Öfke kontrolü yapmanın ve öfkenizi ifade etmenin pozitif yanları

Öfkeden kaçmak için modern dünyanın bize öğrettiği birçok gerekçe sıralamak mümkün. Öfke, insana kendini kötü hissettirebilir, riskleri hesaba katmadan yanlış şeyler yapmasına sebep olabilir. Yaşadığımız modern toplumun gereklilikleri nedeniyle birçoğumuz öfke duygusunu baskılıyoruz, başka şeylere yönlendiriyoruz veya gizliyoruz. Öfke duygusunu başka başka kılıflarda yaşıyoruz. Oysa araştırmalar öfke duygusunu hissetmenin pozitif yanları olduğunu gösteriyor. İşte öfke duygusunun pozitif yanları:

Araştırmalar öfke duygusunu hissetmenin pozitif yanları olduğunu gösteriyor.
1. Öfkenin motive edici gücü vardır

Yapılan araştırmalar, öfkenin hedefe ulaşmak için itici bir güç oluşturduğunu, problem çözme ve engelleri aşma yeteneğini geliştirdiğini gösteriyor. 2010 yılında yapılan ve sonuçları Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre katılımcılara ödülle ilişkili olabilecek objeler gösterildi. Katılımcılardan bazılarının bu objeleri gördüklerinde öfkeli bir yüz ifadesine büründüğü ve bu kişilerin bu objeleri elde etmek için daha istekli oldukları tespit edildi.

Araştırmalar, öfkenin hedefe ulaşmak için itici bir güç oluşturduğunu, problem çözme ve engelleri aşma yeteneğini geliştirdiğini gösteriyor.
2. Öfkeli insanlar daha olumludur

Belki ilk bakışta tuhaf gelebilir ancak öfkeli insanlarla mutlu insanların ortak bir noktaları var; o da her ikisinin de olumlu olmaları. 11 Eylül saldırılarından sonra ABD’de yapılan araştırmalarda öfkeli kişilerin geleceğe dair daha umutlu oldukları tespit edilmişti.

3. Öfke ilişkileri geliştirir

Öfke, haksızlık veya adaletsizlik karşısında iletişim kurmanın en etkili yollarından biridir. Modern toplumlar öfkeyi saklamak gerektiğini söylüyor ancak araştırmalar özellikle kişisel ilişkilerde öfkeyi bastırmanın ileride daha yıkıcı sonuçlar doğurduğunu gösteriyor. Eğer öfke duygusu çözüm bulma amacı taşıyorsa ve gerekçelendirilebiliyorsa, ilişkileri geliştiren bir etkiye sahip.

4. Öfke özeleştiri yapmayı sağlar

Eğer izin verilirse, öfke duygusu özeleştiri yapmayı sağlar. 1990’larda Amerikalılar ve Ruslar üzerinde yapılan bir araştırmada, katılımcıların yüzde 55’i yaşadıkları öfkenin kendi hatalarını görme şansı doğurduğunu söylemiş. Eğer öfkenin zamanı ve nedeninin farına varılırsa, kişisel gelişimi destekleyen sonuçlar elde edilebilir.

5. Öfke, şiddeti azaltır

Öfke zaman zaman fiziksel şiddete davetiye çıkarsa da adaletsizliği ifade etmenin en etkili yollarından biri olduğu için şiddeti azaltır, toplumların patlama noktasına gelmesini engeller.

Öfke, istediğini elde etmenin meşru yollarından biridir.
6. Öfke bir müzakere stratejisidir

Öfke, istediğini elde etmenin meşru yollarından biridir. Araştırmalar, öfkenin müzakere stratejisi olarak kullanmanın başarılı sonuçlar verdiğini söylüyor. Öfkeyi gerekçelendirmek mümkünse, müzakere masasında daha güçlü olmanızı sağlayabilir.

Kaynaklar:
Spring
Tiny Buddha

 

İlginizi çekebilir: Kendini tanıma rehberi: Öfke

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!