araştırma gerekiyor.

Erkek doğurganlığını iyileştirebilir

Kan akışını arttırmaya ek olarak bazı çalışmalarda sarımsağın erkeklerde üreme kabiliyetlerini arttırabildiği görülüyor.

18 çalışmaya dair yapılan bir değerlendirmede sarımsağın sperm üretimini arttırmaya yardımcı olduğu ve testosteron düzeylerini arttırdığı görülüyor. Bu da onun antioksidan özelliklerinden kaynaklanabilir. Hayvanlarla yapılan yeni çalışmalardan bir tanesinde sarımsakta bulunan S-allyl sistein adı verilen bir maddenin farelerde testosteron artışları sağladığı görülüyor. Başka bir hayvansal çalışmada ise sarımsak ekstresinin kemoterapiden kaynaklanan sperm üretimi ve testosteron düzeyi değişimlerine karşı koruyucu etkiler gösterdiği görülmüş. Yine de sarımsağın insanlarda doğurganlık ve testosteron düzeyleri üzerindeki etkilerinin onaylanması için daha fazla araştırma gerekiyor.

Antioksidan görevi görür

Antioksidanlar sadece kronik hastalıklara karşı korumazlar, aynı zamanda cinsel sağlık ve doğurganlık üzerinde de etkileri vardır. Taze sarımsak ve konserve sarımsak antioksidanlar bakımından zengindir ve bunlar serbest radikaller adı verilen zararlı bileşenlerin ortadan kaldırılmalarına yardımcı olurlar.

Kısır 100 erkek ile yapılan bir çalışmada, antioksidan takviyeler almanın sperm adetlerinde artış sağladığı görülmüş. İlginç şekilde diyabeti olan farelerle yapılan bir çalışmada sarımsakta bulunan S-allyl sistein maddesinin serbest radikal üretimine engel olarak cinsel işlevleri iyileştirdiği görülmüş. Ancak sarımsaktaki antioksidanların cinsel işlevleri ve doğurganlığı insanlarda nasıl etkilediğini görmek için daha fazla araştırma gerekiyor.

Özetle sarımsak sağlığa pek çok faydası olduğu bilinen güçlü bir bileşendir. Bazı insan ve hayvan deneylerine göre kan akışını iyileştirerek özellikle erkeklerde cinsel işlevlerde iyileşme sağlayabilir. Yine de sarımsağın özellikle cinsel işlevler üzerindeki etkilerine dair sınırlı sayıda araştırma var ve kadınlarda cinsel işlevleri nasıl etkilediği tam olarak net değil. Yine de genel sağlığınızı korumak ve hastalıklara karşı korunmak için sağlıklı bir beslenme içerisinde mutlaka yer almalı.

Kaynak: healthline

İlginizi çekebilir: Erkekler ve kadınlar cinselliği farklı mı algılıyorlar?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!