İlişkide sağlıklı sınır çizmekle ilgili kitaplar ve TED Konuşmaları

Ne kadar uğraşsanız da bir türlü arkadaşlarınıza hayır diyemiyor, ailenizi kıramıyor, partnerinizin ihtiyaçlarını kendinizinkilerin önüne koyuyor; kırıldığınızı ve üzüldüğünüzü karşınızdaki kişilerle paylaşmakta zorlanıyor ya da ne zaman, neye ve neden hayır ya da evet diyeceğinizi bilemiyorsanız insanlar arası ilişkilerinizde sınırlarla ilgili problemler yaşıyor olabilirsiniz. İlişkide sağlıklı sınır çizmekle ilgili kitaplar ve alanında uzman konuşmacıların yer aldığı TED Konuşmaları; ‘İlişkide sınırların olması neden gereklidir?’ ya da karşımdaki kişiyi kırmadan ‘Nasıl sağlıklı sınırlar koyabilirim?’ gibi sorularınıza cevap bulmanızı sağlayabilir.

Kişisel sınırlar kendimizi korumak için oluşturduğumuz fiziksel, duygusal ve zihinsel sınırlar olmakla birlikte, hepimizin kişisel sınırlar oluşturmaya ve hissetmeye karşı doğal bir ihtiyacı var. Sınır çizmeyle ilgili ilham verici fikirlere, uygulama önerilerine ve sağlıklı sınırların nasıl oluşturulabileceğine dair detaylı bilgi edinmeniz ve sınırları alanında uzman isimlerden dinlemeniz ve okumanız için ilişkide sağlıklı sınır çizmek ve hayır demekle ilgili en iyi kitapları ve TED Konuşmalarını sizler için bir araya getirdik. 

Sağlıklı sınır çizmekle ilgili kitaplar

1. Sınırlar: Hayatınızı Kontrol Etmek İçin Ne Zaman Evet, Nasıl Hayır Demelisiniz – John Townsend & Henry Cloud

Sınırlarımız bir yandan kim olduğumuzu söylerken, kim olmadığımızla ilgili de önemli ipuçları taşıyor. John Townsend ve Henry Cloud tarafından kaleme alınan bu başucu kitabı, hayatımıza yön veren kişisel çizgiler olan zihinsel, fiziksel ve ruhsal sınırlarımızı öğrenerek insanların bize ne yaptırıp yaptıramayacaklarını nasıl açık ve net olarak belirleyebileceğimizle ilgili bir rehber niteliğinde.

Kitabı Amazon’dan incelemek satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

2. Hayır Diyebilme Sanatı – Müthiş Psikoloji

İnsanı insan yapan, benliğin en önemli öğesi olan sınırların özgürlüğümüze nasıl ket vurduğunu oldukça eğlenceli bir dille bizlere aktaran Hayır Diyebilme Sanatı, özgürlüğün sınırsız olmakla değil, aksine net ve güçlü sınırlara sahip olabilmekle ilgili olduğunu söylüyor. Özgürlük alanına sahip çıkabilmenin gerektiği zaman hayır diyebildiğimiz ölçüde mümkün olduğunu savunan Hayır Diyebilme Sanatı, sınırlarınızı doğru çizerek, kendinize geniş bir özgürlük ve özgüven alanı yaratmanın incelikleriyle dolu, duyarlı bir rehber niteliğinde.

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

3. İyileştiren Sınırlar: Sağlıklı Sınırlar Çekmek ve Hayır Demek Üzerine – İ. Volkan Gülüm

Sınırlara Bilişsel Davranışçı Terapi ve Şema Terapi yaklaşımları çerçevesinde farklı bir bakış açısı sınan İyileştiren Sınırlar, uygun yerde ve uygun şekilde hayır diyebilme becerisini zihinsel, duygusal ve davranışsal boyutlarda ele alıyor. Çok hayır demek ya da hiç hayır diyememek; sınırlar konusunda katı olmak ya da sınır çekemiyor ve koruyamıyor olmak… Geçmişte maruz kaldığınız hangi etkileşimlerin bugün hayır deme becerisi sergilemek konusunda sizi zorladığını keşfetmek istiyorsanız bu kitaba mutlaka bir şans vermenizi öneriyoruz. 

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

4. Sınır Çizmek Özgürleştirir – Nancy Levine & Sinem Balaban

Sadece gerekli sınırları çizmediğiniz için omuzlarınızda kaç kişinin yükünü taşıdığınızı hiç düşünmüş müydünüz? Ve sınırlarınızı ihlal edenin herkesten önce kendiniz olduğunu biliyor musunuz? Sınır çizmenin çatışmaya, huzursuzluğa yol açacağı veya bencilce bir davranış olacağı kaygısıyla mutsuz bir hayat sürdürmenin gereksiz olduğunu ve sağlıklı sınırların nasıl çizilebileceğiyle ilgili öneriler sunan bu kitap, çeşitli egzersizler ve somut örneklerle pratik olarak da size rehberlik edecek.

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

5. Zor İnsanlarla İletişim Kurma Sanatı – Erkan Sarıyıldız

Sınır koymanın en büyük zorluklarından biri de koyduğumuz sınırların hayatımızdaki insanlar tarafından aşılmamasını sağlayacak, güçlü ve ikna edici bir iletişim diline sahip olmak. İş hayatından sosyal ilişkilere, arkadaşlıklardan evliliklere kadar oldukça geniş bir alanda yaşanan sınır ihlallerinin çoğunlukla iletişimsizlikten kaynaklandığını düşünürsek, sınırlarımızı koruyabilmek için sözlü iletişim becerimizin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Kelimelerinizi doğru seçmenin, karşınızdaki kişiyi kırmadan ‘hayır’ diyebilmenin ve doğru iletişim kanallarını kullanarak çatışmadan sınır çizebilmenin püf noktalarını Dr. Erkan Sarıyıldız’ın kaleme aldığı Zor İnsanlarla İletişim Kurma Sanatı adlı bu kitabın içinde bulabilirsiniz. 

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

6. Sınır Koymak, Huzur Bulmak – Nedra Glover Tawwab

Hepimiz iş/hayat dengesini kurmak, zararlı insanlarla başa çıkmak, partnerlerimizle, ailemizle ve arkadaşlarımızla keyifli ilişkiler yaşamak için sağlıklı sınırlara sahip olmamız gerektiğini biliyoruz. Ama “sağlıklı sınırların” gerçek anlamı nedir? Nasıl ihtiyaçlarımızı başarıyla ifade edebilir, “hayır” diyebilir ve başkalarını gücendirmeden açık sözlü olabiliriz?

Lisanslı bir ilişki uzmanı ve Amerika’nın en iyi terapistlerden biri olan Nedra Glover Tawwab, günümüz dünyasının en karmaşık konularından biri olan sınırları ve sınır koymanın doğasını bu kitapta inceliyor. Kendinizle ilişkilendirebileceğiniz ve kapsayıcı bir dili olan Sınır Koymak, Huzur Bulmak hayatın tüm alanlarında sağlıklı sınırlar koymanın basit ancak etkili yöntemlerini öğretiyor. Bilişsel davranış terapisiyle ilgili son araştırmalara temellenen ve bu terapinin en iyi uygulamalarını içeren bu kitapta öğretilen teknikler, ihtiyaçlarımızı açıkça tanımlamanın ve mahcup olmadan ifade etmenin yollarını gösteriyor. 

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

7. Where to Draw the Line: How to Set Healthy Boundaries Every Day – Anne Katherine

Birçok farklı durumda sağlıklı sınırlar oluşturmak ve sürdürmek için pratik bir kılavuz niteliğinde olan Where to Draw the Line: How to Set Healthy Boundaries Every Day, ikili arkaşlık ilişkilerinden romantik ilişkilere değer verdiğimiz şeyleri nasıl koruyacağımızı ele alıyor. Sınırları, bizi gerçek benliğimizden ve sevdiklerimizden yalıtan savunmalar olarak değil, zarar görmemizi engelleyen filtreler olarak ele alan Anne Katherine, gerçek hayattan örneklerle kendi ihtiyaçlarımızla başkalarının ihtiyaçları arasında denge kuran seçimler yapmamız konusunda tavsiyeler sunuyor.

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

8. Boundaries: Where You End and I Begin – Anne Katherine

Anne Katherine’in sağlıklı sınırlar çizmek konusunu ele aldığı bir diğer kitabı olançizmek Boundaries: Where You End and I Begin, her gün sınırlarımızın dostlarımız, aile üyelerimiz veya iş arkadaşlarımız tarafından ihlal edildiğine dikkat çekiyor. Kişisel sınırların çok büyük önem taşımasına rağmen nasıl ve ne zaman aşıldığının farkında olunmamasına vurgu yapan Katherine, sağlıklı ilişkiler geliştirmek ve zihinsel, fiziksel sağlığımızı korumak için nasıl sınır koymamız gerektiğini öğrenmemizi söylüyor.

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

9. Çocuklarda Sınırlar – Henry Cloud & John Townsend

Bireyin yetişkinlik döneminde karşısındaki insanlara ne kadar sınır koyabildiği ya da koyamadığı, aslında yaşamın erken döneminde aile bireyleri arasında kurulmuş iletişim dinamikleriyle bağlantılı. Çocukların kendilerini güvende hissetmek için sınırlara ve kurallara ihtiyaç duyduğunu; sınırları oluşturmanın ve uygulamaya geçirmenin ustalık ve dikkat gerektiren bir konu olduğunu kitabında anlatan Henry Cloud, özellikle de zorlama ya da tehdit olmaksızın çocukların sağlıklı sınırlar çizmesini kolaylaştıran önemli bilgiler içeriyor. 

Çocuğunuzla aranızdaki güvenli ilişkiye zarar vermeden ona tehlikelere karşı önsezi geliştirebileceği, doğru ile yanlışı ve iyi ile daha iyiyi ayırt edebileceği güvenli bir ortam sağlayabilmenize yardımcı olacak bu pratik rehberle aynı anda hem sınırlar koyup hem de sevecen bir anne-baba olmanın yollarını, kontrolden çıkmış bir aile hayatına kontrol getirmeyi, ebeveynlikte sınırların önemini ve çok daha fazlasını öğreneceksiniz.

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

10. Çocuğunuza Sınır Koyma – Robert J. MacKenzie

bir yandan çocuğunuzun öz disiplin ve sınır koyma becerilerini geliştirmeye çalışırken bir yandan da fazla yumuşak ya da fazla otoriter eğitim modelleri arasında kararsız kalmış olabilirsiniz.  Oysa bu modellerden daha eğitici ve daha az çaba gerektiren bir yöntem var: Çocuğunuza Sınır Koyma, çocuklarınızın daha nazik ve saygılı olması için altyapı oluşturmanıza yardımcı olmayı amaçlayan, kapsamlı bir rehber niteliğinde. Robert J. MacKenzie tarafından yazılmış ve tekrar gözden geçirilerek genişletilmiş bu ‘ebeveynler için baş ucu kitabı’ ile bilimsel olarak etkisi kanıtlanmış yöntemleri ve çocuğunuzla nasıl sağlıklı sınırlar geliştirebileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

Kitabı Amazon’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.
Kitabı Trendyol’dan incelemek ve satın almak için tıklayın.

İş yaşam dengesi, bağlanma stilleri, mindfulness ve tükenmişlik sendromu gibi farklı konulardaki en iyi kişisel gelişim kitabı önerilerimizin yer aldığı Uplifers Kişisel Gelişim Kitapları seçkisini Amazon’dan ve Trendyol’dan inceleyebilirsiniz. 

Kişisel sınırların önemi ve sağlıklı sınırlar çizmeyle ilgili TED konuşmaları

1. Good Boundaries Free You – Sarri Gilman

İyi sınırlar özgürleştirir.

Good boundaries free you | Sarri Gilman | TEDxSnoIsleLibraries

Ufuk açıcı konuşmasında sınırların neden gerekli olduğunu, sınır koymak konusunda neden başarısız girişimlerimizin olduğunu ve sağlıklı sınırların nasıl oluşturulabileceğini bizlerle paylaşan Sarri Gilman, aynı zamanda bir evlilik ve aile terapisti olarak onlarca yıllık deneyiminden derlenen içgörülere dayanan “Sınırlarınızı Dönüştürün” isimli kitabın da yazarı. Yalın diliyle sınırların özgürleştirici gücünden bahseden Gilman’ın bu muhteşem konuşmasını, özellikle romantik ilişkilerinizde sınır koymakla ilgili problem yaşıyorsanız çok seveceğinize eminiz.

2. We Need More Boundaries, Less Walls – Kai Zwiebel

Daha fazla sınıra, daha az duvara ihtiyacımız var.

We Need More Boundaries, Less Walls | Kai Zwiebel | TEDxBrowardCollege

Kişisel sınırlarınızın olmasının sadece sizi ya da sosyal çevrenizi değil, bütün insanlığı dönüştürücü bir gücünün olabileceğini biliyor muydunuz? Bireyselliğimizi kabul edebildiğimiz ve aynı zamanda çevremizdekilerle de sağlıklı yollarla bağlantı kurmayı öğrendiğimiz an, sağlıklı sınırlar kendiliğinden ortaya çıkmaya başlıyor. Antropolog Zwiebel bu ilham verici konuşmasında, bireylerin kişisel sınırlarını nasıl oluşturduğunu ve bu sınırların büyük ölçekte tüm insanlığı nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini bizlerle paylaşıyor. 

3. Dare to Say “No” – William Clark

Hayır deme cesareti

Dare to say "No" | William Clark | TEDxUND

Midemizin tıka basa dolu olduğu zamanlarda annemizin ısrarla yemek yedirmeye çalışmasından tartışma yaşama korkusuyla fikirlerine katılmasak bile müdürümüzün söylediklerine evet demeye kadar, hepimiz başkalarına “hayır” demenin verdiği o rahatsızlık hissine fazlasıyla aşinayız. William Clark da bu ilham verici konuşmasında, evrimsel olarak beyinlerimizin “hayır” demeye ve hayır cevabını duymaya çok daha olumsuz tepki verecek şekilde geliştiğini söylüyor. Clark, “hayır” demeyi zorlaştıran psikolojik süreçleri ve bu basit kelimenin özgürleştirici doğasını yaşamlarımızı dönüştürmek için nasıl kullanabileceğimize dair ufuk açıcı fikirlerini bizlerle paylaşıyor.

4. How We Say No Matters – Liz Marasco

Nasıl hayır dediğiniz önemlidir.

How We Say No Matters | Liz Marasco | TEDxBoulder

Dil bilimci Liz Marasco, herhangi bir teklifi reddetmeye çalışırken kullandığımız dilin, yani hayır deme şeklimizin psikolojik bir analizini bizlerle paylaşıyor. Dil bilim alanında, konuşma analizi üzerine çalışan bilim insanları, evrimsel olarak uzun zamandır ‘hayır’ kelimesini kullanmaktan kaçınmaya çalıştığımızı biliyorlar. Dolayısıyla günlük iletişimlerimizde sıkça kullandığımız, ‘hayır’ kelimesinin yerine geçen yüzlerce farklı dilsel kaynağa sahibiz. Farkında bile olmadan kullandığınız bu kaynakların neler olduklarını öğrendiğinizde oldukça şaşıracaksınız.

5. How to say NO and Discover Your Inner Arctic Mindset – Heidi Alamikkelä 

Nasıl hayır diyebilir ve Arktik zihniyetinizi nasıl keşfedebilirsiniz?

How to say NO and discover your inner Arctic mindset. | Heidi Alamikkelä | TEDxOulu

”Hayır demeyi öğrenmek, istediğiniz hayatı yaşamak için ihtiyaç duyacağınız tek araçtır.” diyor Heidi Alamikkelä. Eskiden insanları memnun eden, her durumda, her talebe evet diyen, sınırları olmayan ve hayatını korku, suçluluk ve utanç gibi duyguların gölgesinde sürdüren Alamikkelä, başarılı bir girişimci, yaşam koçu ve yazar olma yolunda sınırlarıyla ilgili çalışmanın yaşamını nasıl dönüştürdüğünü bizlerle paylaşıyor. Alamikkelä konuşmasında hayır demenin önemini ve diğer insanlara sınır çizmenin hayatımızın kontrolünü ve sorumluluğunu almamıza nasıl yardım ettiğini etkileyici hikayesi aracılığıyla bizlere aktarıyor.

6. The Routines, Rituals and Boundaries We Need in Stressful Times – Esther Perel

Stresli zamanlarda ihtiyaç duyduğumuz rutinler, ritüeller ve sınırlar.

Kişisel sınırlarınızı belirlemenin ve korumanın en önemli ön koşulunun öz bakımınıza dikkat etmek, benlik saygısı oluşturmak ve öz şefkat pratiklerini düzenli olarak uygulamak olduğundan Sınırlarınızı korumak için: Kendinizi suçlu hissetmeden ‘hayır’ diyebilmenin yolları yazımızda detaylı olarak bahsetmiştik. Yakın ilişkiler üstüne çalışan dünyaca ünlü terapist Esther Perel, özellikle pandemi döneminde fiziksel ve duygusal sınırlarımızın ihlal edilmesinin yarattığı yoğun stresi kişisel sınırlarımıza, rutinlerimize ve ritüellerimize bağlı kalarak nasıl azaltabileceğimize dair muhteşem ipuçları sunuyor.

Kimliğimizi oluşturmamıza yardım eden, benlik saygımızla yakından ilişkili olan ve sağlıklı iletişim kurarak sağlam ilişkiler inşa etmemize yardımcı olan sınırlarımızın neden bu kadar önemli olduğunu, hayır diyebilme sanatının inceliklerini ve yakın ilişkilerde sağlıklı sınırlar çizmenin yollarını bağlantılara tıklayarak keşfedebilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!