Sahurda mutlaka tüketmeniz gereken 5 faydalı besin

Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek ve kilo kontrolünü sağlamak için sahurun önemi büyük. Bugün sizler için oruç tutarken gün içerisinde enerjimizin düşmemesi adına sahurda tüketmemiz gereken 5 besini derledim. Sahur sofralarınızda bu besinlere mutlaka yer verin derim.

Muz

Bize enerji sağlayan en sevdiğimiz meyvelerden biri. Karbonhidrat, potasyum ve B6 vitamininin harika bir kaynağı. Sahur öğününde meyve tercihimizi muzdan yana yapabiliriz.

Elma

Yine sevdiğimiz meyvelerden olan elma, doğal şeker ve lif içeriği nedeniyle yavaş ve sürekli bir enerji salınımı sağlar. Sahurda hazırlayacağımız yulaflı bowl’larımızda kullanabiliriz.

Yumurta

Yumurta sadece besleyiciliğiyle değil, tok tutuculuğuyla da gönlümüzün efendisi. Sahurda yumurta tüketmek gününüzü maksimum enerji ile geçirmenizi sağlayacak. Yapılan bir araştırmada yumurtanın içinde bol miktarda bulunan lösin amino asidinin enerji üretimini çeşitli yollardan uyardığı gösterilmiş. Sahurda haşlanmış veya az yağda peynirli omlet formunda tüketebilirsiniz.

Yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, size uzun ömürlü enerji sağlayabilecek tam tahıllı bir karbonhidrattır. Su ile birleştirildiğinde kalın bir jel oluşturan çözünür bir lif olan beta glukan içerir. Bu jelin sindirim sisteminde bulunması mide boşalmasını ve glikozun kana emilimini geciktirir. Ayrıca yulaf enerji üretim sürecine yardımcı olan vitamin ve mineraller bakımından da zengindir. Tüm bu besinlerin kombinasyonu yulaf ezmesini sürekli enerji salınımı için mükemmel bir besin haline getirir. Süt veya yoğurtla birlikte, üzerine meyve ilavesi ile tüketebilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurttaki karbonhidratlar esas olarak laktoz ve galaktoz gibi basit şekerler şeklindedir. Parçalandığında, bu şekerler kullanıma hazır enerji sağlarlar. Ek olarak yoğurt, karbonhidratların sindirimini yavaşlatmaya yardımcı olan proteinlerle doludur. Böylece şekerlerin kana salınımını yavaşlatır. Sahurda yulafla veya sade bir şekilde tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ramazan ayında su ihtiyacınızı karşılayacak 5 öneri

Gamze Altınay Diyetisyen
Diyetisyen, aromaterapist, voleybolcu, hemşire, doğal ve organik yaşam aşığı biri olarak %100 burslu olarak okuduğum İstanbul Bilgi Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik ile aynı anda ... Devam