Rakamlarla seks

Konu sekse geldiğinde, ortalama seks süresinden, hangi pozisyonda kaç kalori yaktığınıza kadar birçok rakam konuşulur durur.

Uplifers olarak, Türkiye’deki kesin rakamlara ulaşamamış olsak da, konuyla ilgili en ilginç istatistikleri bir araya getirmeye çalıştık.

Türkiyedeki Seks istatistikleri
Türkiyedeki Seks istatistikleri

84: Ev işlerinde partnerlerinden yardım alabilmek için seksi kullanan kadınların yüzdesi

Şaşırdınız mı? Cinsel sağlık uzmanları, sağlıklı birlikteliklerde küçük ve zararsız cinsel rüşvetlerin iyi bir şey olduğunu söylüyor. She Comes First: The Thinking Man’s Guide to Pleasuring a Woman kitabının yazarı, PhD sex ve ilişki uzmanı Ian Kerner; “Ev işlerinde haksız görev dağılımından yakınan kadınların sevişmeyi kullanması aslında harika bir plan” diyor. Araştırmalar, eğer ev temizse, kadınların seks konusunda daha istekli olduklarını göstermiş. Sizce de erkeklerin küçük işlere yardım etmesi için yeterli bir sebep değil mi?

8.9: Erekte olmamış penisin ortalama cm büyüklüğü

Çoğu erkek penisinin çok büyük ya da çok küçük olduğunu düşünüyor olabilir. Aslında çoğu ortalama büyüklükte.  Penis, erekte olduğunda yaklaşık 1.5 kat kadar büyüyor. Kadınların orgazm olmasını sağlayan sinir uçlarının, vajina kanalının ilk 5 cmlik bölgesinde yer aldığını göz önünde bulundurursak, ortalama boyuttaki bir penis, tatmin olabilmeleri için yeterli. Ayrıca araştırmalar, kadınların “temizliğin” boyuttan daha önemli olduğunu düşündüğünü göstermiş. Performans arttırıcı ilaçlardan vazgeçip, temizliğe önem vermenin zamanı geldi!

200: 30 dakikalık bir ilişkide ortalama bir insanın yaktığı kalori

Spor salonundan vazgeçmeli miyiz? Tabii ki hayır PhD seks ve ilişki uzmanı Gilda Carle, “Seks, kalori yakmak için etkili bir egzersiz olabilir, ancak yağlarınızı yakmak için yeterli değil. Yine de seksi, egzersiz rutininize ekleyebilirsiniz” diyor.

20: Bir iş arkadaşıyla seks yaptığını açıklayan Amerikalı yüzdesi.

Dr. Kerner, günümüzde kadınların büyük oranının çalışmasına bağlı olarak, ofislerin cinselliğin yaşandığı bir ortam haline geldiği görüşünde. “Birçok ilişki iş arkadaşları arasında yaşanıyor. Yalnız insanlar, vakitlerinin daha da büyük bir oranını iş yerinde geçirdiklerinden, kısıtlı zamanla kısıtlı aday sorunu ortaya çıkıyor. Eğer bir ilişkiniz varsa, iş yerindeki flörtöz arkadaşlıkların duygusal ya da cinsel sadakatsizliğe yol açmasına izin vermeyin. Eğer yalnızsanız ve bir iş arkadaşınızdan hoşlanıyorsanız, sizden bir başka departmanda olduğundan ve raporladığınız ya da size raporlayan biri olmadığından emin olun.”

2: Dakika olarak erken boşalma sınırı

Erken boşalma erkeklerin 3’te 1’inin problemi. Aslında bu durum, bir erkeğin tembel ya da bencil olduğu anlamına gelmiyor. Yakın zamanda yapılan araştırmalar, sorunun genetik olabileceğini göstermiş. Dr. Kerner’a göre, davranışçı terapiler, boşalmayı geciktirmek için kullanılan haplar kadar çözüm olabilir.

25: Tedavi edilemez bir cinsel hastalığı olan Amerikalı oranı

Cinsel sağlık çok hassas bir konu. Eğer herhangi bir konuda şüpheniz varsa, mutlaka belirli aralıklarla test yaptırın. Cinsel hastalıkların önüne geçmek için; partnerinizin vücudunu da en az kendinizinki kadar tanıyın, sadık, dürüst, hassas olun ve korunun. Bu hastalıkların oral seksle de bulunabileceğini unutmayın. Tek eşlilik, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmanın en iyi yöntemi.

12: Yalnız uyuyan evli kişilerin oranı

Bazı durumlarda eşlerin ayrı yatması daha sağlıklı olabilir. Rahatsız edici boyutlarda horlama ya da çocuklarınızın sizinle yatması gibi durumlarda, uykunuzun kaçması yerine ayrı yatmanız doğru bir tercih. Ancak, eğer aynı yatakta yatmıyorsanız, birbirinizle yakınlaşmak ve seks  için zaman ayırmalısınız. Çünkü yatağınızı paylaşmıyorsanız, seksten ve birbirinizden uzaklaşabilir, mutluluğu başka kollarda aramaya başlayabilirsiniz.

20: Ortalama bir çiftin önsevişme süresi

Önsevişme, çifti birbirine yaklaştırmasının yanı sıra, kadınların tatminsiz hissetmesinin de önüne geçer. Kadınların moda girmesi, erkeklerden daha uzun sürdüğünden; önsevişme süresi ne kadar uzun olursa, o kadar iyi. Cildimiz, vücudumuzun en çok yer kaplayan organı ve partnerinizin keşfedebilmesi için sonsuz bir derya. Ayrıca, beyin en önemli cinsel organımız olduğundan, seks hakkında konuşmak ve düşüncelerinizi paylaşmak da, önsevişme yerine geçiyor.

103: Ortalama bir insanın yıl içinde yaptığı seks sayısı

İnsanlar genelde ne kadar sıklıkta seks yapmaları gerektiğini merak eder. Doğru bir rakam maalesef yok. Bu konuda, seks yaptıkça, isteğinizin artması bilinen bir gerçek.

48: Hayatlarında en az bir kere orgazm numarası yapan kadın oranı

Partnerinizi üzmemek için numara yapmanız gereken zamanlar olsa da, uzmanlara göre izlenecek en doğru yol bu değil. Bu konu, aslında çözülemeyen ilişki problemlerinin habercisi. Eğer uyarılamıyorsanız, nedenlerini bulmaya çalışın. Seks yapmak mı istemiyorsunuz? Kafanızda başka şeyler mi var? Partnerinizden hoşlanmıyor musunuz? Ona kızgın mısınız? Beyninizin kabul etmek istemediğini genelde vücudunuz ortaya koyar. Numara yapmak yerine sorunlarınızın temelini bulup, beraber çözmeye çalışın. Her numara yapıldığında, iyi bir seks -ve tabi sağlıklı bir ilişki- ihtimali azalıyor.

48: Cinsel hayatlarında tatmin olduğunu belirten Amerikalı oranı

Bu istatistiğin gösterdiği en önemli şey; normal olduğunuz. Hayat bir romantik komedi değil diyor Dr. Carle. Bazen canınız seks ister, bazen istemez. Tatmin olmanızı sağlayan şey, aslında sizi sekse yönlendiren hisler. Sevgi dolu, derin bir arkadaşlık, güven hissi ve birbirinize hayır diyebilmeniz; ilişkinizin sağlıklı olduğunu gösteren ipuçları.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!