”Önemli olan boyu değil işlevi” (mi?) – Video

Erkeklerin cinsel organlarının boyutunun, çiftlerin cinsel yaşamını olumlu ya da olumsuz etkilediği konusunda bilim dünyasında uzun yıllardır süren tartışmalar ve bu alanda yapılmış yüzlerce araştırma var. Toplumda da en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri olan penis büyüklüğü, ‘’Önemli olan boyu değil işlevi.’’ teziyle beraber bir süreliğine de olsa erkeklerin içine su serpmiş olsa da, bilim dünyasında bu konunun tartışması hala devam ediyor.

Peki, penis boyunuz gerçekten çekiciliğinizi ve partnerinizin cinsel deneyim sırasında aldığı zevki etkileyen bir faktör mü?

Ekran Resmi 2014-07-24 10.27.15

Evrim teorisine göre, tüm türlerde dişi olan birey cinsel tercihlerini, erkek bireyin cinsel organının şekline ve boyutuna göre belirliyor. Bu durumu, dişi tavus kuşlarının erkek tavus kuşlarından en görkemli, büyük ve renkli kuyruğa sahip olanla çiftleşmek istemesine benzetebiliriz. Sonuç olarak, insan türünde de cinsel organı belirgin ve fark edilebilir olan erkekler, cinsel seçilim açısından daha avantajlı bir konumdalar.  Bu duruma bilim dünyasında ‘’cinsel seçilim’’ adı veriliyor .

Bu konuda yapılan araştırmalardan biri, bazı kadınların büyük penise sahip erkeklerle beraber olduklarında daha sık vajinal orgazm yaşadıklarını gösteriyor. Bu araştırmanın sonucunu göz önüne aldığımızda, vajina ve cervixin orgazma olan etkisi ile ilgili bazı çıkarımlar yapabilmek mümkün. Ancak kadınların bir çok farklı yolla orgazma ulaşabildiğinin ve vajinal orgazmın bu yöntemlerden sadece bir tanesi olduğunun altını çizmekte fayda olacaktır.

Yapılan araştırmalar, vajinal ve klitoral orgazmın birbirinden farklı iki olgu olduğunu, uyarılarının farklı nöronlarda hareket ettiğini ve beyinde farklı bölgeleri aktive ettiklerini gösteriyor.

‘’G-spot’’ olarak adlandırılan ve kadınların cinsel olarak hassasiyet duydukları bölge de vajinanın girişinde bulunuyor; yani normal boyutlardaki bir penisle uyarılabilecek seviyede.

Kadınlarla yapılan anketlerde, kadınların penis boyutunu erkekler kadar önemsemedikleri görülüyor ve penis boyu tercihi kadından kadına büyük farklılıklar gösteriyor. Ancak heteroseksüel erkeklerle yapılan çalışmalarda, erkeklerin kendi penislerinden daha büyük boyutlardaki penisleri ideal olarak tanımladıkları gözleniyor.

2013 yılında yapılan bir çalışma, uyarılmamış penis boyutunun da erkeklerin çekiciliği üstünde önemli bir rolünün olduğunu gösteriyor. Günümüzde kıyafet giydiğimiz için cinsel birleşme öncesinde bir erkeğin penis boyunu tahmin edebilmemiz imkansız. Ancak tarih öncesi yıllarda, kıyafet kullanmayan ilkel topluluklarda cinsel organlar her zaman görülebilir durumdaydı. Bu durumu konu alan bir araştırmada, katılımcılara bilgisayarda oluşturulmuş ve farklı vücut şekillerine ve penis boyutlarına sahip bazı erkek fotoğrafları gösterildi. Araştırma sonuçları, kadınların çekici bir erkeği tanımlarken yalnızca fit vücudu ve büyük penisi  değil, uyarılmamış durumdaki penis boyutunu da dikkate aldığını gösteriyor.

Uyarılmamış penisin büyük olması kadınlar için önemli, ancak bunun da bir limiti var. Araştırmanın sonuçlarına göre uyarılmamış haldeki penis boyu 7.6cm’den büyük olan erkekler, kadınlar tarafından çekici bulunmuyor. Tüm bu verileri göz önünde bulundurarak, önemli olanın penis boyutunun vücut ölçüleriyle orantılı olması olduğunu söyleyebiliriz.

Cinsel mutluluğun belirleyicilerini araştırmaya yönelik yapılan çalışmalar, özgüvenin, eğlenceli bir kişiliğe sahip olmanın ve fiziksel çekiciliğin, penis boyutundan daha önemli belirleyiciler olduğunu gösteriyor. Penis boyutunun cinsel mutluluktaki fonksiyonu ise ‘’Büyük penis ideal penistir.’’ gibi bir genellemeden çok uzak.

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!