Öfke kontrolü için yapmanız gereken 5 egzersiz

Öfke de en az neşe ve dinginlik kadar insana dair bir duygu. Trafik sıkıştığında, iş yerinde yaşanan sürtüşmelerden ötürü ya da ilişkinizde sorumsuzluğa maruz kaldığınız zaman öfkelenebilirsiniz. Ancak bu öfke, size ve çevrenizdekilere zarar verecek kadar büyük ve kontrolsüz bir forma bürünüyorsa ya da öfkeniz geçtiği zaman kendinizi suçlu hissediyorsanız bu duruma el koymanın zamanı gelmiş demektir. İşte öfkeyi minimum düzeyde yaşayıp, kontrolü ele almanıza yardımcı olacak 5 öfke kontrolü egzersizi:

Öfke kontrolü yaşam kalitenizi artırır
Öfke kontrolü yaşam kalitenizi artırır
Başlangıç

Öncelikle öfke kontrol sıkıntısı çekiyorsanız, bu durumu kendinize itiraf etmekle işe başlayın. Öfke kontrolü problemi yaşamanıza rağmen bunu normal olarak nitelendirmeniz sosyal hayatınızda yıkıcı etkiler bırakabilir. İlk adım olarak şu cümleyi yüksek sesle ve ara ara tekrarlayın ve bunu bir olumlama gibi düşünün: “Öfke kontrol problemimi sakince çözeceğim”

Egzersiz 1: Derin nefesler alın

Öfkenizin tırmanmaya başladığını hissettiğiniz anlarda hemen bir yere oturup, derin ve diyaframdan gelen nefesler almaya başlayın. Nefes alıp verirken dışarıdaki seslere algılarınızı kapatıp sadece nefes sesinize odaklanın ve bu şekilde 10 nefes sayın. Nefes seansı sonunda öfkenizi tetikleyen sorunun gözünüzdeki öneminin azaldığını fark edebilirsiniz.

Egzersiz 2: Ortamdan uzaklaşın

Özellikle değer verdiğiniz bir kişiyle tartışıyorsanız ve tartışmanın tansiyonu sizden kaynaklı olarak sürekli yükseliyorsa, hiç beklemeden o ortamı terk edin. Öfke atağınızın başladığı fiziksel ortamdan uzaklaştırmak algınızı değiştirerek sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Böyle bir durumda “Biraz hava almam gerek” gibi bir cümleyle karşı tarafa ortamdan ayrılmak istediğinizin sinyalini vererek kimseyi kırmadan tartışmayı sonlandırmış olursunuz.

Öfke anlarında ortamdan uzaklaşın ve biraz nefes alın
Öfke anlarında ortamdan uzaklaşın ve biraz nefes alın
Egzersiz 3: Duygularınızı kağıda dökün

Uzmanlara göre öfke kontrolünün en etkili yollarından biri de, öfke anlarında duygularınızı kağıda dökmektir. Bu egzersiz, öfkenizin şiddeti geçtikten sonra yaşadığınız atağa objektif bir gözle bakıp durum değerlendirmesi yapabilmenizi sağlar. Duyguları kağıda dökmenin vereceği rahatlama hissi de cabası.

Duyguları kağıda dökmek öfkeyi yatıştırır
Duyguları kağıda dökmek öfkeyi yatıştırır
Egzersiz 4: Konuyla hiç ilgisi olmayan sakin biriyle konuşun

Öfke kontrolü sorununun temel nedenlerinden biri de, öfke anında muhakeme yeteneğinde kayıp yaşandığı için;  öfkeye konu olan unsurun gereğinden fazla önenmesidir. Bu durumu çabucak ortadan kaldırmak için, konudan tamamen bağımsız ve size karşı tarafsızlığını koruyacak birinin fikrini alarak onunla duygularınızı paylaşmak son derece faydalı olabilir. Konuştuğunuz kişinin öfke duyduğunuz konuya dair yapacağı objektif yorumlar kendinize ve öfkenize eleştirel bir gözle bakmanıza yardımcı olacaktır.

Egzersiz 5: Meditasyon yapın

Kronik bir öfke kontrolü problemi ile mücadele ediyorsanız meditasyonu hayatınızdan eksik etmeyin. Özellikle gece uykusundan önce düzenli olarak yapacağınız öfke kontrolü sağlayıcı ve stres giderici meditasyonlar sayesinde gün boyunca daha sakin ve rahat hissedebilirsiniz. Öfkenizi yenmek için meditasyon yaparken, kendinizin ve hayal gücünüzün sınırlarını zorlayıcı imgelere yoğunlaşmak ve kendinize “Neden öfkeliyim?” “Öfkemin kaynağı nedir?” gibi sorular yöneltmeye çalışın.

Her yerde ve her zaman meditasyon yapabilirsiniz
Her yerde ve her zaman meditasyon yapabilirsiniz

Kaynaklar:

apa.org

mayoclinic.org

therapistaid.com

psychologytoday.com

İlginizi çekebilecek diğer içerikler:

Öfke duygusuyla başa çıkmanın yolları ve öfke kontrolünde uzmanlar tarafından kullanılan teknikler

Kendini tanıma rehberi: Öfke

Uplifers
Kaliteli ve mutlu yaşam koçunuz!