On bir kez şampiyon olmuş bir triatloncudan hem yarışta hem de hayatta kazanma dersleri

Hepimizin hayatta cevap aradığı sorular var. Tüm bu soruların ortak noktası ise nasıl tatminkar, sağlıklı ve mutlu bir yaşam süreceğimizle ilgili. Bunun için arkadaşlarımızdan, okuduğumuz kitaplardan, izlediğimiz filmlerden, filozoflardan ve diğer birçok şeyden yararlanmaya çalışıyoruz. Peki bu sorulara dünyanın en zor yarışlarından Ironman’de 11 kez şampiyon olmuş biriyle bakmaya ne dersiniz? Aşağıda ABD’li ünlü triatloncu Meredith Kessler’ın profesyonel spor yarışlarıyla ilgili değerli görüşlerine yer veriyoruz. Kessler’ın ifadeleri her ne kadar profesyonel sporlar hakkında olsa da, hayata ve kendi sorduğunuz sorulara dair de çok şey bulacağınızdan eminiz:

Meredith Kessler, dünyanın en zor yarışlarından biri olan Ironman’de 11 kez şampiyon olmuş bir triatloncu.

Bir triatloncu olarak şimdiye kadar 60 Ironman yarışına katıldım. Tüm spor yaşamım boyunca öğrendiğim birkaç ders var; ve bunlar yarışlarda değil hayatta nasıl kazanacağıma dair dersler. Şimdi sizle bunları paylaşmak istiyorum.

“Biz” olmak

“Biz” bilincini geliştirmek spor ve yarışlar söz konusu olduğunda biraz zordur. İnsanların sürekli ben ve sen dediklerini duyarsınız. Ancak ben bu sözcükleri kullanmamak için mücadele vermeyi tercih ediyorum. Çünkü biliyorum ki; ben işimde bir teknisyenim. Beni start çizgisine taşıyansa, beni aynı zamanda mutlu ve sağlıklı bir yarışçı yapan ekibim. Dolayısıyla bu ekip içinde “ben” gerçekten oldukça küçük kalıyor. Birlikte “biz” olabileceğimiz kişileri bulmadan gerçek benliğimize ulaşabileceğimizi düşünmüyorum.

Denge

Beni spor yaşamım boyunca en çok mutlu eden şey denge oldu. Sık sık dengeden bahsederiz, ancak kaç tane insan bunun gerçekten ne anlama geldiğini ya da nasıl göründüğünü biliyor?

Aslına bakarsanız denge herkes tarafından farklı şekilde görülen bir olgudur. Bir insanın denge olarak gördüğü diğerininkinden tamamen farklı olabilir. Benim için önemli olan sporcu olarak değil, sadece Meredith olarak hatırlanmak oldu her zaman. Bitiş çizgisini geçerken beni asıl rahatlatan şeyse, bu başarıyı 70 yaşına geldiğimde dahi hala görüşüyor olacağımı bildiğim insanlarla paylaşmaktı.

İlginizi çekebilir: Bir spor aşığından: Her bir hedefe ulaştığımda gördüm ki, sınırlar hep zihnimizde

Hayır demeyi öğrenin

Tabi ki denge hayatımıza kendiliğinden girmiyor. Bunun için gündelik yaşantımızdaki şeyleri takip etmemiz gerekiyor. Bu takibin sonucunda hayatınızda çok önemli gördüğünüz ne varsa bunları bulup öncelikli hale getirmelisiniz. Kendinize ve yaşamınıza kuş bakışı bakmayı ihmal etmeyin. Size nelerin yardımcı olduğunu ve nelerin olmadığını, nelerin sizi engellediğini ya da geri bıraktığını keşfedin. Size zararlı olanları yaşamınızdan çıkarın, iyi gelenleri ise önceliğiniz hale getirin ve onlara zaman ayırın. Bundan 10 yıl önceki halime baktığımda her şeye evet diyen bir Meredith görüyorum. Ancak şu anki Meredith, neye hayır demesi gerektiğini biliyor. Hayır diyebilmek önemli ve gereklidir. Hayır demeyi öğrenin.

Kaybetmek kazanmaktır

Yarışma hayatım boyunca kendime sürekli hatırlattığım şey şuydu: Başarıların zihnini, başarısızlıklarınsa kalbini işgal etmesine izin verme!

İnanın çok kez kaybettim. Çok kez başarısız oldum. Ve ileride de bunu yaşayacağımı biliyorum. Çok iyi hazırlandığım bir yarışta -hayatımda ilk defa o kadar çok çalışıyordum- çok büyük bir başarısızlığa imza attım. Ancak öğrendiğim çok şey vardı. Kazanmanın kötü olduğunu söylemiyorum. Aksine kazanmak çok güzeldir, sizi mutlu eder, sponsorunuzu mutlu eder, faturalarınızı ödeyebilirsiniz. Fakat kaybetmekten de öğreneceğiniz çok şey var.

Yapmanız gerekeni yapın

Ben bir triatloncuyum ve antrenman yapmam gerekiyor. Ancak ağzımdan asla “Bugün 10 mil koşmak zorundayım,” gibi bir cümle duyamazsınız. Çünkü bunu zorunda olduğum için değil istediğim için yapıyorum. İşte bu çok önemli; yapmanız gereken şeyleri yapıyor olmanın ayrıcalığını yaşayın. Yani yaptığınız şeyi sevin ve isteyin. Yapmanız gereken her neyse sizden çaba, emek ve heyecan bekliyor. Bunları gösterdiğinizde siz de yaptığınız şeyin ne kadar güzel olduğunu anlayacaksınız.

Meredith Kessler’dan daha fazlasını duymak için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Videoyu izlemek için tıklayın.

Kaynak:

mindbodygreen.com

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!