Haftalık ilişki kontrolü: Çatışmaları yönetmenin ve güçlü bağlar inşa etmenin etkili aracı

Gottman Enstitisü’nün çalışmalarına göre yapılan araştırmalarda partnerlerin ilişkileri hakkında konuşmak için haftada bir kez kasıtlı olarak zaman ayırmaları çok önemli. Bu egzersiz, Dr. John ve Julie Gottman’e göre partnerlerin bağlantı kurmasına ve ayrıca çatışmaları daha iyi yönetmeyi öğrenmelerine yardımcı olacak bir araç olabilir.

Her buluşmanın başında, neyin iyi gittiğini konuşarak başlayabilirsiniz. Öncelikle birbiriniz hakkında neleri takdir ettiğinizi belirtmeye çalışın. Bu, deneyimin yalnızca sorunlara odaklanmaması ve  konuların içerisinde dengelenmesine yardımcı olacaktır.

Peki takdir örnekleri nasıl olur?

  • Bu hafta, işte zorlandığımda bana karşı sabırlı olduğun için sağ ol.
  • Tesisatçıyı aradığın ve bu işi hallettiğin için teşekkürler.
  • Bu hafta iş stresim hakkında konuşmamı dinlemek için zaman ayırdığın için sağ ol.
  • Hasta olduğumda yaptığın çorba çok güzeldi.

Ardından, yakın zamanda yaşanan bir çatışmayı, süregelen bir sorunu yeniden gözden geçirmek veya sizi rahatsız eden bir şey olup olmadığını belirtmek için biraz zaman ayırın. Dört atlıyı (eleştiri, küçümseme, savunma ve duvar örme) yönetmeyi unutmayın ve partnerinizi suçlamak yerine kendi duygu ve ihtiyaçlarınıza odaklanın. Buluşmanızın sonunda da partnerinize bu hafta, sizin tarafınızdan sevildiğini hissetmesi için neler yapabileceğinizi sormak için bir fırsat olabilir.

Kaynak: The Gottman Institute

İlginizi çekebilir: Uzun süreli ilişkilerde arzuları ve cinselliği canlı tutmak mümkün mü?

Bilgesu Gündeş Cinsellik ve Yakın İlişkiler Koçu
2018 senesinde Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümünden mezun olmuştur. Kadın tarihi ve sağlığı konusundaki araştırmalarına Clara Bailey'in Moon School programında kadın sağlığı & döngü farkındalığı ... Devam