Rüyalardaki semboller: İç dünyanız size ne anlatıyor?

Rüyalarda konuşma olmaz ama rüyalar sembollerin dili ile bizimle konuşur. Ne anlatmak istediği bize özeldir, bizim dilimizdir. Ancak rüyalarda da evrensel diller gibi evrensel semboller vardır. Fakat her sembol için geçerli değildir bu dediğim. Bu hafta kendi rüyalarınıza daha çok dikkatinizi çekmek, sembollerinizin altında yatan duyguları nasıl anlamlandıracağınızı anlatabilmek için bir rüya sembolünü hep birlikte irdeleyelim istedim.

2 hafta aralıklarla rüyasında farklı iki yakınının araba sürdüğünü gören bir danışanımın rüyasından bahsetmek istiyorum sizlere. Her ikisinde de ortak noktalar üstü açık araba ve rüyayı gören kişinin hemen yanından geçiyor olmalarıydı. İlk rüyayı gördüğünde ertesi gün arabayı süren kişi hakkında bazı haberler aldığı için telepatik rüya zannetmiş. “2 hafta sonra bu defa farklı bir kişi ile çok benzer bir rüya görünce, yine o kişiden haber alacağımı zannettim” diyordu bana anlatırken. Rüyaları dinledikten sonra önce şunları analiz ettik:

  • Her ikisinden sonra ayrı ayrı dikkatinizi çeken olaylar yaşadınız mı?
  • Araba sürmek/üstü açık bir spor araba sürmek size nasıl hissettiriyor?

Birinci soruya cevaben her iki rüyadan sonra da hayatını olumsuz etkileyen olaylar yaşadığını ve kaygılandığını anlattı danışan. İkinci sorunun cevabı olarak ise araba sürme konusunda çok kuralcı olduğu için kendisine güvendiğini, fakat kurallara uymayan insanlardan dolayı tedirgin olduğunu, üstü açık arabanın ise tamamen güvensizliği anlattığını paylaştı.

Aslında arabaya hayatının kontrolünü eline almak şeklinde ya da internet yorumlarında yazdığı gibi hayırlı işlere, hayırlı evlada yorulacak bir sembol olarak bakarsak, rüyalarımızın bize tuttuğu ışığı görmemiş olur ve karanlıkta kendimizi anlamaya çalışmaya devam ederiz.

Sembollerimizin dilini çözmemiz için rüyaları senaryo olarak yazmasak bile daha önceki yazılarımda da paylaştığım gibi gördüğümüz kişilerin isimlerini, gördüğümüz nesneleri, hayvanları, sayıları, renkleri ve yönleri not almamız gerekir. Takip eden iki-üç gün içinde de uyanık yaşantımızda dikkatimizi çeken olayları ufak notlarla kaydetmeliyiz. Bir sembolün ne anlama geldiğini bir defa çözdüğünüzde, bir daha aynı sembolü gördüğünüzde ne yaşayacağınızı, hangi duygularla karşı karşıya kalabileceğinizi tahmin edebildiğiniz için daha tedbirli ve güvende hissedeceksiniz.

Farkındalığı bol rüyalar görmenizi dilerken, bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Rüyalarınızı yorumlatmak ve rüyalarınızın rehberliğinde ilerlemek konusunda destek almak isterseniz [email protected] e-posta adresinden detaylı bilgi alabilir, @nefesle.terapi Instagram hesabımı takip edebilir, sorularınız için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Rüyalarımızı analiz ederken nasıl bir yol izlemeliyiz?

Serap Özdağ Spiritüel Nefes Terapisti
06 Temmuz 1978 tarihinde İstanbul’da doğdu. 2000 yılında Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliğinden mezun oldu. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştı. İnsanların bedensel sağlığı üzerine çalışırken, ... Devam