Saçınızı daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzatmak için dikkat etmeniz gerekenler

Saç uzatmak, sonu gelmeyen bir döngüde kendinizi bulmanıza zemin hazırlıyor olabilir… Bir heves saçlarınızı kısa kestirip, sonra uzatmaya karar verip, daha sonra da sabredemeyip uzatmaktansa yeniden kestirmeyi tercih edenlerdenseniz bu yazımız tam size göre! Saç bakımında özen göstereceğiniz ve dikkat edeceğiniz birkaç uygulama ile saçlarınızın çok daha güçlü, sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. İşte saçınızı daha hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzatmak için dikkat etmeniz gerekenler:

Saçınızı düzenli olarak kestirin

Evet, saçınızı kestirin! Sanki saç uzatmanın mantığına aykırıymış gibi görünebilir ancak sağlıklı ve uzun saçlar istiyorsanız düzenli olarak saçlarınızın ucundan aldırmanız şart. ‘Kesilen saç çabuk uzar.’ söylemini illaki duymuşsunuzdur; saç uzmanlarının ve ünlü kuaförlerin de görüşleri bu yönde. Düzenli olarak saçınızı kestirdiğinizde kırıklarınızdan kurtulacağınız için saçlarınız daha sağlıklı bir şekilde uzamaya devam edebilir.

Protein açısından zengin gıdalarla beslenin

Uzun, güçlü saçlara sahip olmak sadece saçınıza hangi ürünleri sürdüğünüze bağlı değil; aynı zamanda ne yiyip içtiğinizle de ilgili. NYC’de ünlü bir dermatolog olan Francesca Fusco, “Saç uzamasını desteklemek için saçı içeriden ‘beslemeniz’ gerekir.” diyerek bu konuya dikkat çekiyor. Peki, saçların daha hızlı uzamasını sağlayan besinler neler? Protein açısından zengin et, balık, fasulye, fındık gibi besinler saç uzamasını desteklediği için protein ağırlıklı bir beslenme düzeni, saçlarınızı sağlıklı bir şekilde uzatmanıza yardımcı olabilir.

Rutinlerinize saç sağlığını destekleyen bir vitamin ekleyin

Beslenme tarzınız, size ihtiyacınız olanı sağlayamıyorsa takviyelerden destek almanız gerekebilir. Saç, cilt ve tırnaklar için özel olarak formüle edilmiş multivitaminler hem beslenmenizdeki eksikliği kapatmaya hem de saçlarınızın arzu ettiğiniz gibi uzamasına yardımcı olabilir. Saç sağlığını destekleyen biotin, C ve B vitaminlerini içeren multivaminler, çinko, omega-3 yağ asitleri gibi çeşitli mineraller destekçiniz olabilir. Ancak, ek bir takviye almadan önce uzman görüşüne danışmayı ve testlerinizi yaptırmayı unutmayın.

Daha az şampuanlayın, daha çok nemlendirin

Saçınızı ne sıklıkta şampuanladığınızın saçınızı doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? Los Angeles’ta ünlü bir kuaför olan Ken Paves, “Saçınızı haftada yalnızca 2-3 kez şampuanlamak, cildinizdeki doğal yağların saçınıza nüfuz etmesine ve bu sayede saçınızın nemlenmesine, kendi kendini onarmasına izin verir.” diyerek sık sık saçları şampuan ile yıkamanın zararlı olabileceğine dikkat çekiyor. Saçınızın doğal yağlar ile beslenmesini ve onarılmasını sağlamak istiyorsanız, şampuanlarla aranıza biraz mesafe koyabilirsiniz.

Kimyasal içerikli saç ürünlerinden uzak durun

Saç maskeleri, saç kremleri, şampuanlar, saç boyaları, saç açıcılar ve daha nicesi saçın doğal yapısına zarar veren onlarca kimyasal içeriyor. Ve tüm bu kimyasallar, saçın zarar görmesine, yıpranmasına ve kolayca kırılıp kopmasına neden olabiliyor. Saçınızı ne kadar az kimyasala maruz bırakırsanız o kadar sağlıklı olmasını ve hızlı uzamasını destekleyebilirsiniz. Mümkünse temiz içerikli, doğal ve organik saç ürünlerini saç bakım rutinlerinize ekleyebilirsiniz.

Aşırı ısı uygulamaktan kaçının

Saçınızı her gün düzleştiriyor ya da maşa ile dalgalandırıyorsanız, artık bu alışkanlığınıza biraz ara vermeyi düşünebilirsiniz. Çünkü, yüksek ısı saçlara zarar veriyor ve kırılmalara, kopmalara neden oluyor. Yine de ısı kullanarak saçınıza şekil vermeniz gerekiyorsa sıcaklığı düşürebilir ya da ısı koruyucu bir ürün kullanabilirsiniz. Isı kullanmadan saçınızı şekillendirmek içinse örgü, bigudi gibi biraz daha geleneksel yöntemleri denemeyi düşünebilirsiniz.

Saçınızı düzenli tarayın

Yorgun olduğunuz bir günde saçınızı taramak çok zor geliyor olabilir ve hızlı bir topuz kurtarıcı bir rol üstlenebilir. Ancak, saçınızın genel sağlığını düşünüyorsanız yorgunluğunuza kulak asmadan taramaya devam etmenizde fayda var. Ünlü stilist ve renk uzmanı Meri Kate O’Connor, “Kafa derisinden başlayarak, saç derinizdeki yağları saçınıza eşit şekilde dağıtmak için saçınızı düzenli olarak tarayın.” diyor ve bu pratiğin hem saça bakım yaptığını hem de dolaşımı hızlandırdığını söylüyor.

Sıcak duşlara veda edin

Özellikle soğuk günlerde içinizi ısıtacak sıcacık bir duş için suyun sıcaklığını git gide artırıyor olabilirsiniz. Ancak, saçlarınızın ve saç derisinin sağlığını korumak için sıcak suya veda etmeniz şart. Sıcak su, cildin kurumasına, saçların yıpranmasına ve kırılıp kopmasına neden olmasının yanı sıra saçların parlaklığını yitirmesine de zemin hazırlayabilir. Duş alırken suyun sıcaklığını düşürmeniz ve mümkünse soğuk suyla kafa derinize masaj yaparak saçlarınızı yıkamanıza saçlarınızın daha hızlı uzamasına destek olabilir.

İpek yastık kılıfı tercih edin

Bir günde saçlarınızın hayalini kurduğunuz sağlığa ve uzunluğa kavuşması pek mümkün değil, ancak doğru uygulamaları alışkanlık haline getirmek oldukça önemli. Dermatoloji uzmanlarına göre ipek kumaş, saçlara adeta bakım yapıyor, bu nedenle ipek yastıklarda uyumak saç bakımının önemli bir parçası. NYC’deki Mount Sinai’de klinik dermatoloji profesörü yardımcısı olan Jesleen Ahluwalia, “İpek yastık, saçların dolaşmasını ve kırılmasını önler. Ve saçınız ne kadar az kırılma yaşarsa o kadar hızlı uzar.” diyor.

Stresten uzak durun

Ah stres… Birçok sağlık sorununun baş sorumlusu. Ne yazık ki saç dökülmelerinin de! Stres, saç köklerine saldırarak saçların dökülmesine neden olabilir, bu da saç sağlığınızı tehlikeye atar ve saçınızın uzamasına engel olur. Güçlü ve sağlıklı uzun saçların hayalini kuruyorsanız başta bütüncül sağlığınızı korumak için stresten uzak durmanızda ve stres yönetimini başarılı bir şekilde yapmanızda fayda var.

Tüm bunların yanı sıra saç bakım rutinlerinize ekleyebileceğiniz bir küçük detay daha var ki ‘Aman anneler duymasın!’ diyebileceğimiz türden. Islak saçla durmak! Evet, doğru okudunuz. Saç uzmanları ve dermatologların söylediği gibi ıslak saç çok esnek olduğu için kolay kırılabilir. Uzmanlara göre ıslak saçla ısıyı buluşturmamak gerekiyor. Yani duştan yeni çıktığınızda yapacağınız ilk şey kurutma makinesini en yüksek ısıda çalıştırmak olmamalı. Bunun yerine saçlarınız düzse bir havlu yardımıyla kurumaya bırakmak ve sonrasında taramak; dalgalı veya kıvırcık ise nemliyken geniş dişli bir tarakla yarayıp daha sonra kurumaya bırakmak en iyisi.

Saç bakımı ile ilgili daha fazla ipucu için şu yazılarımıza da göz atabilirsiniz:

Saçlarınız, genel sağlığınız hakkında ne söylüyor?

Saç bakımı zamanı: Kırıklarınızı aldırmanın zamanı geldiğini gösteren işaretler

Saç bakım rutini oluşturma rehberi: Tüm saç tiplerine uygun saç bakım önerileri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!