Sağlıklı insanların her sabah yaptığı 7 şey

Sabah kurduğunuz alarm susmak bilmiyor, yataktan bir türlü çıkamıyorsunuz, kalktığınızda kendinizi yorgun hissediyorsunuz. Öncelikle alarm müziğinizi, size yaşam enerjisi verip, sizi mutlu edecek bir şarkıyla değiştirin. Sonra da, siz sevgili Uplifers okuyucularına ilham vermesi için bir araya getirdiğimiz,  güne mutlu ve zinde başlayan sağlıklı insanların yaptıklarına bir göz atın.

1. Kalkar kalkmaz bir bardak su için

su

Gece boyunca, uyku sırasında farkına varmadan sıvı kaybederiz. Kalkar kalmaz bir bardak su içmek vücudunuzun kaybettiği sıvıyı size geri kazandırır ve sindirim sisteminiz hızlandırır. Bir süre sonra, bu alışkanlığınızın daha temiz bir cilt ve daha iyi bir sindirim gibi pozitif etkilerini görebilirsiniz. Bir de bonus olarak suyunuza taze limon suyu ya da nane eklerseniz ferahlamanızı maksimum seviyede yaşayabilirsiniz.

2. Mail ya da cep telefonunuzu en azından bir saat kontrol etmeyin

Cep telefonunuz yatağınızın hemen yanında, baş ucunuzda duruyor ve kalkar kalmaz ilk iş olarak telefonu elinize mi alıyorsunuz? Bunun iyi bir alışkanlık olduğunu söyleyemeyiz. Eğer, en azından uyandığınız ilk bir saat direk telefona sarılıp, maillere bakma ya da Facebook’a girme alışkanlığınızı kontrol ederseniz; daha temiz bir zihinle, mutlu ve konsantre olarak güne başladığınızı fark edeceksiniz.

3. Minnettar olduğunuz şeyleri düşünün

man in wheat field

Belki hayatta size en çok mutluluk veren şey sabah erkenden kalkıp, ofise gidip, çalışmak olmayabilir. Ama uyandığınız ilk anda bunu aklınıza getirmek yerine, sizi en çok mutlu eden ve yaşadığınıza şükrettiren şeyleri düşünün. Örneğin sabahları en çok zevk aldığınız üç dört şeyi aklınıza getirerek uyanmak, sizi pozitif ve enerji dolu bir güne hazırlar.

4. Dışarı çıkın ve derin bir nefes alın

Evdeki hazırlıklarınız bitti ve gitmeniz gereken yere doğru, evden dışarıya adım attınız. Temiz hava yüzünüze vurur vurmaz, hatta hava buz gibi olsa bile, şöyle derin bir nefes alın ve ciğerlerinizi temiz havayla doldurun. Bu 10 saniyelik nefes egzersizi size yaşadığınızı hissettirir ve nefes almanın hayatımızda sandığımızdan daha önemli bir yeri vardır.

5. Bedeninizi hareket ettirin

Sabah zindeliği için, kahvaltıdan önce yapacağınız ufak esneme ya da egzersiz hareketleri kan akışını hızlandırır böylece uyku modundan kendinizi çıkarırsınız. En sevdiğiniz müziği açın ve bedeninizi hareket ettirin! Nasıl da enerji patlaması yaşadığınızı fark edeceksiniz.

6. Sağlıklı bir kahvaltıyı yapmayı ihmal etmeyin

sağlıklı kahvaltı

Kahvaltınızı ufka tefek şeylerle geçiştirmektense, besin değeri yüksek gıdalar almayı tercih edin. Yumurta, yulaflı gıdalar, ferahlatıcı bir smoothie gibi yiyecekler size güne başlamak için gerekli olan enerjiyi verir ve sizi uzun süre tok tutar. Ayrıca kahvaltınıza kusursuz bir cilt için tüketilmesi gereken besinlerden birkaçını ekleyerek cilt sağlığınızı da katkı yapabilirsiniz.

7. Aynaya bakın ve kendinizi onaylayın

Aynaya bakıp kendinize iltifat edin ve güzel şeyler söyleyin. “Bugün kendimi çok enerjik hissediyorum!”, “Sağlıklı ve zinde olmak inanılmaz bir duygu!” gibi pozitif enerjinizi harekete geçirecek ve sizi yükseltecek cümlelerle güne başlayın.

Kaynak

Food Matters

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!