Ruhsal arınma nedir? Negatif enerjiyi temizlemenin 12 kolay yolu

Bizler, insan olarak çok boyutlu varlıklarız ancak günlük hayatın koşturmacası içerisinde genellikle bunu unutma eğilimindeyiz. Oysa bir bedenden ve zihinden daha fazlasıyız; en az onlar kadar özen gerektiren bir ruha sahibiz. Bir düşünün… Bedenimizi temizlemek için duş alıyoruz, zihnimizi temizlemek için meditasyon yapıyor, terapiye gidiyoruz. Peki ya ruhumuz? Onu nasıl temizleyeceğiz?

Ruhsal arınma nedir?

Ruhsal (spritüel) temizlik veya ruhsal arınma akıl, beden, zihin ve ruh arasında uyum ve bağlantı yaratmak için gerçekleştirilen ritüeller, uygulamalar ve eylemler bütünüdür. Bu tür bir temizliği, toksik herhangi bir şeyden arınmayı veya uzaklaşmayı sağlayan herhangi bir şey olarak düşünebilirsiniz. Bu noktada, “toksisite”nin spritüel anlamda normalde olduğundan çok daha geniş bir terim olarak kullanıldığını belirtelim. Bizler, uzun vadede gözlemlediğimiz şeye dönüşürüz. Dikkatimiz her zaman stres, olumsuzluk, kayıp, dram, dedikodu, eksiklik, karşılaştırma, rekabet, geçmiş, gelecek veya ego tarafından çekilirse, enerjimiz azalır ve bizi zihinsel, duygusal, fiziksel ve ruhsal olarak çökertir. Birçok spritüel uzmana göre eğer günlük ruhsal uygulamaları ihmal edersek, bu enerji sıkışıp kalabilir, durgunlaşabilir veya dikkatimizin üzerinde durduğu her şeyi emerek tüm yaşamımızı etkileyebilir.

Ruhsal arınma ritüelleri

Peki ruhsal arınma için ne tür uygulamalardan yararlanabiliriz? İşte enerjinizi temizlemek ve ruhsal bir temizlik için size yardımcı olabilecek ritüellerden bazıları:

1. Meditasyon

Yine spritüel uzmanlara göre, meditasyon fiziksel bedenimizi, zihnimizi ve enerjimizi arındırdığı ve olumsuzlukları, dengesizlikleri, toksisiteyi temizlemeye yardımcı olduğu için ruhsal olarak arınmanın en etkili yolu. Meditasyon yapmak zihin/vücut sistemimizi yükseltir, beynimizi geliştirir ve rahatlatır, sinir sistemimizi düzenler, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, yaşam gücümüzü artırır ve bizi ruhumuza, özümüze ve mutlu doğamıza bağlar.

2. Sesle şifa

İster kristal kaseler, diyapazonlar, gonglar veya bunlar gibi herhangi bir sesle şifa veren enstrüman olsun, bu yöntem frekans aracılığıyla ruhsal bir temizlik sağlayabilir. Ses terapistlerine göre, ritim ve frekansı kullanarak beyin dalgalarımızı yönlendirebiliriz. Sürüklenme, sesin beyin dalgalarımızın bağlanması için sabit bir frekans sağladığı olgudur. Daha sonra normal beta durumumuzu (normal uyanık bilinç) alfaya (gevşemiş bilinç) düşürmek ve hatta tetaya (meditatif durum) ve deltaya (uyku; içsel iyileşmenin meydana gelebileceği uyku) ulaşmak mümkün hale gelir.

3. Temizleme kristalleri

Kristal uzmanı Heather Askinosie, “kristallerin dünyadan geldiğini, bu yüzden onlarla çalıştığımızda bizi gezegenin şifa ve topraklama enerjisine bağlayabildiklerini” söylüyor. Ayrıca bazı kristaller temizlik için diğerlerinden daha uygun:

 • Selenit: Askinosie’ye göre selenit kristallerinin negatif enerjiyi emdiği düşünülür ve genellikle koruma için kullanılırlar.
 • Dumanlı kuvars: Bu taş, elektromanyetik ve negatif enerjiyi temizleme özelliği ile bilinir. Askinosie, eski hikayeleri ve inançları belirlemeye ve serbest bırakmaya yardımcı olması için dumanlı kuvarsla meditasyon yapmayı öneriyor.
 • Lepidolit: Zihinlerini döngüsel ve olumsuz düşüncelerden arındırmak için ekstra yardıma ihtiyaç duyanlar için lepidolit en iyi doğal taş.

4. Spritüel banyolar

Spritüel bir arınma banyosu hem fiziksel hem de süptil seviyelerde arınmamıza yardımcı olabilir. İyileştirici bir duş, laktik asidi rahatlatarak ağrıyan kasları yatıştırır, ancak aynı zamanda kapsayıcı bir derin gevşeme tonu ayarlar. Farklı aromaterapilerle Epsom tuzunun sinir sistemimiz için rahatlatıcı ve zihin için sakinleştirici bir etkisi olabilir. Banyo ritüelinizi daha da yükseltmek istiyorsanız ayurveda, sistemimizi detoksifiye etmeye yardımcı olmak için farklı bitkilerle birçok türde arındırıcı banyoya sahip; bu da çok dengeleyici bir etki sağlayabilir.

5. Mantralar

Mantralar binlerce yıldır engelleri aşmak ve bilinci genişletmek için kullanılıyor. Araştırmalar, geleneksel mantraların, vedik meditasyon veya japa gibi uygulamalar yoluyla yararlanabileceğimiz zihinsel ve duygusal refah üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Modern mantra anlayışı ise düşüncelerimizi daha olumlu bir yönde eğitmeye yardımcı olan olumlama cümlelerinden ilham alıyor. Siz de aşağıdaki olumlamalardan herhangi birini, düzenli bir arınma ritüeli olarak benimsemeyi deneyin:

 • “Ruhumu tüm olumsuzluklardan arındırıyorum.”
 • “Daha büyük bir iyiliğe hizmet etmeyen tüm enerjileri serbest bırakıyorum.”
 • “Akıl, beden ve ruhun uyumu içinde yaşıyorum.”

6. Yoga pozları

Yoga pozları (asana), meditasyona hazırlanırken bedeni, zihni ve enerjiyi temizlemek ve arındırmak üzere tasarlanmıştır. Bu uygulama, artık bize hizmet etmeyen şeyleri yakan mecazi bir ateş gibi, nefes ve duruşlar yoluyla içsel bir ısı yaratır. Artı, fazla negatif enerji genellikle vücutta gerginlik olarak depolanır. Yoga pozları ise kökündeki gerilimi ve tıkanmış enerjiyi serbest bırakmak için oldukça etkili olabilir.

7. Uçucu yağlar

Esansiyel yağlarla çalışmak, koku alma sistemimiz aracılığıyla sakin ve rahat bir ruh halini ateşleyerek daha pozitif bir enerji frekansına geçmemize yardımcı olur. Doğal cilt bakımı uzmanı Dr. Sarah Villafranco, “Koku ve duygu arasındaki bağlantı ışık hızındadır, bu nedenle aromaterapi çok güçlü bir araç olabilir” diyor. Arınma amaçlı lavanta ve Roma papatyası ile çalışarak sakin bir ruh hali oluşturabilirsiniz. Ruhsal temizlik için ise sandal ağacı yüzyıllardır manevi törenlerde ve meditasyonda kullanılıyor…

8. Sauna ve ter

İster Meksika ve Orta Amerika’da hala uygulanan Maya temazcal ritüelleri, ister Finlandiya’ya özgü dumanlı sauna olsun, kültürleri ve zaman çizelgelerini kapsayan insanlar, terin temizleyici özellikleri konusunda hemfikir görünüyor. İnsan terinde arsenik, kurşun ve cıva gibi ağır metaller bulan bilimsel araştırmalar bile var! Tüm bunlar, onun detoksifiye edici doğasını kanıtlar nitelikte. Bu yüzden saunadan çıktığımızda kendimizi sadece fiziksel olarak daha hafif hissetmiyoruz; zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak da canlanmış hissediyoruz.

9. Adaçayı ile ruhsal temizlik

Adaçayı bilinen en iyi kutsal duman olabilir, ancak spritüel uzmanlara göre kopal ve sandal ağacı da bizler ve çevre üzerinde derinlemesine arındırıcı bir etkiye sahip. Kutsal dumanı kullanan çoğu kültür meditatif, derin, rahat bir deneyim için ortamın tonunu hazırlıyor ve ayarlıyor. Bu tür kutsal dumanlar, zihnimiz/bedenimiz ve beynimizdeki enerjiyi arındırır, temizler ve yükseltir. Böylece alanımızı da temizlemiş oluruz.

10. Nefes çalışması

Uzmanlar, nefes çalışmasının ruhsal temizliğin en güçlü biçimlerinden biri olduğu konusunda hemfikir. Bilinçli nefes alma, bedenimiz ve zihnimiz arasındaki bağlantıyı güçlendirir. Zihni dengeler, beyni rahatlatır, beyin tutarlılığı yaratır ve akciğer fonksiyonu, kan basıncı da dahil olmak üzere fiziksel sağlığın birçok yönünü destekler.

11. Doğada zaman geçirmek

Doğada vakit geçirmek, ruhsal arınmanın en güçlü ve erişilebilir biçimlerinden biri. Çünkü doğaya dönmek, bizi ruhumuza ve etrafımızdaki her şeyin birliğine bağlar. Örneğin orman banyosu, bilinçli olarak derin nefes alırken sakin ve sessiz olmamıza, ağaçlarla bağlantı kurmamıza, kuşları dinlememize ve doğayı gözlemlememize izin vermenin basit bir yöntemi. Bunu deneyerek siz de stresi atabilir ve refahınızı artırabilirsiniz.

12. Günlük tutma

Günlük tutma, zihinsel sıkıntıyı azaltma ve esenliği artırmakla yakından ilişkili. Araştırmalara göre, duygularımızı kelimelere döktüğümüzde beynimizin duyguları işleyen kısmını harekete geçirmiş oluyoruz. Sadece kağıt ve kalemle, duygusal enerjinin içimizde daha etkili bir şekilde akmasına izin verebiliriz. Ayrıca günlüğünüzün itiraflarla, şiirlerle veya karalamalarla dolu olması fark etmez; onu güçlü kılan şey sadece uygulama.

Ruhsal bir temizliğe ihtiyacım var mı?

Ruhsal olarak temizlenmeye ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız? Ruhsal temizlik veya spritüel arınma enerjisel bir çalışma olduğu için, muhtemelen bunu hissedebilirsiniz. Ancak bu işaretlerden herhangi birini yaşıyorsanız da manevi sıfırlama düğmesine basmanın zamanı gelmiş demektir:

 • Ne kadar dinlenirseniz dinlenin, kendinizi yorgun ve bitkin hissediyorsunuz.
 • Uyuşukluktan aşırı duyarlılığa kadar duygusal uç noktalara maruz kalıyorsunuz.
 • Bir olumsuzluk döngüsünde sıkışıp kaldınız- onu hem arıyor hem de yaratıyorsunuz.
 • Manevi uygulamalarınızı ve kişisel gelişim çalışmalarını bıraktınız.
 • Hayat sizin yanınızda değil, size karşı gibi hissediyorsunuz.

Kaynak: mindbodygreen

İlginizi çekebilir: Temizlik zamanı: Hem ruhunuzda, hem bedeninizde, hem evinizde

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!