Para yönetimi konusunda başarısız olmanıza neden olan özellikler

Hayatınız boyunca para yönetimi konusunda başarılı olup olmadığınızı belirleyen pek çok faktör var. Hiç kuşkusuz kişisel özellikleriniz ve alışkanlıklarınız da bu faktörler arasında önemli bir yere sahip. Peki siz para yönetimi konusunda ne kadar başarılısınız? Eğer para yönetimi konusunda başarısız olmanıza neden olan alışkanlıklarınızı ve özelliklerinizi bilirseniz, bunu tersine çevirmek de mümkün olabilir. İşte para yönetimi konusunda başarısız olmanıza neden olan özellikler:

1. Erteleme

Erteleme alışkanlığı, para konusundaki başarısızlıkların en büyük nedenlerinden biri. İşleri yarına bırakmak, para konusunda da söz konusu olabilir. Örneğin bütçe hazırlayıp buna bağlı kalmanız gerekebilir ancak siz her seferinde bu bütçeyi hazırlamıyor, erteliyorsanız bu sizi başarısızlığa sürükler. Hiçbir şeyi ertelemeyin. Hedeflerinizi belirleyin ve bugünden itibaren bu hedeflere ulaşmak için adımlarınızı atmaya başlayın. Hazırlamanız gereken bütçeyi, gider kalemlerini, yatırım planlarını gecikmeden hazırlayın.

Para yönetimi konusunda başarısız olmanıza neden olan özellikler

2. İnkar etme

İnkar etme alışkanlığına sahip olanlar kafalarını kuma gömüp, finansal gerekliliklerin yerine getirilmesi gerçeğini reddederler. Kredi kartı borcu, ödenmesi gereken faturalar, acil durum için ayrılması gereken para onlar için endişe edilmesi veya ayarlanması gereken şeyler arasında değildir. İnkar etme alışkanlığına sahip olanlar, bunlar için adım atma gerekliliğini görmezden gelirler. Eğer siz de kendinizde inkar etme alışkanlığına dair ipuçları olduğunu düşünüyorsanız, bir an önce harekete geçmelisiniz. Unutmayın ki bir sorunu çözmek için öncelikle onu kabul etmelisiniz.

3. Otlanma

Sorumluluklarını üstlenmeyi sürekli başkalarından faydalanmaya çalışan kişiler, sadece kısa vadeli kazanımlara odaklanırlar. Para konusunda başkalarının üzerinden geçinen bir kişi, ilk bakışta çok nazik görünebilir. Çok yakınınızda, arkadaşlarınız arasından veya ailenizden kişiler olabilir. Hayatınız boyunca tanıdığınız insanlar olabilir. Ancak bu kişiler genellikle sizden bir şey istediklerinde nazik ve iyi niyetli olurlar. İsteklerini aldıklarında ise hızla uzaklaşırlar. Başkalarının üzerinden geçinen kişiler sadece hedefe odaklanırlar ancak bu hedefi gerçekleştirmek için sürdürülebilir ve kendilerine ait bir planları yoktur. Eğer sizin etrafınızda da böyle bir yakınınız varsa, yapabileceğiniz en iyi şey hızlıca o kişiden uzaklaşmaktır.

4. Gösteriş meraklıları

Gösteriş meraklısı kişiler, finansal durumlarının çok iyi olduğunu hissetme konusunda takıntılılardır. Bu kişiler daha büyük, daha zengin görünmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırlardır. En son model telefonlar, pahalı saatler, yeni bir otomobil onların en sevdikleri şeylerdir. Ancak bunlara ulaşabilmek için ne kadar borca girdiklerini önemsemezler. En önemli ödemeleri yapmaktan uzak dururlar. Bu kişilerin, hayatta en son model eşyalara sahip olmaktan daha önemli şeyler olduğunu hatırlatmalısınız.

5. Kurbanlar

Kurban olan kişi, her zaman iyilik peşinde koşar. Paraya ihtiyacı olan herkese yardımcı olurlar. Ancak onların hiçbir zaman keyifli bir yemek yiyecek, tatile çıkacak paraları yoktur. Finansal bir boşluğun içinde kalırlar. Finansal anlamda kendilerine kurban rolünü seçenler, başkalarını mutlu etmek için kendi finansal güvenliklerinden feragat ederler.

6. Mağluplar

Para oyununda mağlup olacağına inananlar, bu konuda hiçbir şeyin iyi gitmeyeceğine inanırlar. Hiçbir kazanç elde edemeyeceklerini düşünüp yatırım yapmazlar. Kaybedeceklerini düşünüp risk almazlar. Başkalarının engel olacağını düşünüp iş hayatlarında zam istemezler. Kendisinin her zaman mağlup olacağına inanan bu kişileri motive etmek öyle zordur ki onlar evrende her şeyin onların aleyhine olduğunu düşünürler. Hayat, hepimizden daha bilge. Bir şey ekmezseniz, hiçbir hasadınız olmaz. Hayatta her zaman mağlup olacağına inanlara, bunun tam tersinin de mümkün olabileceğini göstermelisiniz.

Para yönetimi konusunda başarısız olmanıza neden olan özellikler

7. Bilgilendirilmeme

Az bilgi, en büyük tehlikedir diye boşuna dememişler. Özellikle finansal meseleler söz konusu olduğunda, az bilgi çok zararlı olabiliyor. Finansal konularda yeterince bilgi sahibi olmayanlar piyasa kurallarına hakim değillerdir, piyasa araçları arasındaki farkı bilmezler, sağlıklı değerlendirme yapamazlar. Bu da onları finansal anlamda ciddi yanlışlara götürür. Finansal konularda bilgi sahibi olmamanın daha da kötüsü doğru bilgiye ulaşmak için direnç göstermek. Oysa parasal konularda doğruyu öğrenmek için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

8. İstif yapma

Parasını bilinçsizce istifleyenler, hiçbir zaman parasal konularda kazançlı çıkmazlar çünkü bu kişiler paralarını akıllıca değerlendirmek yerine bilinçsizce istiflemişlerdir. Aynı miktar parayla daha çok kazanç elde edilebilecekken, onlar istifleyerek kazançsız bir birikim yaratırlar. Bu kişiler için yapabileceğiniz en iyi şey, piyasanın kazançlı kurallarıyla onları tanıştırmak olacaktır.

 

Kaynaklar:
Wisebread
Lifehacker

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!