New York güncesi: Empire State

Gossip Girl izleyenler bilir. Muhtemelen en çok Chuck’la Blair çıkarmıştır buranın tadını. Empire State’in en üst noktasında bazen aşklarını güçlendirdiler, bazen yollarını ayırma kararı verdiler. Ama ne olursa olsun biz hep mest olarak izledik o sahneleri, çünkü ayrı bir havası vardı burasının. Onların çok sevdiği yer olan Empire State, gerçekten de çok romantik gelir bize her seferinde, o şehir manzarasının fon olduğu terası gördüğümüzde.

New York güncesi: Empire State
Empire State binası

2 gün bile sürmeyen New York gezimizde bu romantik noktaya çıkacak vakit bulamamıştık biz. Zaten ben de çok can atmamıştım üst kata çıkmaya niyeyse. Onlar kadar anlam yükleyebilir miydik buraya orası meçhul diye düşünüp, o kareyi onların gözünden hatırlamak daha cazip göründü gözüme belki de.

Yine de bir Empire State’i görmeden gitmek olmazdı diyerek kapısına ayağımızı sürdük, etrafından bir tur döndük binanın. Keza 102 katlı bu binayı görmemek de çok mümkün değil hani, şehrin önemli silüet yapılarından biri olarak. Sevgili Google’ın söylediği üzere, binanın 80 mil mesafesinde bulunan beş eyalet (New York, New Jersey, Pensilvanya, Connecticut ve Massachusetts) bu noktadan görülebiliyor ve 1960’ta tepesine yerleştirilen fener ile bina 160 km uzaklıktan seçilebiliyor.

Küçük not: Empire State Building, World Trade Center yıkıldıktan sonra New York’un en uzun binası konumuna tekrar gelmiş ve ABD’nin en yüksek ikinci binası, dünyada ise yükselen tek başına en yüksek üçüncü binası imiş. Bu sebeple, kışın alt katlara yağmur yağarken, üst katlarda kar yağışına şahit olunmuş.

New York güncesi: Empire State
#1
New York güncesi: Empire State
#2
New York güncesi: Empire State
#3

İlginizi çekebilecek diğer yazılar:

Amerika’nın küçük ama güzel eyaletlerinden birisi: New Hampshire

Hafta Sonu Gezisi Milano’ya

Avrupa güncesi: Louvre Müzesi

Gökçen Gökyer Sehir Plancı-Blogger
Gökçen Gökyer - Gündüzleri bir Yüksek Şehir Plancısı, geceleri ise bir blogger, bir köşe yazarı. İYTE'de lisans, ODTÜ'de master, HafenCity Universitat'da Erasmus yaptı. Birçok ... Devam