Şans Kapıyı Çalınca: Hem şans hem sağlık veren 5 yiyecek

Yemek hayatımızın belki de en geniş alanı kaplayan nimetlerinden bir tanesi. Geldiğimiz aileyi, gelenekleri ve karakterimizi birebir yansıtan yemek kültürü, dünyanın her bir yanında farklı şeyleri sembolize ediyor. Kimileri yemekten önce dua etmeye inanıyor, kimileri şükranlarını göstermek için adaklar adıyor. Kimileri ise belirli yiyeceklerin şans getirdiğine inanıyor.

Bakın hangi yemekleri yiyerek şanslarını ikiye katladıklarına inanıyorlar. İşte şans getirdiğine inanılan o  yiyecekler:

Morina ve Ringa balığı

Morina ve Ringa balıkları İskandinavya, Polonya ve İtalya’da saatler gece yarısını gösterdiğinde yeniyor. Bu o sene içinde balıkçıların şansının yaver gitmesi için yapılan bir gelenek.

Noodle

Birçok Asya ülkesinde noodle uzun bir hayatı sembolize ediyor. Tek dikkat etmeniz gereken şey, noodleları kırmadan bir kerede yemek.

noodle şans

Bakliyatlar

İş şansa gelince bakliyatlar dünyada en popüler gıdalardan bir tanesi. Amerika’nın güneyinde iç savaş zamanlarından bu yana yılbaşına börülce yemenin şans ve bereket getirdiği öne sürülüyor. Eğer fazladan şans ve para isterseniz börülceler pişirilirken içine bir adet bozuk para atılıyor ki tabağında bu parayı bulan şansını ikiye katlasın diye.

Pişmiş yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana, brokoli yaprakları, pazı gibi yeşil yapraklara sahip olan sebzelerin de şans getirdiğine inanılıyor. Piştiklerinde paranın rengini anımsattıkları için, bu sebzeleri yiyen insanların maddi açıdan bereket bulacağına inanılıyor.

yeşil yapraklı sebzeler şans

Üzüm çeşitleri

Yılbaşı gecesi şampanya ya da şarap içmek yerine İspanyollar gibi üzüm yemeyi tercih edebilirsiniz. Bu gelenek 20. yüzyılda fazladan mahsullerinden kurtulmak için üzüm yetiştiricilerin başlattığı bir gelenek. Yılbaşında gece yarısına yaklaşan her saatin başında ağzınıza bir üzüm atıyorsunuz.

İlginizi çekebilir: Şansı yakalamak için kendinizde değiştirmeniz gereken 3 şey

 

Kaynak: popsugar.com, bonappetit.com 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!