Reiki’nin 5 İlkesi: Reiki nedir, Reiki İlkeleri ile daha dengeli bir hayat mümkün mü?

Birçoğumuz farkında olarak veya olmayarak telaşlı, uyumsuz hayatlar yaşıyoruz. Yoğun stres altında, duygusal iniş-çıkışlar ve karmaşık tecrübeler ile duygularımız, sinirlerimiz, bedenlerimiz üzerinde derin izler bırakarak yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Telaşlı yaşamlarımızın içinde bir yandan da hızla değişen ve gelişen dünyaya ayak uydurmaya çalışıyor, belki de çoğu zaman başarısız olduğumuzu hissediyoruz.

Her geçen gün yakalaması bir önceki günden daha zor olan değişikliklerle uğraşırken karmaşanın içinde kaybolacağımıza dair endişe yaşıyor ya da çoktan kaybolup gidiyoruz. Hal böyle olunca da hayatımızı daha sakin, daha dengeli yaşamamıza yardımcı olacak çözüm arayışlarına giriyoruz ve tam burada belki çoğumuzun daha önce duyduğu belki de çoktan hayatında uygulamaya başladığı “Reiki” ile karşılaşıyoruz.

Reiki nedir?

Reiki “Japonca kökenli, “evrensel yaşam enerjisi” ya da “ilahi yaşam veren güç” anlamına gelen bir kelimedir ve Japon enerji iyileştirme tekniği olarak bilinir. Doğrudan tedavi etmez; olumsuz semptomları kontrol edebilmek ve iyi oluş halini koruyabilmek için kullanılır. Reiki, yaşamın yoğun iniş-çıkışlarını azaltmak, yavaş yavaş dengeli bir yaşam tarzı geliştirmek için ideal bir yol, yöntem, enerji veya sistem olarak değerlendirilebilir.

Reiki, içsel olduğu kadar dış dünyamızla da uyumlanmamızı, dengeli bir hayata kavuşmamızı; en önemlisi stres ve ulaşamama duygusundan uzaklaşmamızı sağlar. Reiki’nin en temel etkileri şunlardır:

 • Derin bir rahatlama duygusu yaşatır.
 • Enerji bariyerlerini ortadan kaldırır.
 • Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
 • Vücudun titreşim sıklığını arttırır.
 • İyileştirici ve evrensel yaşam enerjisi verir.

Gelelim, ilkelerine… Bu 5 ilkeyi farklı yorumlayanlar olsa da genel hatlarıyla hepsinin odaklandığı nokta aynı: “Bugün”.

Reiki İlkeleri

Dikkatinizi çekecek olan 5 ilkede de “bugün” geçmesinin sebebi, Reiki’nin asıl vurgusunun bugünde olmasıdır. Peki, neden bugün? Şöyle düşünelim;  “Hayatının sonuna kadar şunu yapacaksın.” deseler, nasıl hissederiz? Kendimizi büyük bir baskının, sorumluluğun altında buluruz ama “Bugün yapacaksın.” dediklerinde biraz daha rahatlamaya başlarız. Reiki İlkeleri, bugün vurgusu ile aslında üzerimizde oluşacak baskıyı kaldırıyor ve bizim daha kolay bir şekilde bu ilkeleri benimsememize yardımcı oluyor. Üstelik, bir veya birkaç sefer başaramasak da bize her zaman yeniden ve sıfırdan başlama şansı sunuyor. Ayrıca, farklı bir bakış açısı ile yaklaştığımızda Reiki, bugün vurgusu yapıyor olsa da aslında her güne refer ediyor. Her bir gün zaten “bugün” değil mi?

Her gün içselleştirilerek uyulmaya çalışılan bu bu ilkeler, farklı yöntemlerle de uygulanabiliyor. Örneğin, bir gün boyunca 5 ilkeye uymaya gayret edebilir veya her gün tek bir ilkeye odaklanabilirsiniz. İşte daha dengeli bir hayat için kendinize meydan okuyabileceğiniz o ilkeler:

1. Yalnızca bugün, endişelenme

Yarının kaygısı, geçmişin pişmanlığı derken en sık yaptığımız hatalardan biri kendimizi “endişelenmek”ten alıkoyamamak; sürekli bir şeyler için endişelenmek. Reiki, bize “bugün” endişelenmemizi öğütlüyor. Stresimizi azaltmak, hayatın akışı ile barışmak için uygulayabileceğimiz bu ilkeyi bir gün ile başlayıp her gün benimsemek için çabamızı ortaya koyabiliriz.

2. Yalnızca bugün, öfkelenme

“Öfke”; güçlü bir kelime, güçlü bir duygu, çoğu zaman da güçlü bir davranış… Genellikle bir anda ortaya çıkan ve biz anlamadan benliğimizi ele geçirip sözcüklerimizi, eylemlerimizi etkileyen bu “kötü karakter“i hayatımızdan çıkarmak için bugün kendimize meydan okuyabiliriz: “Öf-ke-len-me-ye-ce-ği-m.” Bırakın, aksın gitsin, derin bir nefes alın ve üzerinizden atın.

3. Yalnızca bugün, minnettar ol

Minnet duymak, sahip olduklarımız için şükrettiğimizi göstermenin yollarından bir tanesi. Tüm imkanlarımızın farkında olmak, hepsinin kıymetini bilmek, hayatımızdaki enerji akışını düzenleyebilmemize, hayata daha pozitif gözlerle bakmamıza, en önemlisi kendimizi daha iyi hissetmemize yardımcı olur. İyi bir gün geçirdiğinizi düşünmüyor olsanız da yaşadığınız, nefes aldığınız, öğrendiğiniz her gün için minnettar olun.

4. Yalnızca bugün, dürüst ol

İnsan olmanın en büyük erdemlerinden biri, şüphesiz ki dürüst yaşamak. İşimizi dürüst bir şekilde ortaya koymak, ilişkilerimizde dürüst davranmak, kendimize, çevremize karşı dürüst olmak… Reiki, şartlar ne olursa olsun dürüstlükten vazgeçmeden yaşamamıza devam etmemizi öğütlüyor.

5. Yalnızca bugün, kendine ve diğerlerine karşı merhametli ol

Merhamet, içimizi huzurla kaplayan, insanlığımızı hatırlatan, her canlıya iyi gelen güçlü bir duygudur. Kendimize, etrafımızdaki insanlarla, hayvanlara, bitkilere kısaca tüm canlılara merhamet duyarak huzurlu, dengeli yaşama daha emin adımlarla yaklaşabiliriz.

Belki söylenmeleri kolay, uygulanmaları zor gözükse de her bir ilkeyi her gün uyguladığımızda ve gerçekten “laf olsun” diye değil; hayatımızda bir şeyleri olumlu yönde değiştirmek için çabaladığımızda, tüm ilkeleri benimseyebilir ve çoğu zaman hayalini kurduğumuz stressiz, sakin, dengeli, “koşuşturmasız” bir hayat akışına, “evrensel yaşam enerjisi“ne kavuşabiliriz.

Siz bugün hangi ilke için kendinize meydan okuyacaksınız?

Reiki nasıl yapılır?

Reiki uygulamaya başlamak için ilk önce hazırlık yapmanız gereklidir:

 • Sessiz ve rahat bir ortamda bulunun, konforlu bir pozisyonda oturun.
 • Dilerseniz hafif bir müzik veya doğa seslerinden oluşan bir playlist açın.
 • Sıra geldi ellerle enerji aktarımına. Reiki uygulamasında ellerinizin üzerine odaklanarak enerji akışını başlatabilirsiniz.
 • Reiki’nin en temel kavramı, enerjinin kendiliğinden akması ve yönlendirilmesidir.
 • Ellerinizi bedeninizin üzerine veya vücudunuzun belirli bölgelerine yerleştirerek enerji akışını sağlayabilirsiniz
 • Geleneksel olarak, el pozisyonları 7 ana çakra üzerinde veya belirli bölgelerde kullanılır.
 • Reiki uygularken, ellerinizin üzerine odaklanarak ve enerji akışını bilinçli bir şekilde yoğunlaştırarak verim alabilirsiniz.
 • Zihninizi sessizleştirerek ve pozitif niyetlere odaklanarak enerji akışını güçlendirebilirsiniz.
 • Reiki uygulama süresi kişiden kişiye ve ihtiyaca göre değişebilir. İhtiyaç duyulan süre boyunca uygulamaya devam edebilirsiniz.
 • Reiki uygulamasını tamamladıktan sonra, enerji akışını kesmek için ellerinizi vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Çözümlerin dış dünyada bulunmadığını fark ettiğimizde, hayatın zorluklarına karşı asıl çözümün içimizde yattığını anlayabiliriz. Problemlerin içsel sebeplerinin üzerine gider ve onları ortadan kaldırmayı başarırsak, canlandığımızı, yeni ve işlevsel fikirlerle dolduğumuzu, engellerimizi kaldırdığımızı hissedebiliriz.

Önemli not: Unutmayın ki Reiki, tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir ve herhangi bir tıbbi tedaviyi veya danışmanlığı yerine geçmez. Eğer sağlık sorunları yaşıyorsanız veya tedaviye ihtiyacınız varsa, bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.

İlginizi çekebilir: Reiki ayrılık acısıyla baş etmenize nasıl yardımcı oluyor?

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!