Uzun süreli ilişkilerde arzuları ve cinselliği canlı tutmak mümkün mü?

Çiftlere ilişkilerinin başında belki de ilk öğretilmesi gereken şey sizce ne? Uzun süreli bir ilişkide seks ve arzunun değişmesinin tamamen normal olduğu bilgisi. Kısacası, süreç içinde bizler ve ilişkilenme şeklimiz değişirken cinsellik de değişir ve bu tamamen normal. Belki bunu başta bilsek ilişkilerdeki kafa karışıklığından bir nebze kurtulabiliriz.

Cicim aylarının sevgi dolu kısmından sonra artık ilişkinin daha kalıcı versiyonuna geçerken, cinsel yaşamınız ve/veya onunla ilgili duygularımızın bir şekilde değişmesi kuvvetle muhtemel. Başlangıçta yaptığımız tüm davranışları aynı şekilde yapıyor olsak bile, muhtemelen ilk yılın belirsizlik ve hormonlarının körüklediği yoğunluk bir süre sonra olmayacak. Uzun süreli bir ilişkide seksin sıcak kalması için keşif ve büyümeyi geliştirmemiz bu sebeple çok önemli.

Bir kültür olarak, seks söz konusu olduğunda çok endişeliyiz. Sekse ilişkin imgelemimiz ve anlayışımız çok sınırlı, az gelişmiş ve dar kalıplarda hapsolmuş durumda. Öğretmenlerimin tabiriyle ‘cinsel iştahsızlıktan beş yemeklik bir şölene geçmek’ için yeni fikirlere açılmanız gerekiyor. Seksle ilgili utancınız veya bir şeyleri bilmiyor oluşunuzun bir kısmıyla yüzleşmeniz, kendinizin ve eşinizin arzuları hakkında bir öğrenme sürecine katılmanız, yavaşlarken ve kendinize ve eşinize karşı sabırlı olmanız gerekecek.

Baktığımızda seks üzerine yazılmış kitapların çoğu, aslında psikolojik uyarılmaya derinden ihtiyaç duyduğumuz bu süreç hakkında çok az bilgi sahibi olmakla birlikte, cinsel tekniklerin bir listesini magazinel bir şekilde sunar. Fakat ne yazık ki bir dizi ‘yeni teknikle’ birlikte daha iyi iletişim ve empati, bir çift olarak zevk alma potansiyelinize ulaşmak için yeterli değildir.

Sizi neyin tahrik ettiğini keşfetmek için, sosyalleşmenizin ve psikolojik gelişiminizin arzularınızı nasıl şekillendirdiğini görmeniz gerekiyor. Kafa karıştırıcı veya rahatsız edici olsa bile, sizi gerçekten neyin harekete geçirdiğini keşfetmeye istekli olmanızda yarar var. Açık fikirli ve cömert bir kalple öğrenmeye istekli olmak, bu yüzden çok kıymetli. Uyarılmanın temellerinden en derin psikolojik ihtiyaçlarınızı karşılayan fantezilere kadar cinsel arzuların oyun alanını keşfetmenize yardımcı olacak bir danışmanla çalışabilir ya da bu alandaki repertuarınızı çeşitli kaynaklardan beslenerek zenginleştirebilirsiniz.

Ve elbette kendinizi ve partnerinizin cinsellikle bağlarını anlamak için, seks hakkındaki düşüncelerinizi şekillendiren zararlı sosyal mesajlara ve mitlere bakarak başlamalısınız. O zaman size cinsel bağlantınızı geliştirmek, güçlendirmek ve beslemek için ihtiyacınız olan araçları kazanabilirsiniz.

Bu sayede uzun süreli ilişkilerde arzu bitmekten kurtulan ve yeniden keşfedilen bir alana dönüşebilir.

Bilgesu Gündeş Cinsellik ve Yakın İlişkiler Koçu
2018 senesinde Boğaziçi Üniversitesi tarih bölümünden mezun olmuştur. Kadın tarihi ve sağlığı konusundaki araştırmalarına Clara Bailey'in Moon School programında kadın sağlığı & döngü farkındalığı ... Devam