Sadece doğanın katkılarıyla üretilen en natürel 5 geleneksel lezzet

Sağlıklı beslenmek, iyi hissetme yolunda atılan en önemli adımlardan biridir. Sağlıklı beslenmeyi bir gelenek haline getirmek içinse tüketim alışkanlıklarımıza dikkat etmek büyük önem taşıyor. Sağlıklı yaşam konusunda bilinç arttıkça işlenmiş gıdalara ilgi giderek azalırken koruyucu madde içermeyen, katkısız ve doğal ürünlere verilen önem de bir o kadar artıyor.

Katkılı gıdaları hayatınızdan çıkarmak ve yöresel lezzetlere şans vermek için kendi sağlıklı alternatiflerinizi oluşturabilirsiniz. Örneğin; beş çayının yanına yapılacak harika bir keki işlenmiş şeker yerine pekmez, bal ya da tahin ile tatlandırabilir, kahvaltılarınızda ise işlenmiş şekerli tatlılar ve çikolata kremaları yerine doğal meyve tatlıları tüketebilirsiniz.

İşte karşınızda büyüklerimizin sağlıklarını borçlu oldukları, sizin de kendi sağlıklı yiyecek alternatiflerinizi oluşturabileceğiniz 5 gıda.

Hurma

Ülkemizde daha çok geleneksel Ramazan sofralarında yer veriliyor olsa da tüm dünyada sağlıklı yaşamak isteyenlerin vazgeçilmez yiyeceklerinden olan hurma, farklı şekillerde değerlendirilerek sağlıklı bir ara öğün hâline gelebiliyor. Kendinize şekersiz ama tatlı atıştırmalıklar yapmak isterseniz hurma kullanarak sağlıklı lezzetler hazırlayabilirsiniz.

Helva

Osmanlı mutfağından bugüne ulaşan ve geleneksel tatlılarımızdan biri olan helva, günümüzde sağlığa zararları konuşulan işlenmiş şekerin en iyi alternatifi. Pişmanlık hissetmeden ağzınızı tatlandırmak için helvayı beslenme alışkanlıklarınıza dâhil edebilirsiniz. Ancak helva seçiminizi yaparken de işlenmiş şekerle yapılanların aksine doğal meyve şurubu ile yapılan ve katkı maddesi bulunmayanları tercih etmelisiniz.

Uplifers Wellness Shop’ta yer alan Toros Naturel ürünlerinden Toros Helva, şekerle yapılan helvaların aksine üzüm pekmezinden elde ediliyor. Denizden yüksekliği 1300 – 1800 m arası olan Ermenek’in mükemmel doğal ortamında yetişen üzümler, toplandıktan sonra pekmez hâline getiriliyor. Ardından pekmez, tahin ve çöğen otunun bir araya gelmesi ile şekersiz helvanın en doğal hâli üretiliyor.

Pekmez

Özellikle kış aylarında daha fazla tüketilmeye başlanan, uzmanların da sık sık bahsettiği pekmez, bir diğer sağlıklı ve geleneksel lezzetlerimizden. Kan yapıcı özelliğiyle bilinen, sağlıklı ve faydalı tatlı alternatiflerinden pekmezi seçerken yine özenli bir tercih yapmak gerekiyor.

Toros Naturel ürünlerinden olan Toros Pekmez, Ermenek’in yüksek zirvelerindeki bağlarda, doğal olarak yetiştirilen üzümlerden elde ediliyor. Hiçbir koruyucu, katkı maddesi kullanılmadan sadece üzümlerin kaynatılması ile elde ediliyor.

Tahin

Büyüklerimizin sofralarından eksik etmediği ve sık sık yememiz için tembihlediği bir diğer lezzet ise tahin. Susamın ezilmesi ve çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen tahin, hem kahvaltılarda hem de kurabiye ya da tatlılarda kullanılabiliyor.

Toros Naturel’in üretimi tahin de yine doğal, katkısız ve koruyucusuz şekilde geleneksel tariflere sadık kalınıp bir lezzet mirası olarak geçmişten bugüne aktarılıyor.

Reçel

Çocukluğumuzda sofraların vazgeçilmezi olan ve belki de hâlâ severek tükettiğimiz bir diğer geleneksel lezzetse mis gibi reçeller. Ninelerimizin kendi elleriyle sevgi katarak hazırladığı reçeller artık giderek sağlıksız şekilde üretiliyor. Geleneksel lezzetlere şans vermek istiyorsanız kendi reçelinizi kendiniz yapmayı deneyebilirsiniz. Daha sağlıklı bir alternatif oluşturmak içinse reçelinizi şeker kullanmadan yalnızca meyve ve pekmez kullanarak hazırlayabilirsiniz.

Siz de işlenmiş ürünleri hayatınızdan çıkararak sağlığınız için önemli bir adım atmak isterseniz doğal ve katkısız alternatifleri keşfedebilirsiniz. Geleneksel lezzetleri doğal olarak tüketiciyle buluşturan ve Uplifers Wellness Shop’ta yerini alan Toros Naturel, 1964 yılında başladığı doğal helva üretimine devam ederken helvadaki başarısını yeni ürünlerine de aktarıyor. Katkı maddesi, koruyucu madde ve işlenmiş şeker kullanılmadan üretilen Toros Naturel pekmez ve tahin, helvada olduğu gibi geleneksel tariflerle en doğal malzemeler seçilerek hazırlanıyor.

Toros Naturel ürünlerini Uplifers Wellness Shop üzerinden inceleyebilir ve satın alabilirsiniz.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!