Old money style nedir? Gösterişsiz zengin bir tarz nasıl benimsenir?

Eğer TikTok’ta zaman geçiriyorsanız muhtemelen “old money style” terimi karşınıza çıkmıştır. Peki, acaba old money style nedir? Bu terim çok uzun zamandır var olsa da özellikle son zamanlarda sosyal medya sayesinde daha fazla ilgi görüyor. Modanın her zaman akış halinde olduğunu biliyoruz. Yine de asla modası geçmeyen bazı “zamansız stiller” olduğunu da kabul etmek gerek. Bunun en büyük kanıtı, old money estetiği olarak da anılan bu stilin zarafetine her seferinde çekiliyor olmamız.

Old money style nedir?

Kaynak: www.insider.com

Öncelikle old money style nedir, sorusunu yanıtlayarak başlayalım. “Old money” terimi, genellikle servetini köklü bir soydan miras alan zengin insanları ifade etmek için kullanılıyor. Dolayısıyla old money stili de lüks bir yaşamın getirdiği aktivite ve zevklerden yola çıkarak ortaya çıkan bir stil anlayışı. Bu stili daha iyi anlamak için Prenses Diana’yı ve onun kayak sonrası stilini hayal edebilirsiniz.

Old money style demişken, kısa süre önce Kral III. Charles‘ın bir ziyarette sergilediği görüntüden bahsetmemek olmaz. Bildiğiniz gibi, kraliyet ailesi üyelerinin, eski giysilerini tekrar tekrar giyiyor olması sık konuşulan bir konu. Yine de kralın verdiği son görüntü, görenleri bir kez daha şaşkına çevirdi. Kral III. Charles, eşi Camilla ile birlikte Brick Lane ziyareti sırasında, bölgedeki tarihi bir camiye girdi. Camiye girerken ayakkabılarını çıkaran kralın çoraplarından birinin yırtık olduğu görüldü.

Kraliyet takipçileri, 74 yaşındaki kralın çoraplarını görünce elbette şok oldu. Ancak bazı stil uzmanlarına göre, her şey göründüğü gibi olmayabilir. Üst sınıf insanlar, bazılarının zenginlikle ilişkilendiremeyeceği şekilde, belirli bir giyim tarzına sahip olma eğilimindeler. Ünlü stilist Rochelle White, zengin insanlar arasında “old money” ve “new money” olarak iki farklı giyim tarzı görüldüğünü söylüyor:

“Genellikle kuşaksal zenginliğe sahip insanlar markasıyla dikkat çekmeyen tasarım ürünleri giyme eğilimindeler. Aslında 18.000 sterlinlik bir kıyafet giyiyor olabilirler, ancak giysileri, sıradan bir insana kaliteli ve iyi kombinlenmiş basit bir kıyafet gibi görünebilir.”

Old money stilinin özellikleri

Yukarıda da kısaca değindiğimiz gibi, old money estetiği, aileden gelen zenginliğin bir göstergesi. Bunun aksine new money, sonradan zengin; çok gösterişli ve abartılı olan tarzları temsil etmek için kullanılıyor. Dolayısıyla bu iki estetik anlayışı, birbirinin tam zıttı. Peki old money stilinin özellikleri neler?

 • Old money estetiği şık, tek renkli ve örtülü bir şekilde lüks giysilerden oluşur. Hatta bu tarz için “sessiz lüks” tabiri de kullanılır.
 • Giysilerde logo tercih edilmez.
 • Giysilerin lüksü, farklı şekillerde yansıtılır.
 • Kaliteli tasarımcı parçalarına, terziliğe ve klasik Amerikan hazırlığına odaklanır.
 • Üst sınıf insanların, kendilerine özgü bir moda ve giyim standardı vardır. Old money stili benimsemenin ana göstergelerinden biri, “en son trend parçalara” değil, “zamansız parçalara yatırım yapmak”tır.
 • Old money tarzına sahip insanlar, “trendlerden kaçınma” ve “klasik bir tarza” bağlı kalma eğilimindedir. Prenses Diana, yaşamı boyunca bu felsefeyi benimsedi. Genellikle logosuz tasarım giysilerle görüntü verdi ama elbette hepsi çok kaliteliydi.
 • Old money stilinde gösterişli kıyafetler yerine, sadece bir aksesuar gibi göze çarpan tek bir ögeye bel bağlanır. Yani bu tarzda birine baktığınızda muhtemelen iddialı, cesur tek bir parça görürsünüz.
 • Bu stilin bir diğer özelliği de sürdürülebilir moda ile ilişkili olması. Prens Harry, 2018 yılında yaklaşık 40 yıl önce giydiği gri ceketiyle yeniden görüntülendi. İsraftan nefret etmesiyle bilinen Harry, kaliteli bir ürünü gardırobunda daha yeni bir giysiyle değiştirmektense, yeniden değerlendirmeyi tercih ettiğini söyledi. Stilistler bu durumu şöyle yorumluyor: “Üst sınıftaki insanlar, parayla istediklerini satın alma imkanına sahip olduklarını bildikleri için, günlük yaşamları haline gelebilecek daha klasik parçalara yatırım yapıyorlar. Büyük ihtimalle bu giysileri yeniden giyecekler.”

Old money giyim tarzı için ne yapmalı?

Old money style nedir, artık biliyorsunuz. Bu sade ve şık stil, sadece kraliyet ailesi tarafından değil; günümüzde birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Yukarıda verdiğimiz bilgilerden de anlaşılacağı gibi, old money giyimin kökeni, hayal gücünün ötesinde bir zenginliğe dayansa da, bu tarzı benimsemek dokuz haneli bir banka hesabına sahip olmayı gerektirmiyor. Siz de old money giyim tarzında ustalaşmak için kadın- erkek aşağıdaki temel parçaları gardırobunuza ekleyebilirsiniz.

1. Old money tarzı kadın giyimin olmazsa olmazları: Blazer’lar, binicilik çizmeleri, beyaz tenis kıyafetleri

 • Blazer: Blazer, old money estetiğinin ikonik parçalarından biridir. Bu parça, bir kot pantolonla eşsiz görünebilir. Veya rahat ama özenli bir görünüm için şık bir midi etek ve kazakla giyilebilir. Kıyafetinize daha klasik bir görünüm vermek için daha uzun, bol kesim bir blazer tercih edin.
 • Binicilik çizmesi: Binicilik çizmeleri, sadece old money estetiğinin olmazsa olmazı değil, aynı zamanda sonbahar-kış sezonunun da en sıcak ayakkabı trendlerinden biridir.
 • Beyaz tenis kıyafetleri: Berrak, beyaz bir tenis kombini kadar hiçbir şey “old money” görünemez. Tenis etekleri son yıllarda kesinlikle popülerlik kazandı; çünkü inanılmaz derecede çok yönlüler ve çeşitli kombinlerle uyum sağlıyorlar. Siz de bu tür bir görünüm yaratmak için yaz aylarında tamamen beyaz bir tenis kombini yaratabilirsiniz.

2. Old money tarzı erkek giyimin olmazsa olmazları: Loafer’lar, polo tişörtler, chino pantolonlar

 • Loafer: Kabul edelim, hiçbir şey bir çift mokasen ayakkabı kadar şık olamaz. Onları düz kesim bir chino pantolon ve bir süveterle eşleştirin. İşte hazırsınız! Loafer’lar genellikle çorapsız (veya en azından görünmeyen çoraplarla) giyilirler, ancak görünüşünüze renk katmak istiyorsanız, onları bir çift parlak renkli veya desenli çorapla giyebilirsiniz.
 • Polo tişört: Söz konusu old money estetiği olduğunda klasik bir polo tişört, erkeklerin olmazsa olmazıdır. Genellikle tamamen içeri sokulan bir polo tişört, zahmetsiz şık bir kombin görünümü sağlayabilir. Düz veya çizgili bir polo tişörtle şık görünmemek imkansızdır.
 • Chino pantolon: Chino pantolon, her erkeğin dolabında en az bir tane olması gereken zamansız bir parçadır. Ve tabii ki old money estetiğine mükemmel bir şekilde uyum sağlar. Bu noktada farklı kesimleri (yüksek belli veya daha rahat kesim) denemekten çekinmeyin, sadece çok dar bir şey seçmekten kaçının çünkü bu, kırışıklıklara veya toplanmalara neden olabilir.

Old money style nedir, detaylı bir şekilde açıkladık. Özetle “old money style” bilinçli bir şekilde alışveriş yapmak ve gardırobunuza zamansız parçaları dahil etmekle ilgili. Zamansız parçalara sahip olmak, aynı zamanda asla eskimeyecek ve geçici trendlere kapılmayacak giysilere sahip olmak anlamına geliyor. Bu da kulağa çok cazip geliyor.

İlgili ürünlere ulaşmak ve kendi stilinizi yaratmak için Old Money Stili listemizi inceleyebilirsiniz. 

Kaynaklar: dailymail.co.uk, stylight

İlginizi çekebilir: Trend alarmı: Dopamin yükseltici giyim (dopamine dressing) nedir?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!