Sapyoseksüel nedir: Sapyoseksüel olabileceğinizi gösteren işaretler

Sapyoseksüel veya sapyoseksüellik kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur. Peki sapyoseksüel nedir? Bu kelime hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Sapyoseksüellik, kişinin son derece zeki insanlara cinsel olarak ilgi duyması anlamına geliyor. Öyle ki bir sapyoseksüel için bir partnerdeki en önemli özellik zekası. Bu kelime, özellikle son yıllarda giderek daha popüler hale geliyor. Sonuçta her insan karşısındakinin zekasından etkilenebilir. Ama bu herkesin sapyoseksüel olduğu anlamına gelmez.

Sapyoseksüel nedir?

Sapyoseksüel insanlar fiziksel ve duygusal olarak zeka tarafından harekete geçirilir. Sapyoseksüeller, zekanın en çekici özellik olduğunu düşünür ve ona potansiyel bir partnerin görünüşünden ve hatta kişiliğinden bile daha fazla değer verir. Bazı cinsel terapistler sapyoseksüelliği her şeyden önce zeki partnerlere yönelik cinsel ve erotik çekicilikle karakterize edilen bir cinsel yönelim olarak görüyor.

Sapyoseksüellik belirtileri nelerdir?

Sapyoseksüel nedir, açıkladık. Peki sapyoseksüel olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Bunun için sapyoseksüellerin ortak özelliklerini bilmeniz faydalı olabilir.

Sapyoseksüeller, görünüş veya kişilikten çok zekadan etkilenirler: Sapyoseksüel bir insan potansiyel partneriyle ilk buluşmada hemen bir cinsel birliktelik yaşamaktansa sevdiği kitaplar veya siyaset tartışmakla daha fazla ilgilenebilir. Sapyoseksüeller cinsellik yaşayacakları birini bulmaya çalışmaktan çok kariyerlerine veya akademik hedeflerine odaklanan bir profile sahip olabilirler. Eğer kendinizi birinin zekasına kaptırırsanız bu sapyoseksüel olduğunuzun bir işaretidir.

Sapyoseksüelleri tahrik eden şey, entelektüel konuşmalardır: Sapyoseksüeller yalnızca partnerlerinin zekasına çekilmezler, genellikle zeka onları fiziksel olarak da harekete geçirir. Edebiyatla ilgili politik tartışmalar veya buna benzer uzun diyaloglar sizi gerçekten cinsellik havasına sokuyorsa bu sapyoseksüel olduğunuz anlamına gelebilir. Sapyoseksüel insanlar için zeka sadece bir etkilenme faktörü değil, bununla birlikte cinsel uyarılmayı da harekete geçiren bir şey.

Sapyoseksüeller için entelektüel bir tartışma, fiziksel dokunuştan bile daha etkilidir: Çoğu sapyoseksüel insan uzun bir tartışma, fikir alışverişi yapmadan bir insanla yakınlık kuramaz ve kendisini rahat hissedemez. Hatta karşısındakiyle bir tür entelektüel tartışmaya girene kadar cinsel olarak bağlantı kurmasının zor olduğunu düşünür. Sapyoseksüeller için entelektüel iletişim, fiziksel dokunuştan bile daha etkili bir ön sevişme olarak kabul edilebilir. Eğer en sevdiğiniz kitaplar veya siyasi görüşünüz hakkında sohbet etmeden önce karşınızdaki insanla bağlantı kurmakta zorlanıyorsanız, bu sapyoseksüel olabileceğinizin bir işareti olabilir.

Bir sapyoseksüel için entelektüel kıvılcım, duygusal kıvılcımdan daha önemlidir: Sapyoseksüalite, genellikle birisiyle duygusal bir bağlantı kurduktan sonra cinsel çekiciliği deneyimlemekle karakterize edilen bir yönelim olan demiseksüellikle karıştırılabilir. İkisi arasında bazı benzerlikler olsa da belirgin bir fark da vardır.

Sapyoseksüelik cinsel bir çekim meydana gelmeden önce entelektüel bir çekicilik inşa etme ihtiyacıdır. Demiseksüellik ise cinsel bir çekim meydana gelmeden önce duygusal bir bağ kurma ihtiyacıdır. Sapyoseksüeller cinsel bir çekiciliğin başlaması için kendisiyle aynı entelektüel seviyede birisini; demiseksüeller duygularını paylaşacak birini ararlar.

Sapyoseksüellik cinsel bir yönelim midir?

Sapyoseksüellik, cinsel kimlik tartışmalarına gittikçe daha fazla dahil edilen bir konu. Ancak hala bunu gerçek bir yönelim olarak görmeyen kişiler mevcut. Bazıları sapyoseksüel insanların LGBTİ+ şemsiyesine dahil edilmemesi gerektiğini, çünkü kimliklerinin cinsiyet tercihleriyle ilişkili olmadığını savunuyor. Bununla birlikte bazı cinsellik uzmanları da sapyoseksüelliğin geçerli bir yönelim olduğunu ve bu şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtiyor. Nihayetinde etiketler, eğer cinselliğiniz konusunda kendinizi daha rahat ve kendinden emin hissetmenizi sağlıyorsa yararlıdır. Sapyoseksüel terimi eğer size doğru ve geçerli geliyorsa, onu kullanmalısınız.

Sapyoseksüel ünlüler kimlerdir?

Kendisini sapyoseksüel olarak tanımlayan ünlülerden bazıları şu şekilde:

 • Lonnie Johnson (Mucit)
 • Terence Tao (Matematikçi)
 • William Kamkwamba (Mucit)
 • Kim Ung-Yong (Mühendis ve deha)
 • Akshay Venkatesh (Matematikçi)
 • Stephen Hawking (Fizikçi)
 • Edward Snowden (Bilgisayar uzmanı)
 • Chris Hirata (Kozmolog)
 • Magnus Carlson (Satranç oyuncusu
 • Kevin Nadal (Yazar)
 • Conan O’Brian (Komedyen)
 • Neil DeGrasse Tyson (Astrofizikçi)
 • Branden Jacobs-Jenkins (Oyun yazarı)

Sapyoseksüel olabileceğinizi gösteren işaretler: Sapyoseksüellik nasıl anlaşılır?

Sapyoseksüel nedir sorusunu detaylı bir şekilde cevapladık. Sizi bir insanda etkileyen şeyin ne olduğunu düşündüğünüzde aklınıza ne geliyor? Çoğu insan zihnini otomatik olarak karşısındakinin gülüşüne veya göz rengine bakarken bulsa da partner seçerken bu bileşenler yerine sadece zekaya odaklananlar da vardır. İşte sapyoseksüel olabileceğinizi gösteren bazı durumlar.

1. Derin konuşmalar ve yüksek zeka sizi tahrik ediyor…

Her insan güzel sohbetten keyif alır, ancak siz bunu partnerinizden her gün, hatta yan yana olduğunuz her dakika talep ediyorsunuz. Birinin düşüncelerinden, sorgulamalarından veya bildiği şeyler hakkında konuştuğunu duyduğunuzda, ona sadece hayranlık duymakla kalmıyor, aynı zamanda kendinizi başka hiçbir şeye benzemeyen bir düzeyde çekici hissediyorsunuz.

2. Seçeceğiniz partnerin kimliği umrunuzda bile değil. İlgilendiğiniz tek şey zekası…

İnsanların derinliklerine inmeyi seviyor ve iyi biliyorsunuz. Eğer yüzeyin altında pek bir şey yoksa, kendinizi sıkılmış ve ilgisiz bulursunuz. Hayatınızın geri kalanında böyle biriyle birlikte olmayı hayal bile edemezsiniz. Zekayı arzuluyorsunuz, bu sizin için oldukça heyecan verici. Öyle ki birinin yaşamak için ne yaptığından veya ne kadar paraya sahip olduğundan bile daha önemli.

3. Tartışmak mı? En sevdiğiniz şey…

Eğer birisi sizi bir tartışmaya davet ederse kendinizi ona daha yakın hissedersiniz. Çünkü böyle olduğunda karşınızdakini, zihninizi her zaman genişletecek ve sizi sınamak veya ikna etmek için bilgilerini kullanmaktan çekinmeyen biri olarak görürsünüz. Bu tür insanları inatçı ya da iddialı da bulmazsınız. Onların zekice konuşmaya olan isteklerini ve susuzluklarını daima takdir edersiniz.

4. Birlikte uzun sohbetler edebilmek, sizin için fiziksel çekicilikten çok daha önemli…

Elbette biriyle birlikte olabilmek için ona fiziksel olarak ilgi duymanız gerekir. Ancak partneriniz sadece güzel bir yüze sahipse ondan kolayca sıkılabilirsiniz. Sizin için sohbet, olmazsa olmaz ve biri ne kadar çekici olursa olsun, eğer bilginizi derinleştiremezse zaman ayırmaya değmez.

5. Birini ne kadar çok tanırsanız, ondan o kadar hoşlanırsınız…

Bazıları bir insanı gördüğünde ondan yeterince etkilenir. Sizse ilişki kurdukça etkilenenlerdensiniz. Çünkü sizinle aynı entelektüel seviyede biriyle sohbet ettikçe her seferinde yeni bir elmas keşfettiğinizi hissedersiniz. Birinin zekasını, duygusal zekasını, konuşma biçimini, çatışmaları çözme biçimini yavaş yavaş keşfettiğinizde ona olan ilginiz artar. Bu yüzden yavaş ve kararlısınız.

6. Sığ ve kısa sohbetlerden nefret edersiniz…

Birisi sizinle derin bir konuşma yapamıyorsa fiziksel olarak rahatsız hissedersiniz. Sığ sohbetler sizin için kabustur ve birinin hava durumu hakkındaki yorumlarına cevap vermek zorunda kalmaktansa sessizce oturmayı tercih edersiniz. Zekasını; konuşmaları ileriye taşımak, fikirleri geliştirmek ve konuşma noktalarını besleyen sorular sormak için kullananlara hayranlık duyarsınız.

7. Aptallığa tahammülünüz yok…

Kendisini saldırganlıkla ya da en üst düzey jestlerle öne süren kişilere tahammül edemezsiniz. Aptal olan ve kolayca çözülen insanlara gerçekten tahammülünüz yok. Birisi zor durumlarla duruşu ve zekasıyla başa çıkabildiğinde bunu çekici bulursunuz. Duygularını rasyonelleştirebilenlere ve işler ters gittiğinde patlamayan veya orayı terk etmeyenlere hayran kalıyorsunuz.

8. Muhteşem bir dinleyicisiniz…

Size bir şeyler öğretebilen insanları seviyorsunuz ve bu, dinleme becerilerinizi geliştirmenize neden oluyor. Sevdikleriniz, öğrendikleri veya büyüleyici buldukları bir şey hakkında konuştuklarında onları zevkle dinliyorsunuz. Bu sadece zihninizi genişletmekle kalmıyor, aynı zamanda bilgi konusunda bu kadar tutkulu ve onu ifade edebilecek kadar yetenekli birini görmek sizde hayranlık uyandırıyor.

9. Her zaman öğrenmekten keyif alırsınız…

Evde oturup evren üzerine belgesel izlemek ve hala öğrenmeniz gereken şeyler olması fikri sizin için tarifsiz! Zihninizi genişleten her şeyi seviyorsunuz ve size gelişme yeteneği sağlayan fırsatları arzuluyorsunuz. Çok bilgili olmadığınız konularla ilgili muhtemelen konferanslara gidiyorsunuz, çünkü bunları bir meydan okuma olarak görüyorsunuz ve kendinizi yeni şeyler konusunda eğitmek istiyorsunuz. İlgilendiğiniz biri, bu entelektüel susuzluğu sizinle paylaşmazsa ona karşı ilginizi hızla kaybederken bulursunuz.

İlginizi çekebilir: Bir sapyoseksüeli etkilemenin yolları

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!