Pilates’in tarihi ve Pilates’le ilgili ilginç bilgiler – Video

Uzun ve ince bir duruş, esneklik, güçlü denge, dinamik ve enerjik bir görünüm, berrak bir zihin, düz bir karına sahip olmayı kim istemez ki?  Tüm bunlara sahip olmak için pilates birebir!

pilates2

Estetik bir görünüm ve dinç bir zihin ile kendine güvenli bir ‘’sen’’ yaratacak olan pilates nasıl ortaya çıktı?

Geçmişi, nedenlerini bilmek pilatesi vazgeçemedikleriniz arasına koymaya sizi ikna edebilecek cinsten.

Şaşırtıcı bir şekilde, pilatesin yaratıcısı olan ve 1883-1967 yılları arasında yaşayan Joseph Pilates’in  günümüz eğitimlerinin aksine herhangi bir sertifika programı veya eğitmen yetiştirme programı  yok; ancak  tarihte uzun yıllar birlikte çalıştığı öğrencileri var.

Egzersizlerin büyük bir kısmı  yaşayan bir sistem gibi o dönemden bu döneme kadar pilatesin öğrencilerinden başlayarak kişiden kişiye aktarılarak günümüze gelmiş.

İnsanlarda yarattığı mucizevi sağlıklı beden ve zihin etkileri ile popüler hale gelmiş.

Yaşam kalitesini arttıran, ağrıları dindiren, vücudu hızlı bir şekilde forma sokan pilates tarihi ile ilgili bilgi sahibi olmak bu sporu yapmak için nedenleri daha da güçlendiriyor.  Tarih yazılarını uzun uzadıya okumak size göre değilse bu video tam sizlik;

Video doğumundan başlayarak Pilates’in tarihini animasyonlu bir anlatımla özetliyor.  Hastalıklı bir çocukluk dönemi geçiren  ve astım, romatizma, çelimsizlikle mücadele eden Joseph Pilates’in nasıl  genç yaşta jimnastik, vücut geliştirme, kayak ile ilgilendikten sonra tüm öğrendiklerini spor çalışmalarıyla birleştirerek pilatesi ortaya çıkardığını ve  vücudunu mucizevi şekilde geliştirdiğini gözler önüne seriyor.

Birinci Dünya Savaşı döneminde ise alındığı kampta hastabakıcılık yaparken, yatalak hastalar için Joseph Pilates’in, Fitness ve kendi geliştirdiği teknikleri nasıl öğretmeye başladığını keyifli bir anlatımla izleyebilirsiniz. Reformer aletlerinin nasıl ortaya çıktığına, 1918 yılındaki grip salgınında İngiltere’de pek çok kişi hayatını kaybederken, kampta yaşayanların hiç etkilenmemesi üzerine ün kazanan bu tekniğin tarihine şaşırabilirsiniz.

Özellikle bel ile karın kaslarını güçlendiren bir egzersiz biçimi olan Pilates, artık fizik tedaviyi tamamlayıcı bir yöntem olarak da önerilmektedir. Videoyu izledikten sonra, tarihe tanıklık etmiş bu kadar güzel neden varken durmak yerine, genç ve sağlıklı bir görünüm, dik ve sağlıklı bir omurga ve esnek bir beden için pilates vazgeçemeyeğiniz bir spor olmaya aday.

Nazlı Savaş
Kimya alanında lisans eğitimi aldıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi'nde İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Akademik eğitimleri sırasında keşfetme tutkusunun peşinden gidip uzun bir ... Devam