Sadelik ve doğallığın yükselişi: ‘Clean girl’ trendi

Güzellik ve moda dünyası, sürekli olarak bir yenilenme ve dönüşüm süreci içerisinde… Öyle ki bir de sosyal medyanın yadsınamaz etkisiyle bu dünyanın hızına yetişmek oldukça zor. Son zamanlarda adeta viral olan, önce TikTok’u daha sonra da Instagram’ı etkisi altına kalan ‘clean girl’ trendi, makyaj ve modanın da ötesinde etkileyici bir yaşam tarzı olarak karşımıza çıkıyor. Bu trend, doğallık, sadelik, minimalizm ve öz bakımın önemine dayanarak abartısız ama büyüleyici bir güzellik ve stil anlayışını savunuyor.

‘Clean girl’ trendi nedir?

Clean girl trendi, clean girl makyajı veya clean girl estetiği olarak farklı söylemlere sahip olsa da ‘clean girl’ yaklaşımı, özünde abartılı makyaj ve giyimden uzak, sadeliği ve doğallığı ön plana çıkaran, tepeden tırnağa bakımlı ama bunu ‘çabasız’mışçasına yansıtan bir akım. Şöyle ki; zarif ve açık tonlarda makyaj ürünleri, rahat ama şık parçalar, doğal tonların kombinlenmesi, işlem yaptırılmamış saçlar ve zamansız tasarımlar bu estetiğin temel taşlarını oluşturuyor.

Bu yaklaşımı benimseyen ve çok sayıda içerikler paylaşan influencerlar ve ünlüler sayesinde clean girl akımı hız kesmeden yayılmaya devam ediyor. Zaman zaman tartışmalı konuların bir öznesi haline gelse de sosyal medya dünyasında clean girl esteği epey ilgi görüyor. Ve bu trend, modern güzellik ve moda anlayışında minimalist ve doğal bir yaklaşımın yükselişini simgeliyor.

Nasıl ‘clean girl’ olunur?

Eğer clean girl trendini kendi yaşantınıza, günlük alışkanlıklarınıza entegre etmek ve bir ‘clean girl’ olmak istiyorsanız, bu akımın yalnıza dış görünüşle sınırlı olmadığını, aynı zamanda bir yaşam tarzına işaret ettiğini de fark etmeniz önemli. Şimdi gelelim bu trendi uygulayabilmeniz için işinize yarayacak ipuçlarına:

1. Derinlemesine temiz bir cilt bakımı

Clean girl akımında sağlıklı, temiz ve parlak bir cilt görünümüme sahip olmak çok önemli. Bunun da yolu doğru ve devamlı bir bakımdan geçiyor. Temiz, nemlendirilmiş ve iyi bakılmış bir cilt, ‘clean girl’ estetiğinin temeli diyebiliriz. Bu yüzden cilt bakımında mümkün olduğunca özenli ve detaycı hareket etmeniz önemli. Cilt tipinize uygun bir temizleyici, arındırıcı tonikler, besleyici serumlar ve bakım yapan nemlendiriciler mutlaka kişisel bakım rutinlerinizde yer almalı.

İlginizi çekebilir: Yeni başlayanlar için: Günlük cilt bakım rutini nasıl olmalı?

2. Abartısız bir makyaj

Bu trendin en belirgin özelliklerinden biri, abartıya kaçmayan ve doğal tonlarla yapılmış bir makyaj. Temiz, bakımlı ve parlak cildinizi gölgede bırakmayacak, aksine o canlılığı daha da ön plana çıkaracak sade bir makyaj ile clean girl yaklaşımını tarzınıza uyarlayabilirsiniz. Amacınız her zaman cildin doğal güzelliğini ve parlaklığını ön plana çıkarmak olmalı. Hafif bir fondöten, renkli güneş kremi veya BB krem uygulayabilir, doğal tonlarda bir allık tercih edebilir, belirgin ama ağır olmayan maskara uygulaması yapabilir, lip balm ya da parlatıcı sürebilirsiniz.

3. Doğal saç stilleri

Saçlarınızı şekillendirirken de yine doğallık ve sadeliğe mümkün olduğunca sadık kalmalısınız. Aşırı şekillendirme veya yoğun ürün kullanımından kaçınılarak, saçların doğal dokusunun ve parlaklığının öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Basit at kuyrukları, gevşek topuzlar veya doğal dalgalar bu akımın en yaygın saç stilleri arasında. Yine, bakımlı ve canlı saçlar için saç tipinize en uygun bakımı uygulamayı ve saçlarınızı düzenli taramayı da unutmamalısınız.

4. Sade, zamansız, şık ve rahat giyim

 

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Rosie HW (@rosiehw)’in paylaştığı bir gönderi

Clean girl trendi, giyimde de minimalizmi benimsiyor; temiz çizgiler, nötr renkler ve rahat kesimler, bu estetiğin giyim tarzını en iyi anlatan detaylar. Kaliteli ve zamansız parçalar, gardırop seçimlerinde öncelikli demek mümkün. Old money stili veya sessiz lüks olarak tanımladığımız stil tarzı clean girl trendine en uygun anlayışlardan biri olabilir.

Son olarak bu trend özünde bireylerin kendi doğal güzelliklerini kucaklamalarını ve öz bakıma daha fazla önem vermelerini teşvik ediyor olsa da gerçekçi olmaması, çok fazla vakit gerektirmesi veya özümsenmeden, içselleştirilmeden tamamen gösteriş amaçlı uygulanması gibi farklı perspektiflerden eleştiri yağmurlarının öznesi olabiliyor.

Hızla değişen ve evrilen moda ve güzellik dünyasında clean girl akımının ne ilk ne son olduğunu söylemek mümkün… Modası yakında geçer mi veya yeni akımlar popülerleşmeye devam eder mi bilemiyoruz ama şimdiki zaman için konuşacak olursak clean girl akımının sevenleri oldukça fazla diyebilirsiniz…

İlginizi çekebilir: Tepeden tırnağa dikkat çeken bir stil: Sosyal medyanın en yeni moda akımı ‘mob wife’ nedir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!