Doğal sağlık köşesi: “Limonun faydaları”

Limonun Faydaları Nelerdir?
Limonun Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için, dengeli ve düzenli beslenmek kadar, yediklerimizi de doğru seçmemiz gerekiyor.

Besinlerin içindeki doğal vitamin ve mineraller, birçok fiziksel rahatlığın önlenmesinde ve tedavi edilmesinde kullanılabilir. Uplifers olarak sunduğumuz sağlıklı beslenme önerilerine, doğal besinlerin faydalarını da eklemek istedik. “Doğal Sağlık Köşesi”nin ilk haftasında, limonun ve limon suyunun faydaları var.

Limonun faydaları

Limon, bardak ve içecek süslemelerinde hoş bir görüntü yaratmasının ötesinde; adeta bir sağlık deposu. Doğal bir şifa kaynağı olan limon suyu; ferah tadı, arındırıcı ve antiseptik özelliğiyle, birçok sağlık probleminizi çözmenize yardımcı olabilir.

Limon suyunun faydalarını sıralamak gerekirse;

Arındırıcı özelliği

Back to Eden kitabının yazarı Jethro Kloss’a göre, limon; sepsisi (kan zehirlenmesi) önlerken, bakterilerin vücutta yerleşmesine engel oluyor. Ayrıca limon, anti-iskorbütik özelliğiyle, vücudu bu hastalığa neden olan yabancı maddelerden arındırıyor.

You Are What You Eat kitabının yazarı Doktor Gillian McKeith, sabahları güne başlarken limon suyunu ılık suyla karıştırarak içmenizi öneriyor. Keith’e göre bu karışım doğrudan bağırsaklara etki ederek, mukus tabakasını temizliyor.

Sindirim sistemine katkısı

Limon, hazımsızlıktan ve sindirim problemlerinden kaynaklanan mide yanması, şişkinlik, gaz ve mide kramplarını engelliyor. Düzenli olarak limon suyu içilmesi, bağırsakların temizlenmesine yardımcı olurken, kabız ve ishali de önlüyor.

Yarım kaşık limon suyunu yarım bardak suyla karıştırarak içmek, mide yanmasının acısını azaltıyor.

3 ya da 4 limonun suyunun sıkılarak içilmesi, menstruasyon ağrılarına da şifa oluyor.

Dr. McKeith’e göre, bu noktada dikkat etmeniz gereken tek şey, limon suyuyla karıştırdığınız içme suyunun mide duvarlarınıza zarar vermemesi için aşırı soğuk veya aşırı olmaması gerektiği.

Karaciğer üzerindeki etkisi

Kloss’a göre, limon suyu karaciğerdeki zararlı maddelerin ve ürik asidin çözülmesini sağlarken, safrayı sulandırıyor. Potasyum bakımından oldukça zengin olan limon, karaciğerdeki bozukluklardan kaynaklanan sinirlilik durumunu yatıştırırken, kabız, baş ağrısı, safra kusma, iştah kaçması gibi semptomların da azalmasını sağlıyor.

Kloss, karaciğer şikayeti olan kişilerin sabahları kahvaltıdan önce bir limonun suyunu ılık bir bardak suyla karıştırarak içmelerini öneriyor.

 

Kaynak: Livestrong.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!