Sandığınızdan daha fazla flört ediyor olabilir misiniz?

Kendinizi, sevdiği kişiyi asla aldatmayacak, sadık bir eş olarak görebilirsiniz. Ancak bir durun ve düşünün; istemsizce de olsa “masum” flörtleşmeler yaşıyor olabilir misiniz? İstemeden veya isteyerek iş arkadaşlarınıza veya tanıdıklarınıza davetkar mesajlar gönderiyor olabilirsiniz. Siz öyle düşünmeseniz de bazı sözsüz mesajlar başınızı derde sokabilir. Bunu fark etmediğiniz sürece aksine çevirmeniz de mümkün olmaz.

İlgili yazı: Endişe duymadan flört etmenin 5 yolu

Flörtleşmek, birçok sosyal etkileşim alanında hayatın bir gerçeği. Gittiğiniz restorandaki garson, havalimanında size yardımcı olan bir görevli… Bu tür flörtleşmeler siz teşekkür edip uzaklaşırken çoktan unutulur. Ancak zaman zaman gördüğünüz bir kişiyle yaşadığınız flörtleşmenin çok daha karmaşık sonuçları olabilir. Sevgilinizle çok mutlu olabilirsiniz ancak etrafınızda olup bitene kayıtsız kalmamak ve biraz eğlenmek de size hoş gelebilir. Bunun ne kadar uygunsuz olduğunu bilseniz de, bunu yapmamanız gerektiğini düşünseniz de o kişiye ufak bir şans tanımış olabilirsiniz. Örneğin ofiste bir doğum günü kutlaması varsa, herkese sarılırken o kişiyle biraz daha uzun süre sarılmış veya sarılmayı istemiş olabilirsiniz. Sadece kafanızda yaşadığınız bir flörtleşme, karşınızdaki insan gerekli ipuçlarını yakaladıysa gerçeğe de dönüşebilir.

Sandığınızdan daha fazla flört ediyor olabilir misiniz?
Eğer geleneksel flörtleşmeye yatkın biriyseniz, ilk hamleyi erkeklerin yapması gerektiğine inanıyorsunuz demektir.

Kansas Üniversitesi İletişim Çalışmaları Bölümü‘nden Jeffrey Hall ve Chong Xing, beş temel flörtleşme şeklini belirledi ve bunlarla ilişkili sözlü ve sözsüz davranış şekillerini inceledi. Hall ve Xing’e göre insanların tipik olarak tercih ettikleri flörtleşme şekilleri değişkenlik gösteriyor. Bir başka deyişle, kişiliğinize dair bazı özellikleriniz başkalarıyla nasıl flörtleştiğinizi belirliyor. Herkes flört eder, ancak herkesin flörtleşme şekli farklıdır.

İlgili yazı: Flörtleşme teknikleri: Dünyanın farklı yerlerinden en ilginç 10 flörtleşme tekniği

Uplifers olarak biz de davranış şekillerinin belirlediği 5 farklı flörtleşme çeşidini derledik:

1. Fiziksel

Eğer fiziksel flörtleşmeye yatkın biriyseniz, etkilendiğiniz kişilere dokunmaya meyillisiniz demektir. Hall ve Xing’in çalışmasına göre kendini fiziksel flörtten hoşlanan olarak tanımlayan kadınlar, ellerini iki yana açıp bedenlerinden uzaklaştırıyor ve konuşma sırasında başını öne düşürüyor. Erkekler ise karşılarındaki kişiye daha fazla bakmaya ve daha az iltifatta bulunmaya meyilli oluyor.

2. Geleneksel

Eğer geleneksel flörtleşmeye yatkın biriyseniz, ilk hamleyi erkeklerin yapması gerektiğine inanıyorsunuz demektir. Hall ve Xing’in çalışması da bu tanıma uyan erkeklerin ilk hamleyi yapmaya daha yatkın olduklarını, kadınların ise sözlü şakalaşmalara başvurduğunu gösteriyor.

İlgili yazı: Bilimsel araştırmalara göre flörtleşmenin en etkili yolları

3. Samimiyet

Eğer samimi flörtleşmeye yatkın biriyseniz, karşınızdaki kişiye gerçekten ilgi duyuyormuş gibi görünmeye meyillisiniz demektir. Karşınızdaki kişinin, sizdeki en derin duyguları ortaya çıkardığını düşünebilirsiniz. Bu yüzden şakalaşmak yerine daha çok flörtöz bakışlar atmayı tercih edebilirsiniz.

Sandığınızdan daha fazla flört ediyor olabilir misiniz?
Flörtleşmek, birçok sosyal etkileşim alanında hayatın bir gerçeği

4. Kibarlık

Aslında tek başına flörtleşmeyi sevmiyor, daha çok karşınızdakini tanımak için zaman harcamayı tercih ediyorsanız karşınızdakiyle etkileşiminiz daha resmi veya kibar bir havada gerçekleşir. Hall ve Xing’in araştırması da bu tür kişiler birinden fiziksel olarak etkilendiklerinde, yakınlaşmak veya şakalaşmak için hamle yapmadıklarını hatta çok fazla soru sormaktan bile imtina ettiklerini gösteriyor.

İlgili yazı: Flört edenin ikilemi: İncelikli olmak mı başarıya ulaşmak mı?

5. Oyunculuk

Oyuncu bir flört, oyun oynamaktan hoşlanır ancak gerçek anlamda ilişkinin içinde olmayı sevmez. Eğer siz de bu profile uyuyorsanız, karşınızdaki kişiyi tanımakla pek ilgilenmeyip flörtleşmeyi kendinize bir iyilik olarak görebilirsiniz. Ancak bunu fark etmeden, karşınızdaki kişiye bazı fiziksel mesajlar gönderiyor olabilirsiniz. Göğsünüzü öne doğru çıkarmak buna bir örnek olabilir.

Tüm bunların dışında, bazı şeyler de flörtleşme tarzınızdan bağımsız olarak fiziksel etkilenmeyle ortaya çıkabilir. Örneğin birinden gerçekten etkilendiğiniz zaman, kendi bedeninize daha az dokunuyor, iltifatlar ediyor, flörtöz bakışlar atıyor ve etkileşiminiz sona erene kadar hiç şaka yapmıyor olabilirsiniz. Kadınlar ilgilendikleri kişilerin yanında daha çok gülüp, kahkaha atıp, vücut hareketlerini daha açık bir şekilde yaparken, erkekler karşılarındaki kişiye daha çok bakıyor ve yerlerinde sabit kalmaya özen gösteriyor.

Kaynak:
Psychology Today

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!