Sağlıklı sınırlar çizmek konusunda ilham alabileceğiniz TED Konuşmaları ve kitaplar

Ne kadar uğraşsanız da bir türlü arkadaşlarınıza hayır diyemiyor, ailenizi kıramıyor, partnerinizin ihtiyaçlarını kendinizinkilerin önüne koyuyor; kırıldığınızı ve üzüldüğünüzü karşınızdaki kişilerle paylaşmakta zorlanıyor ya da ne zaman, neye ve neden hayır ya da evet diyeceğinizi bilemiyorsanız sağlıklı sınırlar koymayla ilgili problem yaşıyor olabilirsiniz.

Kişisel sınırlar kendimizi korumak için oluşturduğumuz fiziksel, duygusal ve zihinsel sınırlar olmakla birlikte, hepimizin kişisel sınırlar oluşturmaya ve hissetmeye karşı doğal bir ihtiyacı var. Kimliğimizi oluşturmamıza yardım eden, benlik saygımızla yakından ilişkili olan ve sağlıklı iletişim kurarak sağlam ilişkiler inşa etmemize yardımcı olan sınırlarımızın neden bu kadar önemli olduğunu, hayır diyebilme sanatının inceliklerini ve yakın ilişkilerde sağlıklı sınırlar çizmenin yollarını hafta boyunca sizlerle paylaştık.

Sınır çizmeyle ilgili ilham verici fikirlere, uygulama önerilerine ve sağlıklı sınırların nasıl oluşturulabileceğine dair daha detaylı bilgi edinmeniz ve sınırları alanında uzman isimlerden dinlemeniz ve okumanız için sağlıklı sınırlar çizmek ve hayır demekle ilgili en beğenilen TED Konuşmaları’nı ve kitapları sizler için bir araya getirdik. 

Kişisel sınırların önemi ve sağlıklı sınırlar oluşturmayla ilgili TED Konuşmaları

1. Good boundaries free you – Sarri Gilman

İyi sınırlar özgürleştirir.

Good boundaries free you | Sarri Gilman | TEDxSnoIsleLibraries

Ufuk açıcı konuşmasında sınırların neden gerekli olduğunu, sınır koymak konusunda neden başarısız girişimlerimizin olduğunu ve sağlıklı sınırların nasıl oluşturulabileceğini bizlerle paylaşan Sarri Gilman, aynı zamanda bir evlilik ve aile terapisti olarak onlarca yıllık deneyiminden derlenen içgörülere dayanan “Sınırlarınızı Dönüştürün” isimli kitabın da yazarı. Yalın diliyle sınırların özgürleştirici gücünden bahseden Gilman’ın bu muhteşem konuşmasını, özellikle romantik ilişkilerinizde sınır koymakla ilgili problem yaşıyorsanız çok seveceğinize eminiz.

2. We Need More Boundaries, Less Walls – Kai Zwiebel

Daha fazla sınıra, daha az duvara ihtiyacımız var.

We Need More Boundaries, Less Walls | Kai Zwiebel | TEDxBrowardCollege

Kişisel sınırlarınızın olmasının sadece sizi ya da sosyal çevrenizi değil, bütün insanlığı dönüştürücü bir gücünün olabileceğini biliyor muydunuz? Bireyselliğimizi kabul edebildiğimiz ve aynı zamanda çevremizdekilerle de sağlıklı yollarla bağlantı kurmayı öğrendiğimiz an, sağlıklı sınırlar kendiliğinden ortaya çıkmaya başlıyor. Antropolog Zwiebel bu ilham verici konuşmasında, bireylerin kişisel sınırlarını nasıl oluşturduğunu ve bu sınırların büyük ölçekte tüm insanlığı nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini bizlerle paylaşıyor. 

3. Dare to say “No” – William Clark

Hayır deme cesareti

Dare to say "No" | William Clark | TEDxUND

Midemizin tıka basa dolu olduğu zamanlarda annemizin ısrarla yemek yedirmeye çalışmasından tartışma yaşama korkusuyla fikirlerine katılmasak bile müdürümüzün söylediklerine evet demeye kadar, hepimiz başkalarına “hayır” demenin verdiği o rahatsızlık hissine fazlasıyla aşinayız. William Clark da bu ilham verici konuşmasında, evrimsel olarak beyinlerimizin “hayır” demeye ve hayır cevabını duymaya çok daha olumsuz tepki verecek şekilde geliştiğini söylüyor. Clark, “hayır” demeyi zorlaştıran psikolojik süreçleri ve bu basit kelimenin özgürleştirici doğasını yaşamlarımızı dönüştürmek için nasıl kullanabileceğimize dair ufuk açıcı fikirlerini bizlerle paylaşıyor.

4. How We Say No Matters – Liz Marasco

Nasıl hayır dediğiniz önemlidir.

How We Say No Matters | Liz Marasco | TEDxBoulder

Dil bilimci Liz Marasco, herhangi bir teklifi reddetmeye çalışırken kullandığımız dilin, yani hayır deme şeklimizin psikolojik bir analizini bizlerle paylaşıyor. Dil bilim alanında, konuşma analizi üzerine çalışan bilim insanları, evrimsel olarak uzun zamandır ‘hayır’ kelimesini kullanmaktan kaçınmaya çalıştığımızı biliyorlar. Dolayısıyla günlük iletişimlerimizde sıkça kullandığımız, ‘hayır’ kelimesinin yerine geçen yüzlerce farklı dilsel kaynağa sahibiz. Farkında bile olmadan kullandığınız bu kaynakların neler olduklarını öğrendiğinizde oldukça şaşıracaksınız.

5. How to say NO and discover your inner Arctic mindset – Heidi Alamikkelä 

Nasıl hayır diyebilir ve Arktik zihniyetinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

How to say NO and discover your inner Arctic mindset. | Heidi Alamikkelä | TEDxOulu

”Hayır demeyi öğrenmek, istediğiniz hayatı yaşamak için ihtiyaç duyacağınız tek araçtır.” diyor Heidi Alamikkelä. Eskiden insanları memnun eden, her durumda, her talebe evet diyen, sınırları olmayan ve hayatını korku, suçluluk ve utanç gibi duyguların gölgesinde sürdüren Alamikkelä, başarılı bir girişimci, yaşam koçu ve yazar olma yolunda sınırlarıyla ilgili çalışmanın yaşamını nasıl dönüştürdüğünü bizlerle paylaşıyor. Alamikkelä konuşmasında hayır demenin önemini ve diğer insanlara sınır çizmenin hayatımızın kontrolünü ve sorumluluğunu almamıza nasıl yardım ettiğini etkileyici hikayesi aracılığıyla bizlere aktarıyor.

6. The routines, rituals and boundaries we need in stressful times – Esther Perel

Stresli zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz rutinler, ritüeller ve sınırlar.

Kişisel sınırlarınızı belirlemenin ve korumanın en önemli ön koşulunun öz bakımınıza dikkat etmek, benlik saygısı oluşturmak ve öz şefkat pratiklerini düzenli olarak uygulamak olduğundan Sınırlarınızı korumak için: Kendinizi suçlu hissetmeden ‘hayır’ diyebilmenin yolları yazımızda detaylı olarak bahsetmiştik. Yakın ilişkiler üstüne çalışan dünyaca ünlü terapist Esther Perel, özellikle pandemi döneminde fiziksel ve duygusal sınırlarımızın ihlal edilmesinin yarattığı yoğun stresi kişisel sınırlarımıza, rutinlerimize ve ritüellerimize bağlı kalarak nasıl azaltabileceğimize dair muhteşem ipuçları sunuyor.

Kişisel sınırların önemi ve sağlıklı sınırlar oluşturmayla ilgili kitaplar

1. Sınırlar: Hayatınızı Kontrol Etmek İçin Ne Zaman Evet, Nasıl Hayır Demelisiniz – John Townsend & Henry Cloud

Sınırlarımız bir yandan kim olduğumuzu söylerken, kim olmadığımızla ilgili de önemli ipuçları taşıyor. John Townsend ve Henry Cloud tarafından kaleme alınan bu başucu kitabı, hayatımıza yön veren kişisel çizgiler olan zihinsel, fiziksel ve ruhsal sınırlarımızı öğrenerek insanların bize ne yaptırıp yaptıramayacaklarını nasıl açık ve net olarak belirleyebileceğimizle ilgili bir rehber niteliğinde.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

2. Hayır Diyebilme Sanatı – Müthiş Psikoloji

İnsanı insan yapan, benliğin en önemli öğesi olan sınırların özgürlüğümüze nasıl ket vurduğunu oldukça eğlenceli bir dille bizlere aktaran Hayır Diyebilme Sanatı, özgürlüğün sınırsız olmakla değil, aksine net ve güçlü sınırlara sahip olabilmekle ilgili olduğunu söylüyor. Özgürlük alanına sahip çıkabilmenin gerektiği zaman hayır diyebildiğimiz ölçüde mümkün olduğunu savunan Hayır Diyebilme Sanatı, sınırlarınızı doğru çizerek, kendinize geniş bir özgürlük ve özgüven alanı yaratmanın incelikleriyle dolu, duyarlı bir rehber niteliğinde.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

3. İyileştiren Sınırlar: Sağlıklı Sınırlar Çekmek ve Hayır Demek Üzerine – İ. Volkan Gülüm

Sınırlara Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi yaklaşımları çerçevesinde farklı bir bakış açısı sınan İyileştiren Sınırlar, uygun yerde ve uygun şekilde hayır diyebilme becerisini zihinsel, duygusal ve davranışsal boyutlarda ele alıyor. Çok hayır demek ya da hiç hayır diyememek; sınırlar konusunda katı olmak ya da sınır çekemiyor ve koruyamıyor olmak… Geçmişte maruz kaldığınız hangi etkileşimlerin bugün hayır deme becerisi sergilemek konusunda sizi zorladığını keşfetmek istiyorsanız bu kitaba mutlaka bir şans vermenizi öneriyoruz. 

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

4. Sınır Çizmek Özgürleştirir – Nancy Levine & Sinem Balaban

Sadece gerekli sınırları çizmediğiniz için omuzlarınızda kaç kişinin yükünü taşıdığınızı hiç düşünmüş müydünüz? Ve sınırlarınızı ihlal edenin herkesten önce kendiniz olduğunu biliyor musunuz? Sınır çizmenin çatışmaya, huzursuzluğa yol açacağı veya bencilce bir davranış olacağı kaygısıyla mutsuz bir hayat sürdürmenin gereksiz olduğunu ve sağlıklı sınırların nasıl çizilebileceğiyle ilgili öneriler sunan bu kitap, çeşitli egzersizler ve somut örneklerle pratik olarak da size rehberlik edecek.

Kitabı incelemek ve satın almak için tıklayın.

İş yaşam dengesi, bağlanma stilleri, mindfulness ve tükenmişlik sendromu gibi farklı konulardaki en iyi kişisel gelişim kitabı önerilerimizin yer aldığı Uplifers Kişisel Gelişim Kitapları seçkisini Amazon’dan ve Trendyol’dan inceleyebilirsiniz. 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!