Partnerinizle aynı türden bir ilişki isteyip istemediğinizi biliyor musunuz?

İletişim, birbirimizden haberdar olmak ve birbirimizi anlamak adına ilişkilerde en çok beslememiz gereken alan. Bu sebeple birçok konuyu konuşarak ve eğer konuşamıyorsak bunun için emek vererek bu bağı canlı tutabiliriz. İlişkiden beklentilerimiz de aslında konuştuklarımızla şekillenecek ve bu şekilde bu ilişkiyi büyütebileceğiz.

Birçoğumuz ‘konuşursak büyüsü kaçar ama’ gibi çok gerçekçi olmayan bir düşüncenin etkisinde olabiliriz. Fakat bu durum aslında bizlerin alıştığı romantik komedi tadında bir fantezinin sonucudur. Filmlerde gördüğümüz bir anda aşık olma ve mutlu sonlardan sonra asıl iletişim kurmaya başladığımız ve birbirimize ihtiyaçlarımızı açtığımız ve bir nevi müzakere ettiğimiz dönemler başlar.

Bu sebeple partnerinize ilişki başlangıcındayken ikinizin de aynı türden bir ilişki isteyip istemediğinizi sormak gayet mümkün ve normal. ‘Her şey baştan konuşulsun ki sonra büyük hayal kırıkları olmasın’. diyor sevgili Dr. Tatkin ve devam ediyor:

”Çoğu zaman potansiyel bir partnerin sahip olduğu nitelikler hakkında düşünürüz: Görünüşleri, ilgi alanları, kişilikleri… Bunların hepsi, elbette, onlardan etkilenmenizi kesinlikle etkileyecek. Yine de uzun süreli bir ilişki kurmak niyetiniz varsa onların da sizinle aynı türden bir ilişki istediğinden emin olmak istemelisiniz. İlişkinize rehberlik etmek istediğiniz ilkeleri düşünün ve aynısını isteyen birini arayın. Bunu erken yaparsanız, kendinize ve ilişkinize daha çok zaman kazandıracaksınız.”

Bu noktada başlangıçta ihtiyaçları ve beklentileri açık açık konuşabilmek çok kıymetli. Örneğin:

  • Yakın zamanda evlenme gibi bir hayaliniz var mı? Evlilik düşünmüyorsanız bunu da konuşmak önemli olabilir.
  • İlişkinizde çocuk düşünüyor musunuz? Çocuk yapmakla ilgili ne düşünüyorsunuz?
  • Ayrı şehirlerde yaşarken tanıştıysanız, bu ilişkinin devamında taşınma ve aynı şehirde yaşama gibi bir hayaliniz olabilir mi, yoksa uzaktan bir ilişki mi yürütmek istersiniz?

Bu şekilde sizin de keşke önceden bilseydim dediğiniz bir şey var mı?

Kaynak: Dr. Stan Tatkin

İlginizi çekebilir: Haftalık ilişki kontrolü: Çatışmaları yönetmenin ve güçlü bağlar inşa etmenin etkili aracı

Bilgesu Gündeş Cinsellik ve Yakın İlişkiler Koçu
2018 senesinde Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümünden mezun olmuştur. Kadın tarihi ve sağlığı konusundaki araştırmalarına Clara Bailey'in Moon School programında kadın sağlığı & döngü farkındalığı ... Devam