Salgın döneminde sofranızda bu vitaminlere yer açın: Çinko, C vitamini ve D vitamini

Hepimizin içinde bulunduğu salgın döneminde unutmayalım ki gizli silahımız bağışıklık sistemimiz. Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak, sürdürülebilir ve uzun vadeli alışkanlıklar kazanmak ile gerçekleşir. Dolayısıyla “yeni bir hayat tarzı” kazanmak, ruhsal ve bedensel sağlığımızı korumak için hayatımıza düzenli egzersiz, dengeli beslenme ve yeterli su tüketimini yerleştirmeliyiz. Bu yazımda gelin beraber bahsetmiş olduğum üç ana başlıkta yer alan sağlıklı beslenmeye odaklanalım.

Bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için: ÇİNKO, C VİTAMİNİ, D VİTAMİNİ içeren besinler tüketelim!

  • Çinko: Çinko, vücudumuzda bulunan enzimlerin uygun şekilde işlev gösterebilmesi için esansiyel mineraldir. Protein gibi birçok önemli maddenin üretilmesini sağlayan çinko, bağışıklık sisteminin dengelenmesi açısından oldukça büyük önem taşır. Balık, et, buğday tohumu, kabak çekirdeği, yer fıstığı, sarımsak, ayçiçek çekirdeği, ceviz, badem, yumurta, süt ve süt ürünlerinde yer alır.
  • C Vitamini: Limon, greyfurt, mandalina, portakal gibi turunçgillerde ve özellikle kırmızı ve yeşil sebzelerde bulunan C vitamini; demir emilimi sağlamak ve bağışıklık sistemimizi korumak için gerekli bir vitamindir.
  • D Vitamini: D vitamini deyince aklımıza bir tek güneş gelmesin! Tabii ki güneş ışığı almak D vitamini için oldukça önemlidir ama besinlerle de destekleyebiliriz. Süt, ayran, kefir, yoğurt, tereyağı, ton balığı, somon, uskumru, istiridye gibi deniz ürünleri, tatlı patates, mantar, maydanoz, yumurta sarısı gibi besinlerde bulunur.

Vücut kitle indeksiniz, yaşınız ve sağlık durumunuza göre yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önem taşır.

Size uygun ve özel bir beslenme programı için beslenme uzmanı ile çalışmanız öneririm.

Sağlıkla kalın.

İlginizi çekebilir: Tatlı krizine hafif bir çözüm: Laktozsuz lor peynirli tatlı

Psikolog Melisa Darmar Psikolog
İstanbul’da doğdum. Liseyi Koç Lisesi ve üniversiteyi Koç Üniversitesinde Psikoloji alanında tamamladıktan sonra King’s College de Nörobilim ve Psikoloji Masterı yaptım. Aynı zamanda Barselona’da ... Devam