Pansiyonlarda sevişmek gerçekten anlatıldığı kadar yaygın mı?

Bugün Google’a ‘seks’ ve ‘pansiyon’ kelimelerini yan yana yazdığınızda karşınıza çıkan sonuçların fazlalığı sizi şaşırtabilir. Sırt çantalı gezginlerin anlattıklarına bakılırsa, pansiyonda yabancı biriyle sevişmek artık her yerde oldukça yaygın. Elbette her konuda olduğu gibi bu konuda da konuşurken, yapmanız ve yapmamanız gerekenler hakkında bilgi alabilir, sizi cesaretlendirecek sözler duyabilir, karşınızdaki kişi tecrübesine göre konuşmaya farklı bir derinlik bile katabilir. Eğer bir gün yolunuz Tayland’da Ko Phi Phi’ye düşerse ve hostelde kalmaya karar verirseniz, çalışanlar sizi pansiyonda birçok kişinin kaldığı odalarda sevişmenin yasak olduğu konusunda uyarabilir. Ancak ortak kullanılan duşlarda sevişebilirsiniz. Siz de sırt çantanızla seyahat ediyorsanız veya yurt dışında okumaya gitmişseniz, bu tarz muhabbetlerin döndüğü ortamlarda mutlaka bulunmuşsunuzdur veya bu olaya şahit olmuşsunuzdur. Belki de odayı paylaştığınız arkadaşınız kız arkadaşıyla geldiği için odayı terk etmek zorunda kalmışsınızdır. İnsanlar genellikle seyahatlerde normalde olsa asla yapmayacağı seks deneyimlerinde bulunabiliyor. Peki insanları normalde olsa asla kalkışmayacağı bu deneyimleri yaşamaya cesaretlendiren seyahat motivasyonu ne ve gerçekte ne sıklıkla gözüküyor?

Ne sıklıkla pansiyonda seks yapılıyor?

pansiyon
Yapılan bir araştırma, insanların seyahate çıktıklarında cinsel ilişkiye girmeye daha yatkın olduğunu gösteriyor

 Eğer üniversite kampüslerinde seks amaçlı yabancı biriyle ilişkiye girmek yaygın bir davranışsa, ki  burada insanlar yeni insanlarla tanışmak ve parti atmosferini tatmak için bulunurlar, sosyal çevrenin onay mekanizmasına takılmadan insanlar diledikleri gibi rahat hareket edebildikleri için ve aynı özelliği sağladığı için pansiyonlar aslında yeni insanlarla tanışıp bir şeyler yaşamak konusunda parti ortamlarından daha uygun ortamlar oluyor. Pansiyonda seks yapan kişiler üzerinde yapılan bir araştırma insanların seyahate çıktıklarında yabancı bir kişiyle ilişkiye girmeye daha yatkın olduğunu hatta bazı kişilerin bu niyetle seyahate çıktıklarını ortaya çıkarıyor.

1998 yılında Kanada’da yapılan bir araştırma, sömestrde Daytona Beach Florida’da giderek tatilini geçiren üniversite öğrencilerinden erkek öğrencilerin %13’ünün ve kız öğrencilerin de %15’inin bu seyahatte seks yaptıklarını ortaya çıkarıyor.

2006 yılında Kosta Rika’da Ragsdale,Difranceisco ve Pinkerton’un yaptığı çalışmaya göre, 128 kadın turist üzerinde yapılan araştırmada, katılımcıların %50’sinin ‘seyahat seksi’ veya ‘tatil ilişkisi’ yaşadığını belirleniyor.

İki araştırmada da katılımcılar yabancı biriyle seks yapma sorulduğunda öpüşmeyi de hesaba katıyorlar.

Neden pansiyonlarda ilişkiye girmek daha yaygın olabilir?

University of Illinois’den araştırmacı Liza Berdychevski ve University of Florida’da Heather Gibson seyahat ve mutluluk üzerine yaptıkları bir dizi araştırmada turist destinasyonlarını şu sözlerle tanımlıyorlar:’Değiştirilmiş gerçeklik duygusu sayesinde cinsel deneyimlere göz yumulması, riskin ve uzun vadeli sonuçların minimize edilerek keşfetme tutkusunun ön plana çıkması‘ . Günlük hayatın sınırlamalarından ve sosyal çevrenin yargılamasından uzakta kadın ve erkekler diledikleri gibi davranabiliyorlar.

Seyahatlerinde düşük ücretli barınma imkanına sahip olma, gençler ve genç yetişkinler için bulunmaz bir nimet olarak görünüyor. Misafirler genellikle ortak bir odada 20 kişiye kadar beraber kalabiliyorlar. Ortak mutfak ve oturma odasının bulunduğu pansiyonlar kişileri birbirleriyle tanışmak için cesaretlendiriyor. Bu sayede pansiyonlar, gençlere yalnız seyahat ederken seyahat arkadaşı edinme fırsatı sunuyor. Pansiyonlarda sevişme oranının yüksek olmasının bir başka nedeni de yalnız seyahat etme olabilir. Daha önce yukarıda bahsettiğimiz Kosta Rika’da yapılan araştırmada kadınlar, arkadaş gruplarıyla yaptıkları seyahatlere göre yalnız veya kız arkadaşıyla seyahate çıktığında yabancı biriyle seks yapma ihtimali daha muhtemel oluyor.

hostel
Pansiyonda gerçekleşen sevişmelerin nedeni sunduğu bar crawls, sınırsız alkol ve gece kulüplerine bedava giriş hakkı gibi sosyal aktiviteler olabilir.

Pansiyonda gerçekleşen sevişmelerin üçüncü nedeni ise pansiyonların genellikle sunduğu bar crawls (Bir gecede birden çok barı gezip yeni insanlarla tanışma ve ucuza içki içme aktivitesi), sınırsız alkol ve gece kulüplerine bedava giriş hakkı gibi sosyal aktiviteler olabilir. Amerika’da 853 kadın üzerinde yapılan araştırmada Berdychevsky ve Gibson seyahate çıkan kadınların yüksek derecede alkol tüketmesi ya da onların tabiriyle ‘likid cesaret’, kadınları cinsel olarak evdekine göre daha maceraperest yapıyor.

İlgili yazı: Rakamlarla seks

Aynı koşullarda ve aynı yaş aralığındaki insanlar, seyahatlerinde sınırlarını yıkmaya ve yeni insanlarla tanışıp onlara güvenmeye daha meyilli oluyorlar. Kişilerin birbirine karşı olan romantik ilgisi, tüm dünyada kolayca ve hızla oluşuyor, hatta bazen sadece birkaç saat alıyor.

Son olarak, pansiyonlar geçici konaklama yerleri olup insanlar burada karşılaştıkları insanları hayatlarında bir daha görme ihtimalini çok düşük olarak görmektedir. Bu geçici ortamın doğası ve kişilerin birbirleriyle hiç alakası olmaması insanları, seyahatlerinde normalde sosyal ortamlarda değerini düşürecek hareketleri rahatlıkla yapmasına olanak veriyor.

Seyahatlerde biriyle sevişmek kötü bir şey midir?

 Uzaklara gittiğinizde sevişmenin pozitif sonuçları bulunmaktadır. Göze çarpanlardan bir tanesi kişinin cinsel açıdan kendini daha özgüvenli hissetmesidir. Ne yazık ki, Berdychevsky ve Gibson’ın son zamanlarda yaptığı araştırma sonuçları gösteriyor ki, seyahatlerinde seks yapan kadınlar kendilerini daha güvensiz hissediyorlar. Değiştirilmiş gerçeklik duygusu nedeniyle turistlerin yoğun bulunduğu noktalar riskli davranışlarda bulunmayla daha çok ilişkilendiriliyor. Birçok kadın partneriyle veya bir yabancıyla korunmadan birlikte olabiliyor. Ragsdale, Difranceisco ve Pinkerton kadınların yabancı biriyle seks yapmayı ummadıklarından bu konuda hazırlıksız olduklarını ve bu yüzden de prezervatif temin edemediklerini belirtiyor.

Kaynak:

kinseyconfidential.org

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!