Bir sapyoseksüeli etkilemenin yolları

“Sapyoseksüel” kelimesini daha önce duyduysanız ama araştırma fırsatı bulamadıysanız, bu konunun ilginizi çektiğini hissediyorsanız, bir sapyoseksüeli etkilemeye çalışıyor ya da kendinizin bir sapyoseksüel olduğunu düşünüyorsanız bu yazımızı okumaktan keyif alabilirsiniz. Henüz bilmeyenler için küçük bir tanım yapmak gerekirse, sapyoseksüellik ya da sapyofilizekayı cinsel olarak çekici bulmak anlamına geliyor. Popüler kültürün öne çıkan kavramlarından biri olan sapyoseksüellik, karşısına çıkan potansiyel partnerlerde zekayı her şeyden önemli gören kişileri tanımlamak için kullanılıyor.

Birçoğumuz hayatımızda en az bir kez birbirine bir türlü yakıştırılamayan çiftler hakkında konuşulan bir ortamda bulunmuşuzdur. Karşı cins için çekici özellikler taşımadığına inandığımız ya da ortalama veya yüksek standartlarda fiziksel özelliklere sahip olmadığını düşündüğümüz insanların, fiziksel olarak kendilerinden çok daha iyi görünüme sahip partnerlerinin bulunmasının altında sapyofili yatıyor olabilir. Herkesin yakışmadıkları üzerine hem fikir olduğu bir çifti düşünün; belki de partnerlerden biri zekanın cazibesine kapılmış bir sapyoseksüeldir…

Eğer siz de karşınıza çıkan birinin dış görünümünden, mesleğinden ya da zenginliğinden değil de okuduğu kitaplardan, kurduğu cümlelerden daha çok etkileniyorsanız, bir sapyoseksüel olabilirsiniz. Kendinizde daha önce fark etmediğiniz özellikleri bu yazımız sayesinde keşfedebilir ya da çekici zekanızla çoktan bir sapyoseksüelin radarına girmeyi başardıysanız bahsedeceğimiz öneriler ile bundan sonrasında onu daha derinden etkilemek için harekete geçebilirsiniz.

Sapyoseksüellik hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz “Sapyoseksüellik: Zekanın baştan çıkarıcı gücü” başlıklı yazımızı incelemek isteyebilirsiniz. Bu yazımızda bir sapyoseksüeli nasıl etkileyebileceğimizi konuşmadan önce partnerinizin bir sapyoseksüel olup olmadığını nasıl anlayabileceğinize ilişkin ipuçları paylaşacağız.

Karşınızdaki kişinin sapyoseksüel olduğunu nasıl anlarsınız?

İlişkilerin şüphesiz ki en zorlayıcı tarafı, karşımızdaki kişiyi tam olarak tanıyıp tanımadığımızdan emin olmak. “Neleri seviyor, nelerden hoşlanıyor, acaba bunu beğenir mi, böyle desem ne der, şimdi ne düşünüyor, bu konuda beni yanlış anlar mı…” ve benzeri birçok soruyla karşımızdaki kişiyi bilmek, neleri sevip sevmediğini öğrenmek istiyoruz. Partnerimize etkileyici görünmek, zevklerine dahil olarak, ortak keyifli anlar yaratmaya çalışıyoruz.

Buluşmaya hangi ayakkabıyla gittiğiniz, saçınızı nasıl taradığınız sizin için çok önemliyken, partnerinizin bunlara dikkat etmemesine anlam veremiyorsanız, üzülmeye başlamadan önce şunu düşünün: Belki de bir sapyoseksüel ile birliktesiniz… Zekayı çekici bulan ve siz ne kadar dış görünüşünüze önem verseniz de buna pek dikkat etmeyen bir partneriniz varsa bir sapyoseksüel ile birlikte olduğunuzun farkına varmanıza yardımcı olacak ipuçlarını değerlendirebilirsiniz:

  • Partneriniz zamanını derin, anlamlı ve uzun diyaloglar kurarak geçirmeyi seviyorsa,
  • Farklı fikirler üzerine konuşmaktan, sizinle mantıklı tartışmalar yapmaktan hoşlanıyorsa,
  • Küçük şakalar yerine zeka pırıltısı ile dolu esprilere gülüyorsa,
  • Dış görünüşünüz kadar, fikirlerinize, kurduğunuz cümlelere önem veriyorsa,
  • Dilin yanlış kullanılmasından veya gramer hatalarından nefret ediyorsa,
  • Yanlış telaffuz edilen kelimelerden rahatsızlık duyuyorsa,
  • Her zaman yeni bir şeyler öğrenmek, okumak, araştırmak, konuşmak veya tartışmak için zaman yaratıyorsa, bir sapyoseksüel olabilir.

Bir sapyoseksüeli etkilemenin yolları

Eğer bir sapyoseksüeli etkilemeye çalışıyorsanız dış görünüşünüz üzerine kafa yormaktansa, özel ilgi alanlarınızı yansıtacak fikirler bulmaya, zekanızı konuşturabileceğiniz oyunlara yönelmeye, iletişim becerileriniz üzerine odaklanmaya çalışabilirsiniz. Zekanıza güvenin. Kurduğunuz cümleleri iyi seçin. Özgüveninizi yanınıza alın ve önerilerimize göz atın. Hazırsanız başlıyoruz, işte bir sapyoseksüeli etkilemenin yolları:

1. LeviosA değil, leviOsa: Telaffuzunuza dikkat edin

Acaba hepimizin Harry Potter Serisi’nden tanıdığı Hermione Granger, bir sapyoseksüel miydi? Yanlış telaffuzun büyücülük okulunda nelere mal olduğunu hatırlarsınız. 🙂 Sapyoseksüeller, kelimelerin yanlış telaffuz edilmesinden hiç hoşlanmazlar. Doğru konuşmak onlar için çok önemlidir. Sıklıkla yanlış telaffuz edilen bir kelimenin doğru okunması onlar için dikkat çekici olabilir. Ya da en azından yanlış telaffuz etmemeniz sizi artıya geçirmese de büyük bir eksiye neden olmaz.

Harry Potter Magic Spell – Wingardium Leviosa

2. Düşünüyorum, öyleyse varım

Felsefe, her zaman gizemini ve mistik havasını koruyan bir konu olarak hayatımızda yer edinebiliyor. Sapyoseksüel partneriniz varoluşsal krizler üzerine konuşmaktan keyif alıyorsa ya da Kierkegaard‘dan alıntılar yaptığınızda heyecanlanıyorsa bu durumdan onu etkilemek için faydalanabilirsiniz. Ya da konuşmak istediğinizde sohbeti başlatacak bir konu bulamıyorsanız ilginç sorularla ateşli bir konuşma başlatmak için “Hayatı anlamak ve anlamlandırmak için kendinize sormanız gereken sorular” yazımızda yer alan soruları sorarak karşınızdaki sapyoseksüelin aklını başından alabilirsiniz.

3. Size bir şeyler öğretmesini isteyin

Sapyoseksüeller bilgi ve becerileri hakkında konuşmaktan, onları paylaşmaktan keyif duyarlar. Size bir şeyler öğretmesi için uygun ortamı yaratın. Satranç, mangala veya partnerinizin oynamaktan keyif aldığı bir oyunu size öğretmesini isteyin. Emin olun, hem siz yeni bir şeyler öğreneceksiniz hem de sapyoseksüel partneriniz bundan büyük haz duyacak.

4. Birlikte belgesel izleyin

Romantik bir akşam yemeği ve romantik bir film, birçok çift için kulağa çekici gelebilir fakat bir sapyoseksüel ile birlikteyseniz romantik film iyi bir tercih olmayabilir. Onun yerine belgesel izleyip üzerine tartışmak, sapyoseksüel partnerinizi çok daha mutlu edebilir. Eğer belgesel seçimi konusunda desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız “Etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız, mutlaka izlemeniz gereken 15 çarpıcı belgesel” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

5. Birlikte beyin kıvrımlarınızı güçlendirin

Bir sapyoseksüeli etkilemek istiyorsanız spor salonunda kardiyo veya biseps çalışmanıza gerek yok. Onun yerine çeşitli beyin egzersizleriyle zekanızı test edip güçlendirmenin yollarını arayın. Bazı sapyoseksüeller bunu karşılıklı bir yarışa çevirmekten de hoşlanabilir. Dilerseniz işleri daha eğlenceli hale getirmek için telefonunuza çeşitli zeka oyunları yükleyin ve sırayla aldığınız puanları karşılaştırın. Ya da mizah.org‘da yer alan şu sorunun üzerine düşünün. Eğlenceli olabilir. 🙂

50 TL borç para lazımdı ve 2 kişiden 25 TL borç aldım. Borç aldığım bu paranın ise 45 TL’ sini harcadıktan sonra borç aldığım 2 kişiye de 1’er TL geri ödedim. Elimde 3 TL param kaldı. 2 kişiye olan borcum 24 TL’ den toplam 48 TL. Elimde kalan 3 TL ile 48 TL’ yi topladığımda 51 TL oluyor. Peki, 1 Lira nerden geldi?

6. Ağlatmak kolaydır, güldürmek zor

Zeka ve mizah arasındaki derin ilişki, söz konusu sapyoseksüellik olduğunda daha anlamlı bir hal alabiliyor. Belki, zekaya önem veren sapyoseksüel partneriniz komiklikten çok uzakmış gibi bir auraya sahip olabilir ama ince düşünülmüş, kaliteli bir espri anında kafasının içindeki ışıltıları gözünden fışkırtmaya yetebilir.

7. Zekanızı parlatın

Zekanızı konuşturabileceğiniz ya da partnerinizin zekasıyla şov yapmasına zemin hazırlayacak oyunları hazırda bekletin. Cuma akşamlarını oyun gecesi ilan edip ikinizin de zevk alacağı oyunları oynayın. Scrabble, IQ Twist, Trivial Pursuit veya zekanızı sergileyebileceğiniz başka bir oyun; ama dikkatli olun, kendinizin de iyi olduğu bir oyun seçmeyi unutmayın.

İlginizi çekebilir: Zekanızı geliştirmenin bilimsel olarak kanıtlanmış 25 yöntemi

8. Uzun cümleler kurun

Sapyoseksüel bir partneriniz varsa şimdiye kadar fark etmiş olmalısınız ki, kısa ve anlamsız cümlelerle kurulan diyaloglardan hoşlanmazlar. Cümlelerinizi uzatın ve daha derin, daha anlamlı hale getirin. Kısaltmaları kullanmayın. Gereksiz ya da iç boş, havadan sudan konuşmalar yapmayın. Bir sapyoseksüelin en son isteyeceği şey havaların nasıl soğuduğu ile ilgili konuşmak olabilir. Havaların soğumasından bahsetmek yerine gün içinde başınıza gelen ve üzerinize konuşabileceğiniz bir olayı onunla paylaşın. Paylaşabileceğiniz ve fikirlerinize güvendiğiniz konuları anlatın. Bilginizin olmadığı konular ile tehlikeli sularda yüzmeyin, mümkünse boyunuzdan büyük cümleler kurmayın. 🙂

9. Beden dilinizi kullanın

Eğer karşınızdaki sapyoseksüele duygularınızı yazılı olarak anlatmakta zorlanıyorsanız beden dilinize başvurun. Ancak karşınızdaki sapsyoseksüele bunun Lacanyen bir tavır olduğunu anlatmayı unutmayın. Beden dili konusunda sizi yol gösterecek “Beden diliyle flörtün püf noktalarını keşfedin” yazımızda yer alan ipuçları ile daha etkili iletişim kurabilirsiniz.

10. Tartışmaya açık olun

Fikirlerin çatışması ve üzerinde uzun konuşmalar yapmak, bir sapyoseksüelin en çok keyif aldığı durumlardan biridir. Fikirlerinizi açıkça ortaya koymaktan, partnerinizin düşüncelerinizde katıldığınız ve katılmadığınız noktaları belirtmekten çekinmeyin. Kavga etmek değil, saygılı ve medeni bir şekilde tartışmaktan bahsettiğimizi unutmayın. Sapyoseksüller için ateşli bir tartışma kadar etkileyici bir ön sevişme yoktur.

11. Kitap kulüplerine katılın

Okumak, yazmak, tartışmak, yeni ilham kaynakları aramak, sapyoseksüel partnerinizin favori aktiviteleri olabilir. Birlikte gidebileceğiniz kitap kulüplerine katılın, eğer bulamıyorsanız kendiniz bir kitap kulübü kurun. Birkaç yakın arkadaşınızla birlikte üzerine tartışabileceğiniz kitapları bir araya getirebileceğiniz uygun ortamlar yaratın.

12. İlgi alanları hakkında konuşun

Sapyoseksüel partneriniz muhtemelen alışılagelmişin dışında ilgi alanlarına sahip olabilir ama bu gözünüzü korkutmasın. İlginç ilgi alanları onu etkilemek için kullanabileceğiniz bir fırsat olabilir. Ona ilgi alanları ile ilgili sorular sorun, ne kadar ilgi çekici bulduğunuzu ifade edin, ona katılmayı teklif edin. Ortak ilgi alanları oluşturmanız onu çok heyecanlandıracaktır.

13. Tutkunuzu ortaya koyun

Herhangi bir konuda tutkulu olmak, o konuya fazlasıyla ilgi duyup araştırmalar yapmak, hakkında ilginç bilgilere erişmek, sapyoseksüel partnerinizle konuşabileceğiniz yeni başlıklar bulmanıza yardımcı olabileceği gibi, sofistike bilgi birikiminiz de sizden etkilenmesini kaçınılmaz hale getirebilir. Tutkuyla sarıldığınız şeyleri ortaya koyun, konuşun, paylaşın, derin sohbetlere dalarak etkilemek istediğiniz sapyoseksüelin önce aklına, sonra kalbine sızın.

14. Ona bir şeyler okuyun

Sapyoseksüel partnerinizin ilgisini çekecek, üzerine tartışarak yeni fikirler üretebileceğiniz bir şeyler seçin ve ona okuyun; favori kitabından bir bölüm, sevdiği bir şiirin birkaç mısrası, ilginizi çeken bir haber ya da mevsimin ruhunu yansıtan eserleri… Sonbahar mevsimini yaşarken ‘Sonbahar ruhunu yansıtan kitaplar’ı birbirinize okuyabilir, evde geçirdiğiniz zamanları çok daha keyifli ve anlamlı kılabilirsiniz. Ses tonunuza ve noktalama işaretlerine dikkat etmeyi unutmayın.

15. Yeni bir kültür keşfedin

Sapyoseksüel kişiler, yeni bir şeyler öğrenme konusunda oldukça istekli davranırlar. İçlerindeki merak ve keşif duygusu sürekli aktiftir; hele ki kültürel değerler söz konusu olduğunda içlerinde bir kıpırtı hissederler. Tüm bunlar onları bir şeyler keşfetmek konusunda teşvik eder ve bundan büyük mutluluk duyarlar. Yeni şehirler, ülkeler gezin. Tarihi eserleri araştırın. Daha önce karşılaşmadığınız bir kültürü birlikte öğrenin, tüm detaylarını inceleyin. Sapyoseksüel partnerinizin gözlerinden kalpler çıktığını göreceksiniz. 🙂

Kaynak: bustle, mindbodygreen, thoughtnova, mizah

İlginizi çekebilir: Komik insanlar neden daha zekidir: Mizah duygusu ve zeka arasındaki ilişki

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!