Sağlıklı insanların yıktıkları 10 kural

Bu yazı, aslında tanınmış bir sağlık sitesinin Twitter’da paylaştığı gerçek bir tweet’ten yola çıkılarak yazılmıştır:

“Şeker yok, kek yok, beyaz ekmek yok, cips yok, fast food yok, dondurma yok. 21 günde sonuca ulaşın.”

Tamam, peki 22. günde ne yapacağız?

shutterstock_199819604
Sağlıklı insanlar, bizim sürekli uymaya çalıştığımız sağlık kurallarına uymuyorlar

İnsanların gerçekten bütün bir hayatları boyunca 21 günlük sıkı diyet programlarına uyabileceğini düşünüyor musunuz? Hepimiz çoğu zaman bu mantığın esiri olabiliyoruz ve şu an etrafınızdaki birçok insanda bunu görebilirsiniz. Bu insanlar, diyet kurallarını yıktıklarında kendilerini suçlu, takıntılı ve utanmış hissediyorlar.

Önemli olan hayatın devam ettiğinin farkında olmak ve anı yaşamak. Kendinize biraz müsaade edin ve düşünceli davranın.

Aşağıda tamamen sağlıklı insanlardan bazılarının birkaç tanesini, bazılarının ise hepsini yıktığı 10 sağlık kuralını listeledik:

1. Şeker tüketiyorlar

İnanabiliyor musunuz New York Times dergisinin en çok okunan “Kan şekeri çözümünde 10 detoks uygulaması”  makalesinin yazarı ‘Şeker yiyin’ diyor. Peki bu sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? Elbette, Doktor Mark Hyman şeker tüketiyor ve hatta ona göre şeker yemek tekila içmek gibi eğlenceli bir bağımlılık. Ona göre herkes şekeri sever; çünkü bu durum bizim içimize programlanmıştır. Bu yüzden şeker yemek istediğiniz zamanlarda endişelenmeyin. Bu çok normal. Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmak yerine ara sıra kendinize izin verin.

2. Genelde günde 8-10 saat uyku kuralına uymuyorlar

Birkaç yıl önce uyku bir takıntı haline gelmişti. Eğer geceleri iyi uyuyamazsam ertesi sabah kendimi çok kötü, mahvolmuş hissederdim ve kafamın içinde dolaşan “bugün çok yorgunum, kendimi üretken hissetmiyorum, metabolizmam çok yavaş” gibi sorularla uğraşıp dururdum.

Sonra bir gün az uyumayı kabul eden C. Christopher Winter adında bir uyku uzmanı buldum. Kendisi iyi uyuyamadığım zamanlarda eğer mümkünse gün içerisinde kestirmemi tavsiye etti. Bu durum kısa kestirmeleri çok abartmadığımız sürece gün içerisindeki enerjimizi tazelememiz açısından bize yardımcı oluyor.

İşte bu rahatlatıcı.

3. Alkol ve kafein tüketiyorlar

En çok satılanlar listesindeki “The Hormone Cure” kitabının yazarı Doktor Sarah Gottfried arada sırada alkol ve kafein tükettiğini söylüyor.

Peki siz gün içerisinde sudan çok kafeinli ürünler mi tüketiyorsunuz ya da hafta sonları fazla alkol mü tüketiyorsunuz? Eğer öyle ise, lütfen bu durumunuzu tekrar gözden geçirin ve bunu azaltmayı deneyin; fakat arada bir alkol kaçamağı yapmak ve günlük olarak belirli bir miktarda kafein tüketmek, tabi ki uzmanların da yaptığı bir şey.

4. Karbonhidratlı gıdalar tüketiyorlar

Paleo akımı ve gluten duyarlılığıyla birlikte herkes karbonhidratları şeytan gibi göstermeye başladı. Peki Paleo akımının önderi, süper atletik Robb Wolf’un özellikle sporcular için karbonhidratın da alınması gerektiğini söylemesini bilmek güzel değil mi? Hatta kendisi bu duruma karşı çıkıyor.

Hemen hemen bütün sağlık uzmanları arada sırada da olsa karbonhidrat yemek için kendilerine izin verdiklerini söylüyorlar. Eğer doğum gününüzde biraz pasta ve ekmek yemek isterseniz kendinize izin verin ve anın tadını çıkarın.

İlgili yazı: Sağlıklı insanların her sabah yaptığı 7 şey

5. Yoğun egzersizlerde mola veriyorlar

Hızlı koşu egzersizleri can yakıcıdır. Bu yüzden her koşu antrenörü, yoğun ağırlık ya da hızlı koşu egzersizleri yaptığınızda bir günden fazla bir dinlenme süresine ihtiyacınız olduğunu bilirler. Bu tam olarak düşündüğünüz gibi değil aslında. Kalan günlerde ise yoğun tempo antrenmanlar yerine planlanmış hafif egzersizlerle devamlılığı sağlamanız gerekiyor. Fakat yine de mola vermek hayatınızın kalanı için daha iyi olabileceğini biliyor muydunuz? Olimpik yüzücüler hakkında Huffington Post’un yaptığı araştırmaya göre yoğun geçen bir sezondan sonra 6 ay dinlenmiş yüzücülerde bile hala yorgunluk belirtileri olduğu gözlenmiştir. Siz olimpik yüzücü değil misiniz? Endişelenmeyin ve kendinizi yorgun hissettiğiniz haftalarda kendinize mola verin.

shutterstock_280168214
Kendilerini yorgun hissettikleri anda mola veriyorlar

6. Motivasyon için kendilerine örnek olarak fit olan ünlüleri seçmiyorlar

Herkes çok sıkı egzersiz yapar ve az yerse Jessica Alba veya Brad Pitt gibi olacağını düşünüyor. Gazete ve dergilere üstünde düzenleme yaptıkları fotoğrafları koyuyorlar ve sizi buna inandırıyorlar. Sizi onları taparcasına sevmeye itiyorlar ve fotoğraflarını toplamanızı sağlıyorlar, aslında onlar bu sayede daha çok satış yapmak istiyorlar ve bunun bize yardımdan çok zararı oluyor.

7. Sağlığın doğru beslenmekten ve egzersiz yapmaktan daha önemli olduğunun farkındalar

Eğer sağlığınız konusunda endişeleniyorsanız, dengeli beslenmeye ve egzersiz yapmaya odaklanmak gayet kolaydır. Peki ya diğer faktörler? Zihin ve ruh sağlığınız ya da genetiğiniz hakkında ne yapmanız gerekiyor? Chriss Kresser’in söylediği gibi  “Yemekten daha önemli sağlık, sağlıktan daha önemli hayat vardır”. Sadece bölgesel olarak değil, vücut ve ruh sağlığınızın tamamı önemlidir.

8. Yarışmıyorlar

Onlar sayı ölçekleri altında arkadaşlarıyla ya da televizyondaki ünlülerle yarışmazlar; çünkü sağlıklı insanlar bilirler ki birileriyle yarış halinde olmak, kıyaslanmak mutluluğu ve yaratıcılığı öldürür. Onlar sağlıklı olma yolunda şükrederler ve diğerleriyle empati kurarlar.

9. Kalorileri saymıyorlar

Sağlıklı insanlar besinin kalitesine bakarlar, kalorilerini saymazlar. Tükettiği her besinin kalorisini cep telefonuna kaydeden ve günlük tükettiği kalori miktarını sürekli sayan arkadaşımı gördüğümde çok şaşırmıştım, çünkü onun hayatı, hayattan keyif almakla değil kalori saymakla geçiriyor.

Tükettiğimiz besinlere dikkat etmek elbette gerekli, peki onların kalorilerini sürekli saymak takip etmemiz gereken bir kural mı?

shutterstock_160379219
Sağlıklı insanlar sürekli kalori saymazlar

10. 21 günlük diyet programlarını takip etmiyorlar

Sağlıklı insanlar, tamamen sağlıklı olmanın zamanla edinilen küçük alışkanlıklar dizisi olduğunun farkındadırlar ve 21 günlük diyet programlarıyla fit bir vücuda kavuşamayacaklarının da. Bu sürecin bir aydan hatta belki de vücuda göre bir yıldan fazla süreceğini de biliyorlar.

Bir planınız olmasa bile hala sağlıklı, fit ve mutlu olabilirsiniz. Mükemmel olmak için kendinizi zorlamak yerine kendinize biraz müsaade etmeniz yeterli olacaktır. Unutmayın ki, sağlıklı insanlar bu kuralların bazılarını ya da hepsini yıkmışlardır.

Bu arada, bu kuralları asla yıkmamış bir spor ya da diyet uzmanı görürseniz bize de haber verin. Onunla tanışmaktan büyük mutluluk duyarız.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!