Ölmeden önce yapılması gereken 225 şey

Kağıda dökülmemiş olsa da, herkesin kafasında ölmeden önce yapmayı arzuladığı birkaç şey mutlaka vardır. Hele bir de yazıya dökülürse bu listeler ne kadar uzar, kim bilir. Biz de Uplifers olarak kendi listelerimizi bir kenara bırakıp, başkaları ölmeden önce en çok neleri yapmayı arzuluyor, araştırdık. Sonunda 225 maddelik dopdolu bir listeyle karşılaştık.

20 maddesini aktaracağımız listenin içinde oldukça çılgın önerilerin yanı sıra, hayallerini başarmak, korkularını yenmek ve hatta sıradan zevklere sahip olmak gibi ölmeden önce tadılası basit zevkler de yer alıyor.

7 kıtaya birden ayak basın

Antarktika, Afrika, Avrupa, Avustralya, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Kuzey Kutup, dünyanın uçları. Önerimiz özellikle ilerleyen yaşlarda bu tura katılmanız. Gerçi işin Antarktika kısmı birçoğunuza hitap etmeyebilir ama yine de bu muhteşem geziyi kaçırmayın.

Korku duyduğunuz şeyleri yapın

Toplum önünde konuşma, yükseklik ya da kan görme korkularınız mı var? Sizi ürküten her neyse, onunla yüzleşin. Bu korkuları yenmek size müthiş bir özgüven sağlayarak karşılaşacağınız diğer korkuları kolaylıkla yenmenize yardımcı olacak.

İlginizi çekebilir: Korku ve anksiyetinizi yenmek için en doğru adım: Yüzleşme

Zorda olan bir yabancıya yardım edin

Bir dahaki sefere yolda motosikleti bozulan birine rastladığınızda kenara çekin ve ona yardım edin. Ya da faturalarını ödeyemeyen, yemeye parası çıkışmayan, kirasını ödeyemeyen ya da acil paraya ihtiyaç duyan birilerine elinizi uzatın.

Everest Dağı’nda Skydiving

İşte ”ölmeden önce yapılması gerekenler” listemizin olmazsa olmazlarından biri! Yüksekliği 8848 metre olan Everest Dağı’nın zirvesinden helikopterden uzman pilotlar eşliğinde atlayarak tepesi karlarla kaplı dağın zirvesini ve eşsiz buzulların keyfini çıkarabilirsiniz. Adrenalin pompası vazifesi gören bu sporu bir gün mutlaka yapmak birçoğumuzun hayalleri arasında. Ne var ki biraz korku, biraz da bu sporun maliyeti yüzünden hep bir erteleme içindeyiz.

Domates festivaline katılın

Yaklaşık 1 saat süren La Tomatina festivali İspanya’nın Valencia şehrinde, Bunol Köyü’nde yapılmaktadır. Aşağı yukarı 150.000 domatesin havada uçuştuğu festival top ateşi eşliğinde  sabah saat tam 11:00’de başlıyor ve bir saat sonra sona eriyor. İlk olarak turistlerin üstüne fırlatılan domatesler de zaten bu bir saat içinde tüm şehri kaplamış oluyor. Bunol sokakları İspanyolların meşhur domates çorbası ‘Gazpacho’yu andırıyor. Bu sebeple de İspanyollar, bu festivali aynı zamanda dünyanın en büyük gazpacho’su olarak da adlandırıyorlar.

Yapboz yapın

Çocukluğumuza dair anıların içinde mutlaka yer edinen oyunlardan biridir yapboz. Şimdi birer yetişkin olduğumuza göre gelin birer tane daha yapalım. Ama bu kez işi biraz daha büyüterek birkaç bin parçalık bir yapbozu tamamlayabilirsiniz. Ne dersiniz?

Dünyanın en iyi restoranlarından birinde yemek yiyin

Mutlaka ziyaret etmeniz gereken 45 benzersiz restoran” listemizdeki harika önerilere göz atabilirsiniz. Bu listeden ya da tercih ettiğiniz başka kaynaklardan bilgi edinerek midenize bir ziyafet çektirmeyi ihmal etmeyin.

Her gün yeni bir kelime öğrenin

Sıradan bir insanın günde ortalama 7000 kelimeyle konuştuğunu biliyor muydunuz? İşte bu yüzden gelin kelime dağarcıklarımızı her gün biraz daha genişletelim, sıradanlıktan kendimizi kurtaralım.

İlginizi çekebilir: Yeni bir dil öğrenmek için kullanabileceğiniz birbirinden yaratıcı yöntemler

Gelmiş geçmiş en iyi 100 filmi  izleyin

The Godfather, The Lord of the Rings, A Clockwork Orange, Schindler’s List gibi efsane filmleri hala izlemediyseniz, sinema tarihinin dünden bugüne gelişini takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Hayatınızı değiştirecek 10 muhteşem film

Tatshenshini Gölü’nde rafting yapın

Alaska ve Bati Kanada’nın Tatshenshini Nehri’nde yapılacak en popüler etkinlik kuşkusuz rafting. Bu unutulmaz deneyim 11 günlük bir çevre gezisi ve rafting olarak gerçekleşiyor. Devasa buzullar, sayısız donmuş şelalelerle kaplı olan bu gölde rafting yaparken meşhur Walker Buzulu’nun üzerinde yürüyebilme şansına da sahipsiniz.

İlginizi çekebilir: Birlikte farklı bir şeyler deneyin: Doğa severler için 6 ucuz buluşma fikri

Swan Vadisi, Montana’da at binin

Amerika’nın kuzeybatı eyaletlerinden biri olan Montana‘nın yeşillikler içindeki bu bölgesinde at biniciliği en çok tercih edilen aktivitelerden biri. Aynı zamanda Upsata Guest Ranch’de at sporu etkinlikleri için tur yapabilir, bölgenin en güzel yerleri olarak gösterilen Monture-Creek ve Bob Marshall’ı da görebilirsiniz.

51.Bölgeyi ziyaret edin

51.Bölge olarak adlandırılan Amerika’nın Groom Lake, Nevada eyaletinde bulunan askeri üssün hikayesi oldukça ilginç. Hava kuvvetleri olarak anılan bu bölge herkes tarafından bilinse de, Amerikan Hükümeti buranın varlığını bugün bile halen reddediyor. Söylenenlere göre burada kimyasal laboratuvarlar var. Eğer burayı gezmek isterseniz bölgede  yaşayan yerliler resimde görmüş olduğunuz uyarı tabelasını görene dek gezinti yapılabileceğini söylüyor.  

Rubik küpü

Deneyenler bilir. Resimde görmüş olduğunuz Rubik küpü ya da Sabır Küpü  adı verilen bu bulmaca birçoğumuzu deli eder. 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Erno Rubik tarafından icat edilmiş olan bu 3 boyutlu popüler bulmaca çözüldüğünde, her yüzü tek renkten oluşur. Bir dipnot daha: Rubik küpü dünyanın en çok satılan oyuncağı olma özelliğine sahip. Örneğin 2007 yılına kadar 300 milyon adet satılmış.

Guiness’e başvurun

Guiness rekorlar kitabına girmek için viski şişeleri, taş plaklar, hatta troll bebek koleksiyonları oluşturup rekorlar kitabına adınızı yazdırabilirsiniz.

Barış topluluklarına katılın

Dünyada binlerce barış gönüllüsü var. Bu topluluklar dünya barışı için ciddi çaba sarf ediyorlar. Eğer siz de bu işin bir parçası olmak istiyorsanız, listeye adınızı yazdırın. Unutmayın, bu size özellikle özgeçmişiniz adına büyük bir artı kazandıracaktır.

Toronto’da CN Kulesi’nden sarkın

Özellikle yükseklik korkusu olan kişilerin bu korkulardan arınması için en etkili çözümlerin başında, Kanada’da bulunan dünyanın en yüksek ikinci kulesi olma özelliğine sahip, 553 metre uzunluğundaki CN Tower’dan vücudunuza bağlanan birkaç halat ile aşağıya bakmamak şartıyla sarkmak geliyor.

Yelken öğrenin

Mark Twain’in de söylediği gibi, “Güvenli limanlarda yelken açın, rüzgarı yakalayın, keşfedin, hayal kurun.’’ Kontra, tiramola, kavança, opaz seyri vb. yelken jargonunu öğrenin. İçinizdeki Jacques Cousteau hazır olduğunda ilk deneyiminizi yaşayın. Küçük bir tavsiye; yanınızda mutlaka bir uydu telefonu bulundurmanızda fayda var.

Royal Gorge Köprüsü’nde bungee jumping

Yükseklik korkunuzu yenme gayreti içindeyseniz size bungee jumping teklifinde bulunuyoruz. Arkansas Nehri’ne 321 metre yükseklikte, dünyanın en uzun asma köprüsü ve en yüksek bungee jumping noktası olma özelliğini sahip Royal Gorge Köprüsü’nde bungee jumping yapmayı denemeye ne dersiniz? Teleferikle  yolculuk edebilir, birçok restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Michael Bock tarafından hazırlanmış olan listenin orijinaline buraya tıklayarak ulaşabilir, özgün dilinde okuyabilirsiniz. Listenin tam 225 maddesi olduğunu hatırlatmak isteriz! 

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!