Bitki çaylarının rahatlatıcı etkisi: Çay meditasyonu

Cay meditasyonu
Çay meditasyonu

Günlük hayatımızda daha üretken ve motive olabilmek için zaman zaman kendimize zaman ayırma ve etrafımızdaki yaşantıdan bir süreliğine de olsa sıyrılarak farklı şeylerle ilgilenme ihtiyacı duyarız. İnternetin ve akıllı cihazların hayatımıza girişiyle birlikte hayatın akışından sıyrılma ritüelimiz internette sörf yapmak, sosyal medyada gezinmek ya da haber sitelerinde dolaşmak olsa da; gerçek dünyada yapacağımız somut aktiviteler, gerçek insanlarla kurduğumuz iletişim her zaman daha tatmin edici ve etkili sonuçlar almamıza yardımcı oluyor. Bir şeyler yazmak, bir ürün ortaya koymak, yeni tatlar denemek gibi somut deneyimler, üretken olmanın ve zamanı etkili bir şekilde değerlendirmenin en etkili yolları.

Hayatınızda var olan basit deneyimleri, kendinizi rahatlatacağınız ve ruhunuzu dinlendirecek aktivitelere çevirmek mümkün. Bu yazımızda da çay ritüelini meditatif bir aktiviteye çevirmenize yardımcı olabilecek ipuçlarını sizlerle paylaşacağız. Evet, çok ilginç ve sıradan görünse de çay hazırlama ritüeli aslında sizi zihinsel olarak kısa sürede dinlendirebilecek bir aktivite. Yalnızca 10 dakikanızı alacak olan bu deneyimle adım adım çok daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

1. Kaliteli bir çay alın

İşlem görmemiş yapraklarla hazırlanmış olan bir çay her zaman daha taze ve lezzetlidir. Çay alırken yapraklarının ölçülerine, şekline ve rengine dikkat edin.

2. Suyu kaynatırken başka hiç bir şeyle ilgilenmeyin

su kaynatma

Çayınızı demlerken kullanacağınız su her zaman taze kaynatılmış, düşük sertlikte kaliteli içme suyu olmalı.  Suyun bir kaç defa kaynatılması mineral derişimini değiştirir; lezzeti bozar.  Suyun dinlendirici etkisinden mümkün olabildiğince faydalanmak için suya odaklanın. Nefes alışverişinize odaklanın. Suyun kaynamasının ve nefes alışverişlerinizin ritmini hissedin. Üzerinde yaşadığınız Dünya’nın büyük bir çoğunluğu sudur. Vücudunuzun büyük bir kısmı sudan oluşur. Su hayattır. Seyretmenin keyfini çıkarın.

cay ve su bir araya3. Kaynatmış olduğunuz suyu ve taze çay yapraklarını bir araya getirin

Poşet çayınızı 3-5 dakika süresince suda tutmanız yeterli olacaktır. Doğru demleme süresi çayın lezzeti ve aromasını almanız açısından önem taşır. Rahat bir koltuğa oturarak fincanın üstündeki buharı izleyin. Çayın büyüleyici kokusunu ve aromasını içinize çekin.

Close-up of a beautiful woman with eyes closed holding a cup of herbal tea4. Çay yapraklarını fincandan çıkarın ve 2 dakika boyunca başka hiç bir şeye odaklanmadan çayınızı izleyin.

Poşet çayınızı çıkarın ve bitki çayınızın yavaş yavaş soğumasını bekleyin. Fincandan odaya  yayılan eşsiz kokuyu içinize çekin. Arkanıza yaslanın ve en doğru oranlarda biraraya getirilen bitkilerin renginin suya geçişini ve suda yarattığı yansımaları izleyin.  Çay yapraklarının belki yüzlerce kilometre uzaktaki tarlalardan toplanışını hayal edin ve bitkilerin iyiliğine bırakın kendinizi.

5.    Çayınızın keyfini çıkarma zamanı

Yararlı olduğuna inanarak çayınızdan küçük bir yudum alın ve sıcaklığının içmeniz için uygun olduğundan emin olun. Hala çok sıcaksa, bir sure daha tadını alabileceğiniz sıcaklığa gelmesini bekleyin. Çayın aromasının her yudumda vücudunuza yayıldığını hissedin. Geçmiş deneyimlerinizle çayın tadı arasında bağlantılar kurmaya çalışın.

enjoy your tea

Tüm bu adımları eksiksiz bir şekilde izledikten sonra gününüzün çok daha huzurlu ve mutlu geçeceğini fark edeceksiniz. Gün içinde yaptığınız diğer kısa süreli aktiviteleri de zihninizi dinlendirecek ve sizi bulunduğunuz ortamdan uzaklaştıracak ritüellere çevirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey değişimi yaptıklarınızla sınırlı tutmayarak bakış açınızda değişim gerçekleştirmek.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!