Şansın kapımızı daha sık çalması için neler yapabiliriz?

Bazen istediklerimizi elde etmek için çaba ve yeteneklerimiz yetmez, şansımızın da yaver gitmesi gerekir. Peki şansı arttırmak mümkün müdür? Yoksa bu durum hep sabit mi kalır? How Luck Happens kitabının yazarı Janice Kaplan’a göre; bu sorunun cevabı evet. Kaplan bu konuda 3 farklı noktaya özellikle dikkat çekiyor:

Geniş bir çevre daha çok şans demek

Kaplan, şans faktörünün büyük oranda tanıdığımız insanlarla bağlantılı olduğunu ifade ediyor. Çünkü şans, genellikle başka insanların bize yardım etmesiyle oluşuyor. Bu durumda ne kadar çok ve farklı insan tanırsak, şansımız da o kadar artıyor.

Ancak Kaplan’ın burada bahsettiği yakın arkadaşlarımız ya da akrabalarımız değil. Çünkü bu insanlar, bizim etrafımızdaki en küçük çemberi oluşturuyor ve Kaplan, şansımızı arttırmak için daha geniş bir çembere ihtiyaç duyduğumuzu söylüyor. Fakat bu noktada aklımıza ‘Facebook arkadaşlarımız’ da gelmemeli. Aksine; birebir iletişim kurduğumuz insanlar olmalı bunlar. İş arkadaşlarımız ya da arkadaşlarımızın arkadaşları gibi…

İlginizi çekebilir: Karşınıza çıkan yollardan korkmayın: Her biri yeni bir şans

Şans, yetenekli ya da yeteneksiz herkesin ihtiyacı olan bir etken.
Farklı kesimlerden insanları çembere dahil edin

Ünlü yazar, farklı kesimden insanlarla tanışmanın önemine değinerek, sosyal çevreye yaptığı vurgunun altını çiziyor. Buna göre; farklı sosyal ve ekonomik kesimlerden oluşan bir çevreye sahip olanlar, diğerlerine göre çok daha fazla şansa sahip. Sosyalleşmenin gücü, burada bir kez daha ortaya çıkıyor. Çember büyüdükçe ve çeşitlendikçe, şansın sihirli değneğini hayatımıza dokunduracak insanların sayısı da artıyor.

Ne istediğinizi bilin

Kaplan’a göre; şansımızı arttırmada en önemli etkiyi bu son madde oluşturuyor. Bunun için öncelikle ne istediğimizi belirlemeliyiz ve bu konuda net olmalıyız. Burası çok önemli, çünkü yaşamdaki hedeflerimiz daha genel olduğunda, önümüze çıkan fırsatları kaçırmamız olası. Ancak daha net ve sınırları belli hedefler edindiğimizde evren de bize bu konuda yardım etmeye hazır oluyor.

Kaplan, ne istediğini bilmeyle ilgili olarak; zor bir çocukluktan Holywood’a kadar uzanan hikayesiyle ünlü oyuncu Charlize Theron’u örnek gösteriyor. Theron’un hayli ilginç hikayesini dinlemek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

httv://www.youtube.com/watch?v=V5kb3THKw90

 

İlginizi çekebilir: Hem şans hem sağlık veren 5 yiyecek

Kaynak: 
bigthink

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!