Romantik ilişkilere farklı açılardan yaklaşan, önemli ipuçlarıyla dolu ilişki kitapları

Bir ilişkiye başlamak, onu sürdürmek, geliştirmek, şüphesiz ki büyük emek isteyen işlerden biri. Hele bir de işin içine toplum baskısı, gerçekçi olmayan beklentiler, hayallerle gerçeklerin uyuşmaması gibi çeşitli zorlayıcı etmenler giriyorsa… Bir ilişkide partnerlerin karşılıklı olarak fiziksel ve duygusal ihtiyaçlarını karşılamalarının yanı sıra bir yandan da ilişkilerini beslemeleri şart.

Romantik ilişkiler konusu gündeme gelince bu işin piri olarak tanınan Gottman çiftini eminiz ki duymuşsunuzdur. Yıllardır birçok çiftle araştırma yapan, ilişkiler üzerine çeşitli konularda çalışmalar sürdüren John ve Julie Gottman, sağlıklı ve uzun ömürlü ilişkileri odağına alan kitaplarıyla da isimlerinden söz ettirmeyi başarıyor. Gottman çiftinin kaleme aldığı eserlerin yanı sıra farklı yazarların da ilişkiler üzerine önerilerini derlediği çeşitli kitaplardan bir seçki oluşturduk.

Aşk Nasıl Sürdürülür? Aşk Laboratuarından Sırlar

Neredeyse hayatlarının büyük çoğunluğunu ilişkiler üzerine çiftlerle araştırmalar yaparak geçiren Gottman çiftinin, aşk laboratuarlarındaki gözlemlerini aktardığı pratik bir kitap; Aşk Nasıl Sürdürülür?. İlişkilerdeki güven eksikliğini, ihaneti, büyüyen krizleri, aşılması güçleşen sorunları ortaya çıkaran ve ilişkileri iyileştirmek için bir dizi önemli noktaya parmak basan kitabı mutlaka okumalısınız.

Beş Sevgi Dili

Başarılı yazar Gary Chapman’ın çok sevilen ve satılan kitabı Beş Sevgi Dili, ilişkiler konusunda bir başyapıt değerinde. Herkesin sevgisini ifade etme şeklinin farklı olduğuna odaklanan kitap, sevgiyi göstermenin ve anlamanın farklı yönlerini ele alıyor. Akıcı, basit anlatımlı ve güçlü önerilerle dolu Beş Sevgi Dili, sadece romantik ilişki içerisinde bulunanlar için değil, herkesin kişisel gelişimine katkı sağlaması için okuması gereken bir eser.

Etkili İlişkinin 7 Alışkanlığı

Güçlü ilişkilerin kendiliğinden oluşmadığına dikkat çeken Dr. Stephen Covey, çiftlerin ilişkilerini öncelik haline getirerek uzun ömürlü bir birlikteliğe sahip olabileceklerini vurguluyor. Başarılı kitabı Etkili İlişkinin 7 Alışkanlığı, zorluklarla başa çıkmak, güçlü, mutlu ve tatmin edici bir ilişki dinamiği  yaratmak için çiftlerin kendi ritüellerini oluşturmalarına yardımcı olacak 7 evrensel alışkanlığı ele alıyor.

Seni Duyuyorum: Sağlıklı İlişkiler Kurmayı Sağlayan İletişim Araçları

İlişkilerinizde karşınızdaki kişiyi gerçekten dinliyor musunuz yoksa sadece duyuyor musunuz? Ya da kendi sözlerinizin gerçekten dinlenildiğini düşünüyor musunuz? Sağlıklı bir ilişkinin temelinde yatan ‘dinleme’ eylemi, “Seni Duyuyorum”, orijinal adıyla “I Hear You”da detaylıca ele alınıyor. Kim anlamak ve anlaşılmak istemez ki, değil mi? Farklılıklara ve çatışmalara rağmen anlamlı iletişim kurmanın yollarını bir de Michael Sorensen’den okuyun.

Mindful Relationship Habits

Son zamanlarda hemen hemen her alanda karşımıza çıkan kavramlardan biri olan mindfulness, elbette ki ilişkilerde de oldukça önemli. İlişkilerin iniş çıkışlarına çözüm yolu getirebilmek için önerilerde bulunan Mindful Relationship Habits, çiftlerin işleri biraz yumuşatarak yapıcı konuşmalar yapmalarının önemine odaklanıyor. Kitap, partnerlerin daha düşünceli ve farkındalıkla yaklaşarak sorunlarını büyütüp içinden çıkılmaz bir hale sokmak yerine, ilişkilerini güçlendirecek çözümler üretebileceklerine dikkat çekiyor.

Relationship Goals

İlişkinizde hangi aşamada olursanız olun, bu kitap size ve ilişkinize ciddi faydalar sağlayabilir. Kendi ilişkilerinden ve üzücü deneyimlerinden ders çıkaran yazar Michael Todd, gerçeklerden yola çıkarak oluşturduğu önerileriyle ilişkilerdeki engellerin aşılabileceğine değiniyor. Flörtleşme, cinsel yaşam, evlilik… İlişkileri kapsayan her konuyu detaylıca ele alan Relationship Goals, baş ucu kitabınız olabilir.

Evlenmeden Önce

Doğan Cüceloğlu’nun sevilen ve başarılı kitabı Evlenmeden Önce, evlilikte ‘biz’ olmanın gerekliliğine odaklanıyor. Sevginin evlilik için en büyük sermaye olduğuna dikkat çeken kitap, onu büyütmenin ya da küçültmenin çiftlerin elinde olduğunu anlatıyor. İki farklı öykünün birleşmesinden nasıl yepyeni bir öykü oluşabileceğini bu eserde bulabilirsiniz.

Artık Üç Kişiyiz

Bebekten Sonra Eşler Arasındaki Yakınlığı Korumak ve Romantizmi Canlandırmak İçin Altı Adımlık Plan: Bebek doğduktan sonra çiftler arasındaki ilişkinin ciddi bir sınavdan geçtiğini; bebeğe odaklanırken evliliklerini unuttuklarını ve bu zorlu geçiş sürecini en sağlıklı şekilde atlatabilmenin mümkün olduğunu ortaya çıkaran Artık Üç Kişiyiz, ünlü ilişki uzmanları John ve Julia Gottman’ın en sevilen eserlerinden biri. Partnerlerin hem yakınlık kurmalarına hem de romantizmi sürdürmelerine yardımcı olacak önerilerden lohusa depresyonunu önleyici; duygusal, fiziksel ve zihinsel sağlığı koruyucu bir ev ortamı oluşturulmasına kadar birçok önemli noktaya değinen kitap, ilişkinizi zorlandığı yokuştan çıkararak düzlüğe kavuşturmayı hedefliyor.

Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi

İlişki uzmanı John Gottman’ın ilişkiler üzerine yazdığı evlilik temalı bir başka kitabı olan Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi, araştırmalara dayanan çözümleri ve önerileri içeriyor. Her ne kadar kitabın adı evlilik ile ilgili olsa da aslında içerisindeki birçok bilgi tüm ilişkiler için oldukça işlevsel. İlişkilerin nasıl çalıştığını ve nelerin ilişkiyi bozduğunu konu edinen kitap, ilişkilerin darbe almaktan nasıl korunacağına dair birçok öneri de sunuyor.

Demek Ki Oluyormuş

Mutlu mesut, sevgi ve aşkla başlayan ilişkilerin zaman içinde değişime uğradığına; çiftlerin birbirlerinde çekici bulduğu özelliklerin ilerleyen vakitlerde sinir bozucu hale geldiğine dikkat çeken Demek Ki Oluyormuş, çiftlerin sahip oldukları mutluluğa yeniden kavuşmaları için Şema Terapi’den faydalanıyor.

Modeller

Duygusal olgunluğunuzu nasıl geliştirebileceğinize dair birçok fikir edinebileceğiniz kitap Modeller, kadınları baştan çıkarmak ya da etkilemek yerine onlarla gerçekten bağlantı kurmak üzerine odaklanan ender eserlerden biri. Bir erkeğin sahte davranışlar sergilemeden, taklit yapmadan ya da yalan söylemeden, kısaca dürüstlüğü kendine rehber edinerek bir kadını nasıl etkileyebileceğini anlatan başarılı yazar Mark Manson’ın bu kitabını çok satan popüler bir başka eseri Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı’ndan daha çok sevebilirsiniz.

Kadınlar ve Erkekler Nasıl Anlaşırlar

Ortada bariz bir sebep olmamasına rağmen ilişkilerinizde partnerinizden uzaklaşmaya başladığınızı hissettiğiniz oldu mu? Bu duruma sebep olan şeyin sizin ya da partnerinizin karakteri olabileceğini hiç düşünmüş müydünüz? Kadınlar ve Erkekler Nasıl Anlaşırlar, hem romantik hem de sosyal ilişkilerde insan doğasının işleyişine ve kişilik yapısının etkisine odaklanıyor.

Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

Sizce de kadınlar ve erkekler iki farklı gezegenden geliyor olabilir mi? İlişki danışmanı ve yazar John Gray,Erkekler Mars’tan, Kadınlar Venüs’ten kitabında kadın ve erkeklerin farklılıklarına değiniyor. Farklı inanışlarını, kalıplarını, tartışma tarzlarını, ihtiyaçlarını ve daha birçok şeyi örneklerle açıklayan ünlü yazar, karşı cinsle ilişkisini yoluna koymak isteyen herkesin bakış açısını değiştirebilmesi için okuması gereken bir eser ortaya çıkarmış. Hem eğlenerek hem öğrenerek okuyacağınız ve bittiği gibi yakınlarınızla paylaşmak isteyeceğiniz bu eseri mutlaka okunacaklar listenize eklemelisiniz.

Erkekler İçin Kadın Rehberi

Gottman çiftinden bir başka ilişki kitabı daha: Erkekler için Kadın Rehberi. Doğası gereği gizemli olan kadınları anlamak gerçekten zor mu? İlişkilerin başarılı olup olmayacağına karar veren büyük ölçüde erkeklerin eylemleri mi? Özellikle bir ömür boyu kadınlar konusunda başarılı olmak isteyen erkeklere hitap eden kitap, aşk laboratuvarlarında gözlemlenen çiftlerden yola çıkarak kadınların ihtiyaçlarını, isteklerini, beklentilerini açığa çıkarıyor ve erkeklere nasıl bir yol izlemeleri gerektiği konusunda önemli fikirler sunuyor.

İlişkiler üzerine bir şeyler okumak ilginizi çekiyorsa kitap önerilerinin yanı sıra bilimsel araştırmalardan yola çıkarak ele aldığımız ilişki temalı yazılarımıza da göz atmanızı öneririz:

İlginizi çekebilir: Nasıl flört ediyoruz?: Flörtleşme çeşitleri ve özellikleri

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!