Sağlığınız için bitki çayı için: Bitki çayı tüketimindeki artışın nedenleri

Sıcak ya da soğuk servis edilen, şişelenmiş ya da demlenmiş bitki ve meyve çayları Türk Kültürü’nün siyah çay alışkanlığının yerini henüz alamamış olsa da, son dönemlerde oldukça popülerleşti.

Peki, Asyalıların ve İngilizlerin binlerce yıldır ritüel haline getirdikleri çay geleneği, neden son yıllarda Amerika’da ve dünyanın diğer ülkelerinde de bu denli popüler olmaya başladı?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit: Sağlıklı yaşama olan ilginin artması.

Günümüzde sağlıklı beslenmeye ve aktif yaşama olan ilgi nedeniyle, özellikle Asya’da sağlıklı yaşayan bireylerin sıklıkla kullandığı bitki çayları, Avrupa ve Amerika’da da popüler hale geldi. Antioksidan özelliğiyle bilinen yeşil çay da, sağlıklı yaşamak isteyenlerin en çok rağbet gösterdiği bitki çayı oldu. Bitki çaylarının insan sağlığına olan etkisi bilimsel araştırmalarla da desteklendikten sonra, daha fazla kişi kahve ve siyah çay yerine, daha sağlıklı olan bitki çaylarını tüketmeye başladı.

Yapılan araştırmalar, günde ortalama 4 fincan yeşil çay tüketen kişilerde mide ve kolon kanserinin yanı sıra dolaşım sistemi rahatsızlıklarının görülme olasılığının da azaldığını gösteriyor.

Yeşil çayın iyileştirici etkisinin altında, içinden bulunan polifenol olarak adlandırılan kimyasallar bulunuyor. Polifenol olarak adlandırılan bu antioksidan maddelerin vücutta tümör gelişmesini ve damar tıkanıklığını engelleyici etkiye sahip olduğu belirtiliyor. Yeşil çay ayrıca soğuk algınlıklarına karşı da kullanabileceğiniz, güçlü bir koruyucu.

dogadan yesil cayİçeriğindeki baharatların canlandırıcı desteğiyle tazelenmek için Doğadan Yeşil Çay Chai’yi, limonun ferahlatıcı ve tazeleyici etkisiyle zinde bir gün geçirmek için Doğadan Yeşil Çay Limonlu’yu tercih edebilirsiniz.

 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!